Twierdza Modlin. Przewodnik historyczny

2011-01-01
2011-01-01
Modlin twierdza fort przewodnik

Na półkach: , , , , ,

Zabawna rzecz – książeczkę kupiłem mając w perspektywie wizytę w Modlinie, słynnej z bohaterskiej obrony w 1939 roku. Niestety z wycieczki nic nie wyszło, Twierdza nadal pozostaje w mojej prywatnej sferze miejsc oczekujących na odwiedzenie. Na pamiątkę pozostał natomiast niewielki może formatowo przewodnik, ale za to jak przyjemnie i przejrzyście napisany. To nie tylko zręczne opisanie historii tej niezwykłej fortalicji, jej burzliwych dziejów, ale też omówienie poszczególnych obiektów znajdujących się na jej terenie. Bardzo przydatna publikacja, zarówno w trakcie zwiedzania, jak też dla miłośników historii zabytków o charakterze wojskowym.

Gdy nabyłem tę książkę, to żałowałem że nie została napisana i wydana wcześniej, właśnie takiej pozycji mi brakowało podczas włóczenia się po Twierdzy Modlin.

Mamy tutaj opisaną historię twierdzy, do tego garść ciekawostek... jednak moim zdaniem najważniejsza jest część, w której wszystko po kolei jest opisane - forty, koszary, działobitnie, bastiony, bunkry, bramy, budynki użytkowe i inne... a przy tym ogromna ilość zdjęć, mapy z zaznaczona lokalizacją i schematami fortów ze stanem zachowania (co ułatwia znalezienie zachowanych do dziś elementów). Dużym plusem jest też dwustronna mapa - z jednej strony Modlin i przedmościa, czyli centralna część twierdzy (zaznaczone są na niej nawet nieistniejące już obiekty), a z drugiej okolice z obydwoma pierścieniami fortów, która jest bardzo przydatna podczas wycieczek.

Co prawda większość dostępnych i istniejących obiektów już wcześniej odwiedziłem, ale dysponując taką pozycją nie pozostawało nic innego jak znów ruszyć w teren z książką pod pachą i odszukać to co przegapiłem. A gdy autor wydał książkę o Twierdzy Warszawa, to nabyłem ją bez namysłu.

Dodaj cytat z książki Twierdza Modlin. Przewodnik historyczny