Przysięga

Okładka książki Przysięga Michael Palmer
Okładka książki Przysięga
Michael Palmer Wydawnictwo: Albatros Cykl: Lou Welcome (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Lou Welcome (tom 1)
OATH OF OFFICE
Albatros
2017-05-10
2017-05-10
Grzegorz Kołodziejczak

Michael Palmer to nieżyjący już autor wielu popularnych thrillerów medycznych i powieści sensacyjnych. Sam był lekarzem, więc w tej tematyce czuł się najlepiej. I choć nieraz konfabulował, wymyślając niestworzone historie, to jednak pisał na tyle nieźle, że do dziś cieszy się popularnością. Stąd nie dziwi mnie, że Przysięga to bestseller, a przy okazji lekka i szybka lektura.

Przysięga otwiera miniserię poświęconą Lou Welcome, lekarzowi mającemu za sobą problemy alkoholowe. Co prawda od lat już nie pije i pomaga w problemach alkoholowych innym lekarzom, ale wciąż dla niektórych jest trefny. Więc kiedy jego podopieczny, też lekarz, zabija pod swoim gabinetem kilkoro osób, a następnie sam popełnia samobójstwo, bohaterowi grozi utrata praw do wykonywania zawodu…

Stąd facet decyduje się rozpocząć śledztwo. Ustalić, co pchnęło tamtego gościa do tak nieracjonalnego czynu. Wspomnę tylko, że wkrótce zauważa inne nieracjonalne zachowania u innych ludzi mieszkających w okolicy. Odbija im za kółkiem czy w pracy. Akcja rozwija się szybko i zahacza o Biały Dom. Pierwsza Dama jest tu postacią drugoplanową, ale ważną dla rozwoju fabuły. Oczywiście przedstawioną w sposób całkowicie nierealistyczny. Palmer nie przejmuje się rysunkiem psychologicznym postaci, tak jak nie przejmują się nim twórcy hollywoodzkich blockbusterów. Po prostu opowiada wciągającą historię.

I jasne, wyssane to jest wszystko z palca, ale czy rzeczywiście ma to jakieś znaczenie? Przysięga od początku jest tylko thrillerem, powieścią napisaną tylko po to, by zapewnić czytelnikom rozrywkę. Być może dzięki takim książkom wychowują się kolejne pokolenia płaskoziemców wierzących w szalone spiski, ale rozwiązaniem tego problemu jest edukacja. Być może reforma szkolnictwa. Względnie wizyta u psychiatry, jeśli nie potrafi się rozróżnić w tak oczywistych sytuacjach prawdy od fikcji.

Więcej recenzji:
Zapraszam do współpracy autorów i wydawców!

Na luzie do poczytania bez zbędnego myślenia. Lekarz Lou prowadzi nas po sznurku przez kolejne rozdziały. Nieoczywisty koniec.

Ciekawostka:
-kolby kukurydzy mają zawsze parzystą liczbę rzędów ziaren!

Ciekawostka:
-kolby kukurydzy mają zawsze parzystą liczbę rzędów ziaren!

Rewelacja. W końcu bohater książki jest nie tylko lekarzem, ale także bokserem amatorem, czyli kimś, kto nie będzie rozstawiany po kątach przez zakapiorów. Zakończenie książki wyjątkowo nie przypadło mi do gustu, dopóki nie zorientowałem się, że Palmer zapoczątkował serię, więc być może rozwiązanie interesującego mnie wątku nadejdzie w następnym tomie. Odczuwam coraz większy żal, że zostały mi już tylko dwie jego książki do przeczytania.

Medycyna i polityka. Lekarz pracujący na SOR i będący opiekunem lekarzy uzależnionych oraz Pierwsza Dama. Co łączy tych dwoje? Szaleństwo, tracenie zmysłów niezrozumiałego pochodzenia, kukurydza modyfikowana genetycznie, zmutowane termity. Ciekawa, wciągająca.

Książka zakupiona przez przypadek, na wyprzedaży w biedronce, choć jej zawartość nie powinna nigdy znajdować się nawet blisko, warzyw i owoców w sklepie.
Książka, chociaż mocno nastawiona na logikę i racionalne wytłumaczenie zaistniałej sytuacji, posiada bardzo ladnie rozpisane momenty krwawe i niesmaczne, czyli dość przyjemna lekturka. Wydaje mi się, że moja opinia może mylnie naprowadzać na to, że książka jest dziwna. Tytuł ten jest dobry dla ludzi lubiących krwawe opisy i logiczne wytłumaczenie sytuacji (Nie tak, jak na przykład w "Wirusie" Mastertona). Serdecznie polecam.

Kolejna książka tego autora i po raz kolejny się nie zawiodłam! Główny wątek jest bardzo realistyczny, aż zaczęłam się zastanawiać- jak to jest obecnie? Czy wszelkie przetworzone produkty, które spożywamy nie wpływają na nasze zachowania, emocje?...
Jak dla mnie bardzo interesujący thriller medyczny. Polecam.

Jak dla mnie bardzo interesujący thriller medyczny. Polecam.

Zastanawiałam się jaką ocenę dać czy dobra czy bardzo dobra. Palmer ma lepsze książki niż ta jeśli by porównać natomiast ta książka nie jest zła.

Mój pierwszy kontakt z tym Autorem i... Nawet nie rozczarowanie, bo nie oczekiwałem wiele. IMO dziełko z taśmy szybkiej produkcji niewyszukanych, tanich thrillerów zgodnie z równie niewyszukanym i tanim podręcznikiem.

Bardzo dobra książka. Do samego końca czekasz na rozwiązanie zagadki.

Bardzo dobra książka. Do samego końca czekasz na rozwiązanie zagadki.

Jak na moje oczekiwania, to za mało medyczne, za bardzo polityczne. Początek petarda, potem akcja "ciurkała" w mało zajmujący sposób. Niby ciekawe, ale czegoś tu zabrakło.

• Thriller medyczny
  • Michael Palmer