Tańczę boso

Patti SmithFrank Stefanko Wydawnictwo: Biuro Literackie poezja
Biuro Literackie
poezja

Świetny pomysł, oby więcej takich tłumaczeń <3

,,Tańczę boso'' to historie o podróżach w głąb siebie, odbiciu zainfekowanego świata, przeznaczeniu i poświęceniu bez wzajemności. Momentami możemy odczuć lekką ironię, momentami prowokacyjną nutę, lecz z pewnością nie dynamizm.

Pewnie z uwagi na to, że nie jestem fanem Patti Smith (choć przyznam, że bardzo spodobała mi się piosenka ,,Amerigo'') zbiór tekstów nie wywołał...

Autor tłumaczeń Filip Łobodziński jak zawsze stanął na wysokości zadania, dodatkowo teksty Patti Smith w jego przekładzie opatrzone są ciekawymi zdjęciami Franka Stefanko z wczesnego okresu działalności artystki.

Niby tylko tłumaczenie piosenek, ale te teksty oraz zdjęcia są dla fana Twórczości Patti Smith czymś pięknym dającym wiele radości <3

Widać, że autor starał się jak najlepiej oddać klimat piosenek Patti Smith, ale jednak nie podoba mi się ostateczna wersja i to, co stało się z tekstami jej piosenek. Tłumaczenie jest w porządku, ale niektóre słowa czy rymy w ogóle do siebie nie pasują czy nie są w stanie odzwierciedlić tego, o co chodziło piosenkarce. Jest okej, ale mogło być o wiele lepiej.

Już dawno żadna książka nie dała mi tyle radości. A to podobno zapowiedź czegoś większego w przyszłym roku. Mniam! Niech żyje Filip Łobodziński!

• Muzyka
  • 2018