Sztuka świata. Tom 1

Okładka książki Sztuka świata. Tom 1 Anna Lewicka-Morawska, Antoni Mierzejewski, Karol Myśliwiec, Louis-Rene Nougier, José Pijoan, Przemysław Trzeciak
Okładka książki Sztuka świata. Tom 1
Anna Lewicka-MorawskaAntoni Mierzejewski Wydawnictwo: Arkady Cykl: Sztuka świata (tom 1) sztuka
sztuka
Teresa Marzyńska, Anira Łobodzińska

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

[zbiorowa recenzja wszystkich tomów]
Sztuka świata to absolutnie najbardziej podstawowe opracowanie, będące wstępem do historii sztuki powszechnej, na jakie udało mi się trafić. Oryginalnie wydanie ukazało się w Hiszpanii w 1970 roku pod tytułem Historia del arte, jednak u nas dostępna jest wraz z wieloma poprawkami oraz wpisami polskich autorów.

Ze względu na obszerność Sztuki Świata, ciężko znaleźć mi dla niej konkurencję na polskim rynku i to, mimo że za temat zabierały się takie tuzy historyczno-sztucznego świata jak Gombrich (O sztuce) czy Białostocki (Sztuka cenniejsza niż złoto). Konkurować skutecznie na tym polu może już jedynie szczegółowa literatura m.in. sztuka XV wieku Białostockiego. W sukurs stara się przyjść jeszcze 10 tomów Wielkiej Historii Sztuki również wydawnictwa Arkady, jednak jej cel (zwłaszcza dwóch pierwszych tomów) wydaje się bardziej muzealny, a chaos niektórych jej tomów sprawia, że lepiej sprawdzi się w roli powtórki, po przeczytaniu którejś z wcześniej wspomnianych lektur na temat europejskiej historii sztuki powszechnej.

Książki z cyklu Sztuka świata pozwolą wyciągnąć mnóstwo wartościowych informacji, mimo że podane są najczęściej w wyjątkowo suchy sposób. Natłok nazwisk czy artefaktów zupełnie mnie nie przytłaczał - jest to i tak jedynie literatura poglądowa, która wymaga też dużo bardziej szczegółowych poszukiwań na własną rękę.

Kompletnie zaskakuje, że to właśnie tłumaczone rozdziały autorów zagranicznych, potrafią być pisane dużo ładniejszym językiem oraz wyraźnym pokładem emocji. Zauważyć to można już w rozdziale na temat starożytnego Egiptu, gdzie polski egiptolog wydaje się pisać dość topornie na temat architektury i rzeźby, podczas gdy Noblecourt wraz z tłumaczką potrafią zachwycić, pisząc o malarstwie egipskim.

Mimo wszystko mogę z czystym sumieniem polecić całą serię, zwłaszcza że jej bardziej opisowy niż specjalistyczny język powinien być przystępny dla każdego. Nie jest to absolutnie szczegółowe dzieło, jednak daje ogólny ogląd na historie sztuki, przez co potrafi wskazać gdzie i co szukać dalej.

[zbiorowa recenzja wszystkich tomów]

Ze względu na...