Król zamczyska

Wolne Lektury
2012-01-01
2012-01-01
literatura polska Seweryn Goszczyński

Okładka książki Antologia poezji polskiej Niezapomniane Strofy Krzysztof Kamil Baczyński, Seweryn Goszczyński, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki, Zygmunt Krasiński, Jan Lechoń, Adam Mickiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Cyprian Kamil Norwid, Wincenty Pol, Jan Potocki, Juliusz Słowacki, Stanisław Wyspiański
Antologia poez... Krzysztof Kamil Bac...
Okładka książki Drzewo przeklęte. Antologia mrocznych opowieści Seweryn Goszczyński, Józef Ignacy Kraszewski, Antoni Pietkiewicz
Drzewo przeklę... Seweryn Goszczyński...

Dzięki tej romantycznej, wielowymiarowej powieści rozpoczęłam poznawanie talentu Seweryna Goszczyńskiego.
I czuję się ukontentowana i oczarowana.

Goszczyński w „Królu zamczyska”, w ośmiu rozdziałach przypomniał romantyczne ideały, a w sercu wariata umieścił bezmiar miłości do nieszczęśliwej ojczyzny.
Czy wariata? To jest kluczowe pytanie.
Sama borykałam się z jednoznaczną odpowiedzą.

Nie można zapominać o drugim, ale równorzędnym bohaterze utworu – zamku, a ściślej o ruinach Kamieńca w Odrzykoniu, którego i Fredro obrał na bohatera, ale to już zupełnie inna historia.

I czuję się ukontentowana i oczarowana.

Czy wariata? To jest kluczowe pytanie.
Sama borykałam się z...

Zawsze byłam zdania, że romantyzm to jedna z najprzyjaźniejszych uczniom epok – w zasadzie wszystkie utwory (zwłaszcza w polskiej odsłonie romantyzmu) są o tym samym, zmienia się tylko scenografia. „Król zamczyska” Seweryna Goszczyńskiego potwierdza moją tezę – obłąkany tytułowy bohater, który dzięki pomieszaniu zmysłów widzi i rozumie więcej, sugestywne opisy przyrody doskonale uzupełniające przekaz podprogowy utworu, alegoryczne nawiązania do sytuacji Polski zahaczające o mesjanizm i zaskakująco trafne komentarze społeczne – sztandarowy zestaw romantycznego dzieła. A przy tym ruiny odrzykońskiego zamku, które są tłem całej opowieści, nasunęły mi skojarzenia z prozą Poego, co dla mnie jest ogromną zaletą. Machnacki wtajemniczający narratora w sprawy swego królestwa staje w zgodnym szeregu z Konradami, Kordianami i Henrykami, a jednak jego postawa patriotyczna jest zdecydowanie mniej sentymentalna i bardziej pragmatyczna. Może to kwestia tego, że Goszczyński był realnie zaangażowany w walkę w powstaniu listopadowym i działalność konspiratorską. W dodatku „Król zamczyska” to powieść, nie dramat, co też wpływa na jakość odbioru treści przez czytelnika.

Spodobał mi się „Król zamczyska”, ale wisienką na torcie wydania dostępnego dzięki Wolnym Lekturom jest „Wstęp” w roli posłowia autorstwa Józefa Tretiaka. Warto przeczytać.

Książka pełna życia i zdarzeń, ale podszyta melancholią. Wielki stary zamek każdej historii dodaje niesamowitości http://sobieamuzom.pl/kazdy-dom-ma-swoja-dusze-kazda-dusza-swoja-tajemnice/

Seweryn Goszczyński do mnie przemówił. Przemówił romantycznie, po polsku. Z całym tym patosem, który porusza naszą dusze, z nostalgia, z tęsknotą za straceńczym bohaterem, bohaterem który na takie miano nie zasługuje. Bo cóż wyjątkowego, co wzniosłego w "wariacie", który w szaleńczym widzie mianował się Królem Zamczyska i odtąd roztacza swa władzę nad całym światem.

W świecie rzeczywistym powiem - świr, w świecie literatury powiem - bohater, romantyczny.

W...

Były urzędnik pała miłością do zrujnowanego zamku.

Były urzędnik pała miłością do zrujnowanego zamku.

UWAGA!!! "Wolne lektury" zamieszczają tekst Goszczyńskiego, a dopiero po nim wspaniały wstęp profesora UJ Józefa Tretiaka (1841-1923) i dlatego miałem problemy w pełnym zrozumieniu tekstu. Radzę Państwu zacząć od "Wstępu"
Dla leniuszków, którzy po "Wstęp" nie sięgną przytaczam istotny fragment:
"Jak dla Króla Zamczyska zamek odrzykoński stał się żywym symbolem całej Polski, jej przebrzmiałej i przygasłej, ale w gruzach jeszcze tającej się i tlejącej chwały, tak dla Goszczyńskiego ten obłąkany król miał być symbolicznym przedstawicielem najgorętszych duchów współczesnego pokolenia, pochłoniętych jedną tylko myślą, odzyskania ojczyzny, nic poza nią niewidzących i wszystko dla niej gotowych poświęcić...."
Goszczyński (1801-1876) - to wielka postać polskiego romantyzmu; czynny uczestnik mesjanizmu Towiańskiego, twórca powieści poetyckiej "Zamek kaniowski" (1828) oraz omawianej powieści gotyckiej (1842). To jest klasyka, więc konkurować ze wspomnianym opracowaniem Tretiaka, konkurować nie zamierzam.
A moje wrażenia? Czyta się najpierw fajnie jak np. Grabińskiego, ale narastają akcenty mesjanistyczne typowe dla polskiego romantyzmu i wskutek tego humor czytelnikowi się psuje. Do tego lektura "Wstępu", z którego dowiedziałem się, że skompromitowany Lelewel po upadku Powstania Listopadowego, dalej zwodził i mącił w głowach naiwnej młodzieży, poczułem niesmak.
Jednym słowem - polecam; przeczytać warto, a odbiór jest łatwiejszy i przyjemniejszy niż wieszcza Adama.

Dla leniuszków, którzy po "Wstęp" nie sięgną przytaczam istotny fragment:
"Jak dla Króla Zamczyska zamek...

Nietypowa to powieść gotycka: z ograniczoną intrygą i akcją, bez pary kochanków, za to skąpana w polskim kolorycie i podporządkowana romantycznym wymaganiom patriotyzmu.

Ciekawa, aczkolwiek krótka historia. Mamy tutaj typowego bohatera romantycznego (Machnicki),motyw ruin, natury i alegorię upadku Polski w ruinach zamku.

• Lektury
  • Klasyka
  • Romantyzm

Dodaj cytat z książki Król zamczyska