Droga w nieznane. Kurdyjki walczące z tak zwanym Państwem Islamskim

Okładka książki Droga w nieznane. Kurdyjki walczące z tak zwanym Państwem Islamskim Meredith Tax
Meredith Tax Wydawnictwo: Magnus reportaż
reportaż
'A Road Unforeseen: Women Fight the Islamic State'
Magnus
2017-06-15
2017-06-15
Anita Pieńkowska
Kurdystan Rożawa YPG Syria kobieta kobiety wojna ISIS Państwo Islamskie Kurdowie

W tej książki dowiedziałam się dużo o Kurdach, Rożawie, Kurdystanie, stosunkach Turcji oraz USA do Kurdów. Treść książki otworzyła mi oczy na geopolitykę przedmiotowego regionu. Całkiem inaczej postrzegam teraz toczące się wojny w Iraku, Iranie czy Syrii. Jestem ciekawa jak dalej potoczy się historii autonomicznych regionów, zamieszkiwanych i rządzonych przez Kurdów. Trzymam za nich kciuki. Mam nadzieję, że nowa definicja, forma demokracji będzie miała przyszłość, ciąg dalszy.

Dobra, choć nieco rozczarowująco analiza przyczyn tak głębokiego zaangażowania politycznego, społecznego, wojskowego Kurdyjek - zaangażowania w takim rejonie świata, gdzie jest to jednak dość nietypowe. Tytuł jest trochę"baitowy", gdyż w sumie o samej bezpośredniej walce z ISIS jest tam stosunkowo niewiele, ale sporo jest o rozwoju programu politycznego i sposobu prowadzenia działań wojennych (Turcy napisaliby działań terrorystycznych - pamiętajmy, że nawet USA wiele tych org. trzyma na liście org. wspierających terror, nawet tych z którymi wchodzili w taktyczny sojusz). Pozwala nieco zrozumieć pogmatwany świat.
Publikacja zaś nieco jest rozczarowująca, gdyż brakowało mi odrobiny więcej krytycyzmu ze strony Autorki - sporo wyjaśnia, pokazuje konteksty etc. ale jak każda org. ma przecież swoje słabości, tych było wyraźnie mniej (choć nie jest tak, że jest to jakaś apologia, nic z tych rzeczy).

Ciekawa pozycja dla tych, którzy chcieliby wiedzieć ciut więcej o wyzwoleńczej walce irackich, tureckich, a nade wszystko syryjskich Kurdów w okręgu Rożawy.
Kurdowie, to największy naród bez swojej państwowości, rozczłonkowany, rozdzielony, wiecznie walczący o swoje.
Książka napisana przez lewicową feministkę Meredith Tax, opowiada historię walki Kurdów z lewicowej właśnie perspektywy, co jednak nie zniekształca bardzo sprawnie zarysowanego wątku historycznego - to bardzo mocna strona tej publikacji. Tytuł jest mimo wszystko nieco mylący; otóż Tax bardzo mocno akcentuje aspekt kobiecej walki wewnątrz społeczności kurdyjskich, nowy model społeczny rewolucyjnej Rożawy, akcentowanie równości płciowej - również w zbrojnej walce o wolny Kurdystan. Mimo tego tytuł można uznać za mylący, gdyż nie przeczytamy w tej książce żadnych szczegółów poszczególnych militarnych kampanii kobiecych oddziałów YPJ przeciwko ISIS. Musimy zadowolić się opisami historii emancypacyjnej Kurdyjek w ruchu narodowowyzwoleńczym, w marksistowsko-leninowskiej (niegdyś) PKK (Partii Pracujących Kurdystanu) i (obecnie) w komunalistyczno-anarchistycznym projekcie w wyzwolonych kantonach na czele z Rożawą w Syrii.
Książka Meredith Tax jest raczej solidnym wprowadzeniem do tematu Kurdów walczących o niepodległość oraz wstępem do pogłębionej analizy feministycznych dążeń kobiet kurdyjskich, które w wyzwolonej Rożawie współtworzą rady dzielnic, miasteczek, wsi, regionów, na równi z mężczyznami, tworzą kobiece milicje ludowe ochraniające wioski kurdyjskie przed turecką i islamistyczną agresją, wreszcie - tworzą kobiece oddziały wojskowe YPJ strzelające w łeb barbarzyńskim fanatykom z ISIS (jak wiadomo, rzeźnicy z ISIS są przekonani, że śmierć z ręki kobiety odcina im dostęp do levelu Raju z dziewicami - jaka piękna tragedia!)...
Kto chce wiedzieć więcej o Kurdach i ich obecnych zmaganiach w bezkompromisowej walce o samostanowienie, niech sięgnie po książkę Tax!

• T: Bliski Wschód
  • Podróż/reportaż
  • Ślůnsko półka
  • Syria

Dodaj cytat z książki Droga w nieznane. Kurdyjki walczące z tak zwanym Państwem Islamskim