Laboratorium w szufladzie. Biologia

Okładka książki Laboratorium w szufladzie. Biologia Stanisław Łoboziak
Okładka książki Laboratorium w szufladzie. Biologia
Stanisław Łoboziak Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: LABORATORIUM W SZUFLADZIE popularnonaukowa
200 str. 3 godz. 20 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Seria:
LABORATORIUM W SZUFLADZIE
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
200
Czas czytania
3 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301189495
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
6111
3414

Na półkach:

Uczenie się to przede wszystkim eksperymentowanie. Już od pierwszych chwil swojego życia wąchamy, oglądamy smakujemy, aby lepiej poznać świat. Z wiekiem nasze doświadczenia są coraz bardziej skomplikowane, ale też i uporządkowane. Z chaotycznych obserwacji przechodzimy do coraz bardziej uporządkowanych, aż na pewnym etapie edukacji owo doświadczanie kończy się i często zastępowane jest ulotną teorią wymagającą nauki na pamięć. John Dewey przekonywał, że aby zmienić sposób edukacji, zwiększyć jego efektowność trzeba zmienić podejście do nauczania: ma ono być doświadczaniem, które prowadzi do kolejnego doświadczania., a to do następnych i w ten sposób następuje niekończące się uczenie.
Nauczyciele coraz bardziej rozumieją te idee ciągłego uczenia i wykorzystywania doświadczenia, ale nie zawsze podręczniki i wyposażenie sal dydaktycznych stwarza odpowiednie warunki. Naprzeciw młodych odkrywcom i ich nauczycielom wychodzi Wydawnictwo Naukowe PWN serią książek „Laboratorium w szufladzie”. Czytelnicy znajdą w niej takie tytuły jak: „Biologia”, „Fizyka”, „Chemia”, „Matematyka”, „Modelarstwo i robotyka” oraz „Elektrotechnika, elektronika, miernictwo”. Każda z publikacji oferuje szereg zadań-ćwiczeń-eksperymentów pozwalających oswoić się z poszczególną dziedzina w warunkach domowych. Dzięki temu edukacja i zdobywanie środków na eksperymenty naszych pociech nie będą ani drogie, ani uciążliwe. Ponad to pozwolą zainteresować tematem, zachęcą do poszerzania wiedzy oraz odmiennego sposobu spędzania wolnego czasu i edukowania.
Tom „Biologia” podzielono na siedem głównych części: 1) DNA – przepis na życie, 2) Fotosynteza – apetyt na światło, 3) Restauracja pełna gości – gleba, 4) Woda – podstawa menu, 5) Mikroorganizmy – pierwsi kucharze, 6) Hodowle – domowe zoo, 7) Laboratoryjna książka kucharska.
Na początku znajdziemy dokładny opis potrzebnych materiałów, możliwości wykorzystania sprzętów znanych z domu, pomoże inaczej patrzeć na domowe sprzęty i twórczo wykorzystywać je do eksperymentów. Nie zabraknie tu też informacji i wskazówek, w jaki sposób zachować bezpieczeństwo.
W pierwszej części odkryjemy tajniki DNA, nauczymy się barwić różne elementy komórki, izolować DNA i nauczymy się w jaki sposób obserwować materiał pod mikroskopem. Nie zabraknie tu też budowy komórki oraz informacji, że o tym kim jesteśmy decyduje nie ilość genów, ale zakodowana w ich informacja.
W drugiej części dowiadujemy się jak bardzo ważne jest światło w naszym życiu. Nauczymy się inaczej patrzeć na zachodzące wokół nas zjawiska, lepiej poznamy moc zielonych roślin. Proponowane doświadczenia z glonami pozwolą nam lepiej zrozumieć zjawisko fotosyntezy. Nie zabraknie też interesujących obserwacji bioluminescencji.
W trzeciej części poznamy tajniki najważniejszej rzeczy na świecie: gleby, czyli biologicznie czynnej i bardzo zmiennej warstwy skorupy ziemskiej. Są tu informacje dotyczące użyźniania gleby, składników mineralnych, które można znaleźć. Pojawią się eksperymenty pomagające ocenić przepuszczalność ziemi, badać jej zachowanie w kontakcie z wodą, poruszone zostaną kwestie pobierania wody z gleby przez rośliny. Nie zabraknie barwienia kwiatów, obserwacji dżdżownic w słoiku czy rosnących roślin.
Czwarta część poświęcona jest wodzie. Dowiemy się w jaki sposób ją badać, od czego zależy pH, w jaki sposób działają filtry, w jaki sposób środowisko i gospodarka wpływają na wodę.
Piąty rozdział przenosi nas w świat mikroorganizmów. Znajdziemy tu wiele cennych informacji o bakteriach, miejscach, w których występują najczęściej. Poza interesującymi doświadczeniami dowiemy się wielu cennych informacji o powstawaniu mikroskopów, początkach obserwacji małych przedmiotów. Ponad to pojawiają się informacje, w jaki sposób należy zbadać czy powinniśmy poddać się kuracji antybiotykowej i jakimi antybiotykami. Ponad to młody eksperymentator może samodzielnie zrobić jogurt.
Szósta część zachęca do hodowania różnorodnych zwierząt i roślin, a w siódmej znajdziemy opis potrzebnych substancji. Na końcu znajdziemy miejsce na własne notatki.
Całość jest przemyślana, pozwala wejść w biologię od podstawowych wiadomości i je poszerzać. Ponad to każde doświadczenie oznaczono kolorem świadczącym o poziomie trudności zadania. Dużym plusem jest tu proste, ale fachowe wyjaśnienie zjawisk, spora dawka teorii, ale w przystępnej formie.
Książkę polecam uczniom szkoły podstawowej oraz szkoły średniej. Będzie to doskonałe uzupełnienie podręcznika. Na pewno bardzo przyda się nauczycielom chcącym urozmaicić lekcje.

Uczenie się to przede wszystkim eksperymentowanie. Już od pierwszych chwil swojego życia wąchamy, oglądamy smakujemy, aby lepiej poznać świat. Z wiekiem nasze doświadczenia są coraz bardziej skomplikowane, ale też i uporządkowane. Z chaotycznych obserwacji przechodzimy do coraz bardziej uporządkowanych, aż na pewnym etapie edukacji owo doświadczanie kończy się i często...

więcej Pokaż mimo to

avatar
960
960

Na półkach: ,

Udana książka. Nawet bardzo udana. Zawiera mnóstwo propozycji doświadczeń, eksperymentów i obserwacji z biologią z roli głównej. Gratka dla miłośników biologii, dla młodszych i starszych przyrodniczych pasjonatów, dla nauczycieli biologii i przyrody.
Doświadczenia, eksperymenty, obserwacje zostały ujęte i pogrupowane w następujące działy: "DNA - przepis na życie", "Fotosynteza - apetyt na światło", "Restauracja pełna gości - gleba", "Woda - podstawa menu", "Mikroorganizmy - pierwsi kucharze świata", "Hodowle - domowe ZOO". Każdy z tych działów zawiera propozycje co najmniej trzech ciekawych biologicznych zajęć i przy okazji bardzo dużą ilość informacji, faktów z tejże dziedziny. Na końcu publikacji "Laboratoryjna Książka Kucharska" zawierająca instrukcje dotyczące uzyskania odczynników, roztworów, wskaźników, upraw, płynów, które są potrzebne w niektórych doświadczeniach i eksperymentach. Wszystkie te ciekawe zajęcia są podzielone na łatwe (oznaczone kolorem zielonym),średnio trudne (kolor żółty) oraz trudne (kolor czerwony).
Książka bogato ilustrowana. Znakomicie napisana (gromkie brawa pod tym względem dla autora). Pouczająca i inspirująca. Zachęca do pogłębiania wiedzy biologicznej. Dla mnie bomba. Biologiczna i odkrywcza bomba książkowa.

Udana książka. Nawet bardzo udana. Zawiera mnóstwo propozycji doświadczeń, eksperymentów i obserwacji z biologią z roli głównej. Gratka dla miłośników biologii, dla młodszych i starszych przyrodniczych pasjonatów, dla nauczycieli biologii i przyrody.
Doświadczenia, eksperymenty, obserwacje zostały ujęte i pogrupowane w następujące działy: "DNA - przepis na życie",...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    30
  • Przeczytane
    4
  • Popularnonaukowe
    1
  • Pomysły na prezenty
    1
  • Must have
    1
  • Do kupienia
    1
  • Dzieci: do zdobycia
    1
  • PILNE
    1
  • Dziecięce
    1
  • KRESY - zbieram dla Polaków na Kresach
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Laboratorium w szufladzie. Biologia


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne