Rozprawa precedensowa

1987-01-01
48 min.
8320710146
Elżbieta Kwaśniewska
literatura chorwacka fantastyka science fiction

Pierwsze opowiadanie bardzo dobre. Sci-fi dość lubuje się w procesach, by wspomnieć choćby Star Trek TNG i proces ludzkości prowadzony przez Q, późniejszy proces Daty (również mający stworzyć definicję),czy Tealca, Skaary i Vali Mal Doran w StarGate SG-1. Dobrze się wpisuje w ten trend. Drugie już słabsze, przy podróżach w czasie trzeba albo pisać bardzo ostrożnie, albo iść na całość; tutaj dość niemrawo, za to styl obu bardzo przyjemny.

Rozprawa precedensowa jest drugim zbiorem opowiadań autora, po który sięgnąłem spodziewając się może nie czegoś odkrywczego, ale dość dobrego po pierwszym zbiorze opowiadań jaki przeczytałem. Wydana w zeszytowej wersji zawiera dwa opowiadania Proces i Szlachetnie urodzony. Ciekawy byłem kolejnych jego utworów z fantastyki, bo krótkie mogły okazać się dobre oraz wciągające.

Proces - autor miał ciekawy pomysł na ukazanie kontaktu kosmity z ludźmi, który oczekuje od nich pomocy. Napisana w formie kryminału zapowiadała się dobrze i miałem nadzieje, że poradzi sobie autor w tym przypadku. Pomysł jedno, ale wykonanie jego może być różne. W przypadku tego opowiadania śledztwo prowadzone jest ciekawie i sprawa wydaje się bezprecedensowa od samego początku poruszając tematykę kontaktu z innymi cywilizacjami z kosmosu. Autor w ciekawy sposób przedstawia nie tylko kryminalną aspekt, ale bohatera uwikłanego w niecodzienną sprawę. Opowiadanie jest krótkie i zarazem ciekawe z tych dwóch utworów jakie tutaj znajdziemy. Finał zaskoczył mnie lekko jeżeli chodzi o wydarzenia i pozostawił dobre wrażenie. Jednak można było wycisnąć z tego jeszcze więcej, bo sam pomysł był wspaniały na przedstawienie w taki sposób kontaktu kosmitów z ludźmi. Proces jest krótką historią fantastyczną z wątkiem kryminalnym, którą czyta się szybko, łatwo i przyjemnie od samego początku. Napisana w formie przypowiastki z finalnym morałem jaki pojawia się spodobał mi się.
Szlachetnie urodzony - zapowiadające się początkowo ciekawie opowiadanie o podróżach w czasie i wynikających z tego paradoksach wypadło dość średnio. Pomysł na opowieść był świetny i można było wycisnąć z niego o wiele więcej niż dostałem. Zawirowania bohatera chcącego dowiedzieć się o swoim pochodzeniu dawał autorowi wiele miejsca do popisu. Motywy podróży w czasie i związane z tym paradoksy można było wykorzystać o wiele lepiej niż w tym przypadku dostałem. Opowiadanie okazała się niezłe i tylko niezłe. Nawet finał mnie nie zaskoczył na co liczyłem najbardziej. Szlachetnie urodzony okazał się jeszcze krótszą wariacją na temat podróży w czasie, ich konsekwencji i paradoksach jakie porusza zapowiadającą się dobrze, lecz pozostawił po sobie niedosyt. Trochę pokręcone wykorzystujące motyw paradoksu dziadka, podróży w czasie, zmian jakie następują i wychodzą pod koniec. Największy plus, że opowiadanie czyta się szybko, łatwo i przyjemnie.

Zbiór opowiadań wydany w zeszytowej wersji przez Wydawnictwo Iskry zawiera dwa krótkie opowiadania, których byłem ciekawy po dawno czytanym zbiorze autora wydanym w tym samym wydawnictwie. Zapowiadał się ciekawie i niestety miałem również przed sięgnięciem po niego swoje obawy. Najlepszym opowiadaniem w tym przypadku jest Proces, który wydaje się bardziej dopracowany, napisany z lekkością, dozą humoru w finale i nieszablonowym podejściu do poruszanego tematu kontaktu kosmity z ludźmi. Drugie opowiadanie Szlachetnie urodzony porusza tematykę podróży w czasie, którą wielokrotnie już wykorzystano z lepszym skutkiem niż tutaj. Opowiadanie było by sporo lepsze jakby było bardziej dopracowane i miało lepiej poprowadzoną fabułę. Za bardzo autor pokręcił wszystko i brakło nieraz logiki w wydarzeniach jakie występowały. Zbiór opowiadań fantastycznych autora, którego poznałem już wcześniej z innego zbioru jaki u nas wydano. Z ciekawości sięgnąłem po Rozprawę precedensową chcąc przekonać się co dostanę i jak wypadnie książka. Nie nastawiałem się na coś odkrywczego i nowego, chociaż nieraz można zaskoczyć się podczas czytania. W tym przypadku otrzymałem dobre i niezłe opowiadanie wykorzystujące znane motywy kontaktu z kosmitami i podróży w czasie. Miałem nadzieje na coś lepszego niż dostałem, lecz miło spędziłem z książką czas. Napisana przystępnie, lekko i przyjemnym stylem. Dlatego dobrze czyta się, szybko i nie nudziłem się przy zbiorze opowiadań. Rozprawa precedensowa jest fantastyką wykorzystującą znane motywy, może nie odkrywczą za bardzo, dobrze napisaną, ale przyjemną na jeden wieczór do przeczytania.

Pierwsze opowiadanie dobre z morałem, taka przypowiastka, nie ma się czego doczepić, szybko się czyta wszystko ok. Drugie opowiadanie na temat podróży w czasie, jak już kiedyś pisałam przy okazji "Stanie się czas" akurat ten temat jest ciężki do ogarnięcia i trzeba być naprawdę genialnym pisarzem żeby mu podołać, ponieważ łatwo można samemu sobie przeczyć i stworzyć masę nieścisłości i właśnie tak się podziału w opowiadaniu drugim jest nieścisłe, poplątane i niezbyt logiczne ogólnie słabe. Jako plus trzeba jednak stwierdzić, że poruszony temat, sam jego pomysł jest naprawdę niezły i gdyby to był lepszy pisarz, to opowiadanie było by bardzo dobre. Dodatkowym plusem jest fakt, że opowiadanie czyta się lekko łatwo i przyjemnie. Jednak każdemu kogo interesują podróże w czasie polecam " Stanie się czas" i "Wszyscy wy zmartwychwstali....” te ostatnie opowiadanie porusza dokładnie ten sam problem co to jednak jest miliard razy lepsze.

Pierwsze opowiadanie jest raczej soc-fiction, można się trochę zastanowić nad logika naszej ksenofobi itp.
Drugie, "paradoks dziadka", troszkę oklepane tematycznie, ale czemu nie?
O wiele przyjemniej by się czytało bez potknięć językowych.
Dobre, jeśli nie ma nic innego, ciekawszego do czytania :-/

Drugie, "paradoks dziadka", troszkę oklepane tematycznie, ale czemu nie?
O wiele przyjemniej by się czytało bez potknięć językowych.
Dobre, jeśli nie ma nic innego, ciekawszego do czytania :-/

• Iskry
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • SF, Fantasy i Horror
  • Szeroko pojęta fantastyka
  • 2012 Rok

Dodaj cytat z książki Rozprawa precedensowa