Sekrety Łodzi - cz.2

Okładka książki Sekrety Łodzi - cz.2 Anna Kulik, Jacek Perzyński
Okładka książki Sekrety Łodzi - cz.2
Anna KulikJacek Perzyński Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy Seria: Sekrety historia
historia
Sekrety
Księży Młyn Dom Wydawniczy
2017-10-28
2017-10-28

Okładka książki Sekrety Łodzi - cz. 3 Anna Kulik, Jacek Perzyński
Sekrety Łodzi ... Anna Kulik, Jacek P...
Okładka książki Sekrety Łodzi - cz.1 Anna Kulik, Jacek Perzyński
Sekrety Łodzi ... Anna Kulik, Jacek P...

Nie jest to arcydzieło, ale czyta się z przyjemnością i ciekawością. Rozdziały dłuższe niż w pierwszej części

Z obu części tej książki dowiedziałam się o bardzo wielu rzeczach związanych z Łodzią, o których nie miałam najmniejszego pojęcia. Świetna konstrukcja książki. Zbiór krótkich tekstów na określony temat. Nie ma tutaj zbędnych szczegółów, a mimo to, tekst niesie z sobą wiele treści. Nie ma tutaj nudy. Ciekawy dobór tematów. Bardzo serdecznie polecam przede wszystkim osobom mającym choć niewielkie rozeznanie w topografii Łodzi. Łatwiej wtedy "umiejscowić" sobie opisywane historie. W niektórych momentach miałam mieszane uczucia, kiedy opisywano historię jakiejś postaci urodzonej w Łodzi, która światową karierę zrobiła dopiero po jej opuszczeniu. Dobrze się bawiłam przy tej lekturze. Muszę przyznać, że zazwyczaj publikacje historyczne po prostu mnie nudzą. W tym przypadku nie nudziłam się ani przez chwilę.

Idę o zakład, że Sekrety Łodzi zrobiły dla promocji miasta więcej niż niejeden spot reklamowy. Podobać może się zarówno sama konstrukcja książki (krótkie rozdziały-historie, dzięki którym mając nawet zaledwie kilka minut każdorazowo możemy poznać kolejny epizod z dziejów miasta),jak i treść. Bo ile osób zdawało sobie dotąd sprawę, że postać słynnego Supermana może być wzorowana na człowieku pochodzącym z Łodzi? Albo zdawało sobie sprawę, że Cud nad Wisłą jest w pewnym stopniu zasługą pewnego utalentowanego kryptologa, który także wywodził się z Łodzi? Autorzy opowiadają przy tym o wydarzeniach tak z końca minionego wieku, jak i o ciekawostkach z XIX wieku, gdy nastąpił raptowny rozwój miasta. Jedno jest pewne - po takich podróżach w czasie nawet rodowici łodzianie patrzą na wiele miejsc w swoich rodzinnych stronach zupełnie inaczej niż dotychczas!

Dobra, wartościowa pozycja dla miłośników Łodzi i nie tylko. Dobre uzupełnienie części pierwszej, a kilka rozdziałów naprawdę aż zapraszających do pogłębienia w przyszłości (np te dotyczące fotografii post mortem). Dobrze się to czyta!

Rewelacja polecam wszystkim, którzy interesują się historia a w szczegolnosci historia Łodzi.

• Łódź
  • Trójka e-pik