Ostatni policjant

Okładka książki Ostatni policjant Ben H. Winters Patronat LC
Okładka książki Ostatni policjant
Ben H. Winters Wydawnictwo: Wydawnictwo RM Cykl: Henry Palace (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2017-10-11
Data 1. wydania:
2012-07-10
Robert J. Szmidt
detektyw katastrofa literatura amerykańska niebezpieczeństwo powieść detektywistyczna przestępstwo science fiction śledztwo wyścig z czasem zagłada Ziemia

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Ostatni sprawiedliwy

1097 48 165

Niestety książka Wintersa nie przypadła mi do gustu. Po pierwsze główny bohater to nieopierzony detektyw, pełen paradoksów, które raczej umknęły autorowi niż były zamierzone (np. bohater ma dwa metry, co jest akcentowane w spokojnych scenach – jak przytulanie niskiej siostry, a w scenach walki jest kompletnie pomijane i przeciwnicy pomiatają bohaterem jak dzieckiem). Po drugie intryga kryminalna tak naprawdę jest prosta i ciężko byłoby się nie domyśleć kto jest winnym, gdyby nie zarzut numer trzy. Po trzecie więc, sposób prowadzenia śledztwa. Autor opowiada co robi policjant, co myśli, z kim rozmawia, dopóki nie ma to znaczenia dla śledztwa. Gdy już natyka się na coś wartościowego, narrator pierwszoosobowy informuje nas o tym fakcie, nie mówiąc jednak co to jest. Często też jedzie, gdzieś, a my nie wiemy gdzie i po co. Z plusów: świat na skraju zagłady został przedstawiony w sposób przemyślany i współgra to z bohaterem jak i z dwoma prowadzonymi śledztwami. I pomimo moich zastrzeżeń właśnie za tę spójność świata ocena wyższa niż sam kryminał na nią zasługuje.

Apokaliptyczny, ponury nastrój ale... o dziwo czytało mi się tą książkę o wiele lepiej niż ponurego Mankella. Nie wiem czy "ponurość" można stopniować lub dzielić na gorszą i lepszą ale naprawdę polecam tą książkę a sam niezwłocznie sięgam po drugą część :)

Od kiedy świat dowiedział się, że w Ziemię za kilka miesięcy uderzy asteroida, która zniszczy cywilizację, już nic nie jest takie samo. Ludzie reagują bardzo różnie na tę wiadomość, ale wszyscy są pod psychiczną presją apokalipsy. Jedni rzucają wszystko, by spełniać swoje marzenia, inni nie kogą wytrzymać presji popełniają samobójstwo. Liczba samobójstw wzrasta dramatycznie, codziennie dochodzą nowe zgłoszenia. Henry Palace, policjant śledczy, podejrzewa, że jeden ze zgonów, to upozorowanie samobójstwo, za którym kryje się morderstwo. Zaczyna drążyć, sprawdzać wszystkie wątki i poszlaki. Natyka przy tym na marazm i zniechęcenie wokół - kto by się przejmował takim śledztwem w czasach nadchodzącej zagłady świata. Czy to ważne, by ukarać mordercę, gdyż i tak niedługo nastąpi koniec cywilizacji? Świetnie napisana książka, utrzymana w chmurnym, ciemnym apokaliptycznym klimacie. Choć to kryminał, ale stawia egzystencjalne pytania o sens życia, etyki, pokazuje, że do końca warto żyć w zgodzie z samym sobą. Polecam i zaczynam czytać następną część serii.

Młody policjant zostaje detektywem w świecie, który czeka na apokalipsę. Meteoryt ma uderzyć w ziemię za 6 miesięcy. Nikt nie wie, gdzie uderzy. Świat zaczyna się sypać, ale młody detektyw z determinacją rozwiązuje swoją pierwszą sprawę. Pracownik firmy ubezpieczeniowej popełnił samobójstwo albo ktoś go zabił. Ta książka to pierwszy tom trylogii.
Więcej o trylogii w audycji / podkaście:

Więcej o trylogii w audycji...

Bardzo przyjemna powieść pre-apokaliptyczna. Ciekawy pomysł - sprawdzić, jak wyglądałby świat na kilka miesięcy przed totalną katastrofą (w centrum wątek kryminalny). Mam nadzieję, że w kolejnych tomach autor udanie pociągnie tak skonstruowaną rzeczywistość, bo potencjał jest spory.

Początek naprawdę mnie zainteresował, niestety nudne śledztwo i krążenie w kółko tego co w nim już ustalono zmusiło mnie do odłożenia tej książki. Szkoda, potencjał na dobrą książkę był...

Jeśli ktoś lubi noir, apokalipsę i dobry humor to jest książka warta przeczytania i 10/10

Mało ciekawa i nudna. Gdyby nie odliczanie do katastrofy i ciekawość czy autor ma zamiar pociągnąć dalej swoją historię na czasy po uderzeniu wielkiej komety, już dawno rzucił bym tę książkę w kąt. W tym momencie jestem tylko zły na siebie że zmarnowałem tyle czasu na doczytanie tych trzech tomów do końca. Książka jest na prawdę nie warta uwagi.

Ujmujący klimat w kontrze do sprawy kryminalnej, która nie jest wydumana, wyolbrzymiona czy odrealniona. Czy w perspektywie końca świata nadal można żyć jak wcześniej? Henry próbuje. I jaka piękna jest ta próba!

Z jednej strony standardowy kryminał ze żmudnym dochodzeniem nieopierzonego detektywa, z drugiej dość ciekawy świat opowieści - z apokalipsą czającą się tuż za rogiem. Autor zadał sobie trud stworzenia dość spójnej wizji tego, jak może wyglądać życie ludzi miesiące przed końcem wszystkiego.

Z pewnością nie jest to szczytowe osiągnięcie gatunku, ale bohater da się lubić, akcja sprawnie posuwa się do przodu i zawiera wszystko, co potrzeba. Można przeczytać.

Dodaj cytat z książki Ostatni policjant