Młot na czarownice

Okładka książki Młot na czarownice Heinrich Kramer, Jacob Sprenger
Okładka książki Młot na czarownice
Heinrich KramerJacob Sprenger Wydawnictwo: Graf_ika, Graf-ika Iwona Knechta historia
historia
Malleus Maleficarum
Graf_ika, Graf-ika Iwona Knechta
2017-01-01
2017-01-01
9788365602039
młot na czarownice czarownica czary wierzenia czarna magia łowcy czarownic inkwizycja

Okładka książki Młot na czarownice. Pars Tertia. Malleus Maleficarum. Heinrich Kramer, Jacob Sprenger
Młot na czarow... Heinrich Kramer, Ja...
Okładka książki SECRET SERPENT, nr 1 / styczeń 2022 Michał Knihinicki, Heinrich Kramer, Joseph McCabe, Order of Nine Angles, Jacob Sprenger
SECRET SERPENT... Michał Knihinicki,&...
Okładka książki Młot na czarownice. TOM II Heinrich Kramer, Jacob Sprenger
Okładka książki Młot na czarownice Tom 1 Heinrich Kramer, Jacob Sprenger

2062

Co do wydania - szkoda, że tej trzeciej części nie dodano. Tekst niby staropolski, ale nie miałam trudności z czytaniem, ot, taki tekst, jakbym słuchała biblii. Brakuje mi czegoś w rodzaju glosariusza - jeśli chodzi o przypisy do nazwisk to spoko, ale w tekście są słowa, które wymagają wytłumaczenia. A jego nie ma.

Co do fabuły - jacy zaślepieni wiarą ludzie potrafią być głupi. Hipokryci, bo niby czarownice mogą szkodzić, ale tylko za pozwoleniem boskim, tak, to same z siebie, a i nawet z pomocą szatania, nic nie mogą zrobić. Więc ja rozumiem, że to nie czarownice, a bóg jest zły, bo na to pozwala (ale to już herezja). Wszystko zło świata od czarownic pochodzi.
I te historie, gdzie źli ludzie są strzeżeni i nie wytyka im się, że np. gościu jest rozbójnikiem i grabi biednych, ale jako że znak krzyża robi przed grabieżą, to złym człowiekiem nie jest. albo panna, która za namową baby idzie na górę do pokoju, gdzie czekają na nią nieznajomi młodzieńcy. No albo biskup, co ma kochankę, albo ojciec, który na stos posłał żonę i córkę i jeszcze gnoja chwalą. Naprawdę, Inkwizycja była najgorszym, co się mogło kobietom przytrafić (do czasu).

Co do fabuły - jacy zaślepieni wiarą ludzie potrafią być...

Ciężko mi ocenić tą książkę pod względem treści ponieważ jest to oczywiście stek bzdur, szczyt debilizmu i wspaniały przykład co z mózgiem człowieka potrafi zrobić religia.
„Młot na czarownice" podręcznik  inkwizytorów, opisuje szczegółowo mechanizmy okrucieństw popełnianych w imieniu lub raczej pod pretekstem Boga.
Niewyobrażalna ciemnota i ciasnota umysłowa ukazana w tych tekstach,skłania do stwierdzenia , że powinna to być obowiązkowa lektura szkolna, może wtedy ludzie zaczęli by się zastanawiać w co wierzą i kto pisze te wszystkie uznawane przez wyznawców religii "święte" książki.
Otwiera oczy na to,że tak jak i kiedyś tak i dziś osobami duchownymi nie zostają raczej zdrowe osoby, a degeneraci zboczeńcy pałający chęcią zemsty ludzie, którzy krzywdzą słabszych od siebie, wykorzystując do tego swoja pozycję społeczną. I możecie mnie spalić na stosie za te opinie :) WRÓCĘ.

Niewyobrażalna ciemnota i ciasnota umysłowa ukazana w...

W sumie, po tej lekturze to mi wyszło …....że te czarownice to tak same z siebie to nic nie mogły, bo za każdym razem czytamy “że Bóg tak chciał” albo “Bóg na to pozwolił” Ewentualnie, że jak czarownica komuś tam nabruździła to za zgodą Boga, bo to była ….kara za grzechy. Jak dla mnie to wyszło, że te czarownice to w sumie zesłał /wymyślił sam Stwórca. Nie powiem ...sprytne!! I jednocześnie jak się to czyta i człowiek sobie pomysli że taka lektura była w pewnym mniej oświeconym okresie wytyczną to włos dęba staje i krew się w żyłach ścina. Chociaż patrząc na obecne czasy i co kler do spółki z politykami (albo raczej odwrotnie) wyprawia z kobietami i żywotami nas maluczkich …..to jakby historia zaczynała zataczać koło. Także lektura trochę śmieszna i trochę strraszna a na pewno trudna jak cała ta seria książek mocno związanych z etnografią i obyczajami. Ciągle sobie mówię, że kończe z tą serią ….a na półce nadal czekają jeszcze dwie nowe dokupione bo może jednak dadzą się przeczytać bez używania słownika i podręcznika do łaciny (w jednej z poprzednich były jakoś archaicznie budowane zdania co mnie doprowadzało do płaczu) Tutaj czytanie nawet szło pewnie tłumaczenie było lepsze, ale bełkot radykałów nadal przebijał. Oby nie wciągneli tego do kanonu lektur, bo dopiero będzie się działo.

Pierwszy raz nie podejmę się nawet krótkiej recenzji. Niemniej odsyłam do bardzo ciekawego wpisu na lubimyczytac.pl: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/mlot-na-czarownice/opinia/74781271

Od siebie dodam tylko, że poniosłam sromotną klęskę próbując czytać księgę w pięknej skórzanej oprawie, którą kupiłam jako pierwszą. Kolejne wydanie - bardziej przystępne pod kątem odczytania - nie wzbudziło mojego entuzjazmu. Wszystkiemu „winien” średniowieczny archaiczny język i różnice światopoglądowe.

Książka dobra, jeśli ktoś ją czyta, by poczuć ducha minionych wieków. I nie tylko, bo język również zalicza się do historycznych. Z jednej strony doświadczam piękna polszczyzny, z drugiej trudzę się tłumaczeniem z polskiego na nasze.
Młot na czarownice to lektura do stopniowego dawkowania. Czytając jednym ciągiem zlewa się w bełkot.
Poza tym, szalenie ciekawe w swojej szczegółowości opracowanie kwestii związanych z czarownictwem.

Poza tym, szalenie ciekawe w swojej...

Przy nietuzinkowych i obszernych zainteresowaniach niezbędna jest zróżnicowana, często niełatwa w odbiorze literatura. Przykładem takiej właśnie lektury jest „Młot na czarownice - postępek zwierzchowny”, którego autorstwo przypisywane jest dwóm dominikańskim inkwizytorom, a mianowicie Henrichowi Kramerowi oraz Jacobowi Sprengerowi.

Dzieło tak straszne, że ciężko ocenić

Dzieło tak straszne, że ciężko ocenić

[...]
Dla czegoby zaś szatan trojaką liczbę między inszymi sobie obierał, rozumiemy, że to czyni na znak zaprzenia Trójcy przenaświętszej.

Przeczytana po wysłuchaniu podcastu audioteki na yt pt. "Polowanie na wiedźmy" Michał Matus | Odcinek 1.

~~~~~~~~~~~~~~~~
𝗗𝗹𝗮 𝗰𝗶𝗲𝗸𝗮𝘄𝘀𝗸𝗶𝗰𝗵 :
Nie sądzę, by recenzja tego tekstu miała jakikolwiek sens., postaram się jednak rzucić nieco światła na tę pełną zabobonów księgę czytaj obrzydliwość, dodając tu tylko kilka moich przemyśleń oraz ciekawostek zaczerpniętych tu i ówdzie w internecie między innymi z wiki
𝕸𝖆𝖑𝖑𝖊𝖚𝖘 𝕸𝖆𝖑𝖊𝖋𝖎𝖈𝖆𝖗𝖚𝖒 jeden z najbardziej niesławnych tekstów, jakie kiedykolwiek napisano na temat czarów, to nic innego jak katolicki traktat na temat czarownictwa, który przez kilka stuleci cieszył się autorytetem i wywierał olbrzymi wpływ w swoim czasie. Został spisany przez dominikańskiego inkwizytora Heinricha Kramera, być może we współpracy z innym inkwizytorem Jakobem Sprengerem, obaj byli profesorami teologii. Oczywiście była spisana po łacinie.
𝕸𝖆𝖑𝖑𝖊𝖚𝖘... został skomponowany specjalnie dlatego, że Kramer, zwykle znanego pod łacińskim imieniem Institoris, który był sfrustrowany niepowodzeniem ścigania grupy rzekomych czarownic w Innsbrucku, w procesie, w który był osobiście zaangażowany. Zadaniem jego podręcznika, bo tak można go najlepiej określić, było zarówno zapewnienie naukowej obrony herezji czarów, ważne jest, aby zrozumieć, jak Kramer pojmował tę praktykę, jak i dostarczenie wskazówek dla inkwizytorów i prawników w ściganie i likwidowaniu czarownic. Był też stosowany jako narzędzie do tłumienia i zabijania każdego, kto nie zgadzał się w tamtym czasie z poglądami Kościoła katolickiego, a także tych, którzy wyznają inną religię niż religia chrześcijańska. Tak więc książka ta była używana przez Inkwizycję jako narzędzie i pretekst do odbierania życia tysiącom w przeważającej większości niewinnych ludzi.
Tekst ten od razu stał się znany jako podręcznik łowców czarownic i używany od XV do XVII wieku. Był uważany za jedno z podstawowych kompendiów o czarach, czarownicach i ich związkach z Szatanem.

𝕸𝖆𝖑𝖑𝖊𝖚𝖘 był wielokrotnie wydawany, bo do 1520 roku ukazało się jego 13 edycji, a w latach 1574–1669 było ono wydawane aż 16 razy zarówno w krajach katolickich, jak i protestanckich
Tekst 𝕸𝖆𝖑𝖑𝖊𝖚𝖘𝖆 był pierwotnie poprzedzony papieską bullą Summis desiderantes wydaną przez papieża Innocentego VIII 5 grudnia 1484, która liczyła około 1000 słów i była jednym z głównych dokumentów papieskich na temat czarów.
Kramer po raz pierwszy zaprezentował tę księgę 9 maja 1487, przedstawiając ją do oficjalnej aprobaty na wydziale teologii Uniwersytetu w Kolonii. Data ta jest uważana za datę pierwszego wydania ich dzieła.
Księga ta była wielokrotnie wydawana wskutek rosnącego zapotrzebowania na remedia przeciw czarom. Była popularna szczególnie w zachodniej i centralnej Europie. Z wyjątkiem Anglii i Holandii oraz Hiszpanii i Portugalii.
W 1538 roku hiszpańska inkwizycja przestrzegła swych członków, by nie wierzyli we wszystkie tezy zawarte w 𝕸𝖆𝖑𝖑𝖊𝖚𝖘 𝕸𝖆𝖑𝖊𝖋𝖎𝖈𝖆𝖗𝖚𝖒, nawet gdy poparte one były przytoczonymi dowodami, jednak było to w ramach toczącej się debaty.
W Polsce 𝕸ł𝖔𝖙 𝖓𝖆 𝖈𝖟𝖆𝖗𝖔𝖜𝖓𝖎𝖈𝖊 wydano w 1614 roku w Krakowie. Był to nie tyle przekład, co przeróbka dzieła, dokonana przez cenionego ówcześnie prawnika krakowskiego Stanisława Ząbkowica. Autor we wstępie opisuje, że jego dzieło jest przetłumaczonym na język polski zbiorem wypowiedzi teologów i inkwizytorów niemieckich na temat czarów i czarownic, a jego celem jest otwarcie czytelnikom polskim oczu na zbrodnie czarów i pobudzenie do czujności.
W 1992 r. tłumaczenie to wydano we współczesnej wersji typograficznej. Współczesne polskie wydania 𝕸ł𝖔𝖙 𝖓𝖆 𝖈𝖟𝖆𝖗𝖔𝖜𝖓𝖎𝖈𝖊 są jedynie transkrypcjami lub uwspółcześnieniami tłumaczenia Ząbkowica.
Jak dotąd na język polski nie została przetłumaczona trzecia (bodaj najważniejsza z punktu widzenia książki jako „podręcznika łowców czarownic”) część 𝕸ł𝖔𝖙 𝖓𝖆 𝖈𝖟𝖆𝖗𝖔𝖜𝖓𝖎𝖈𝖊. Może to i dobrze bo jest najobrzydliwsza. W skrócie dotyczy środków prawnych, jakie należy podjąć wobec tzw. czarownicy, począwszy od podejrzeń wobec niej, poprzez doniesienie na nią, następnie aresztowanie pod zarzutem uprawiania czarów, po postawienie przed sądem i przeszukiwanie ich ciała w poszukiwaniu znaków, które ujawniają ich kontakt z diabłem i ich czarami, takich jak znamię, tatuaż lub inne znak na jej ciele to mógł być nawet pieprzyk.
Zajmuje się również ohydnymi metodami i "wyszukanymi" sposobami tortur, których należy przestrzegać, aby tzw. wiedźma przyznała się do praktykowania czarów. Bardzo szczegółowo wyszczególnionych.
Mowa tu także o teście, który przeprowadza się na podejrzanej kobiecie, aby udowodnić jedną z dwóch rzeczy, albo jej praktykowanie czarów, albo jej niewinność wobec stawianych jej zarzutów.
W tej części omówiono również procedury, które mają miejsce podczas palenia tzw. wiedźmy, gdzie podpalane były lekko wilgotne drewno, aby palenie było powolne, potem pozostawała dwa dni wciąż ukrzyżowana, aby stać się przykładem dla tych, którzy rozważają lub też czynią czary, potem zostaje pogrzebana. Oszczędzę wam co drastyczniejszych szczegółów, bo sprawiają, że ​​przez ogrom brutalności włos się jeży na głowie. Można by pomyśleć, że z tego czerpano pomysły na przyszłe thrillery i horrory.
Równie dobrze mordercy, psychopaci i inne męty tego świata mogą upatrywać tu tzw. rozgrzeszenia, bo przecież skoro w imię wiary można w ten sposób "likwidować" ludzi, to czemu oni mieli by się martwić konsekwencjami swoich bestialstw. Pokrętna logika towarzyszy każdemu złu,
by stworzyć przyzwoleniu na swoje zwyrodniałe zapędy.

Sam 𝕸𝖆𝖑𝖑𝖊𝖚𝖘... nie jest bynajmniej dziełem oryginalnym, raczej skupia w jednym miejscu cały szereg przeszłych opinii i sądów na temat natury "malificiendum" lub szkodliwej magii. Wyjątkowym wkładem Kramera było utożsamienie tego głównie z kobietami, z tego prostego powodu, że czary były dla niego przestępstwem opartym na żądzy cielesnej, a kobiety, jego zdaniem, były na to bardziej podatne niż mężczyźni.
Kramer twierdzi nawet, opierając się na fałszywej etymologii, że „femina” pochodzi od rdzenia „fe” i „minus”, oznaczającego "na pewno mniej" w tym wypadku "dośpiewał sobie tudzież dopasował" wiary. To właśnie sprawiło, że wiele kobiet, które wybrały perwersyjną ścieżkę, uległo uwiedzeniu przez demony. Krótko mówiąc, to niewierność kobiet mogła i w jego mniemaniu prowadzić do "perfidii, zdrady Wiary". Było to więc nieuniknione, że kobiety wg autora, potrzebowały wszelkiej możliwej "pomocy", aby utrzymać pod kontrolą niebezpieczeństwa stwarzane przez ich cielesność. W ten sposób wniósł ważny wkład w tłumienie wręcz powszechnej na tamte czasy histerii.
Nawet w miarę przyzwoita logika jest bezużyteczna, gdy przesłanki oparte są na głupich przesądach.
Mogę zapewnić, że nie pochwalam treści tej książki w żadnym jej aspekcie. Ale ocenię ją na cztery gwiazdki po prostu dlatego, że jest to praca, z którą naprawdę powinni zapoznać się wszyscy, którzy w ogóle interesują się czarami, przeszłymi uprzedzeniami i mrocznym, ale jednak ważnym okresem w historii Europy. Myślę, że wystarczy dodać, że jeśli szukasz czegoś ponurego, mrocznego i pikantnego, 𝕸𝖆𝖑𝖑𝖊𝖚𝖘 𝕸𝖆𝖑𝖊𝖋𝖎𝖈𝖆𝖗𝖚𝖒,na pewno Cię zawiedzie. Jest miażdżąco nudny! A może to tylko takie moje "wiedźmińskie" uprzedzenia? haha taki żarcik 😎
W każdym bądź razie, jeśli nadal chcesz dostać się do brudnych umysłów XIV-wiecznych purytańskich mężczyzn, którzy boją się kobiet ? Wtedy i tylko wtedy POLECAM ! Przeczytaj 𝕸𝖆𝖑𝖑𝖊𝖚𝖘 𝕸𝖆𝖑𝖊𝖋𝖎𝖈𝖆𝖗𝖚𝖒,
infor internet oraz wiki.

[...]

~~~~~~~~~~~~~~~~
𝗗𝗹𝗮 𝗰𝗶𝗲𝗸𝗮𝘄𝘀𝗸𝗶𝗰𝗵 :

Ta edycja zawiera dwa koszmary: 1. korekta - bardzo duża ilość błędów, głównie literówek; normalnie nie ma to takiego znaczenia, ale tutaj czytanie boli, zwłaszcza, że... 2. język został "uwspółcześniony", co przełożyło się na stylistyczne cierpienie. Książka jako dokument godna polecenia, ale może jednak w innej wersji.

"Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni"
"Ostatnie życzenie" Andrzej Sapkowski
Kto czytał już "Na granicy mroku" wie, że motyw polowania na czarownice jest istotnym elementem tej opowieści, a zwalczanie czarów stanowi oś fabuły. Nie mogłem zatem przejść obojętnie obok "Młotu na czarownice", średniowiecznego manuskryptu inkwizytorskiego, który teraz dzięki @wydawnictworeplika otrzymał nowe życie. Gdzie indziej szukać przykładów na walkę z demonicznymi mocami, jeśli nie u samych korzeni?
"Młot na czarownice" liczy sobie bez mała pół tysiąca lat, ciężko zatem powiedzieć, ile zostało w nim oryginalnej treści, ale czyta się go dobrze. Książka podzielona jest na dwie części – w pierwszej poznajemy metody, jakimi posługuje się diabeł i jego wysłannicy by człowieka opętać i obrócić przeciwko wierze chrześcijańskiej, natomiast w drugiej dowiadujemy się, jakimi lekami takim działaniom możemy przeciwdziałać. Mamy zatem całkiem zgrabny poradnik walki z czarami, który służył za instrukcję działań wielu pokoleniom inkwizytorów w czasach, gdy płonące stosy przyozdabiały niejedną wieś. Czytając tę książkę odnosi się wrażenie, że w tamtejszych rejonach nie było wioski, w której nie urzędowała by czarownica lub inny opętany przez diabła nieszczęśnik. Na tak obfitej w grzech ziemi inkwizycja miała pełne ręce roboty i – jak wiemy – wywiązywała się z tego obowiązku aż nadto sumiennie.
Wyolbrzymione, pełne własnych interpretacji i fałszywych tłumaczeń rzeczy niezrozumiałych - ale przyjemne w odbiorze 😁 Dlatego właśnie zacząłem ten opis słowami Andrzeja Sapkowskiego, aktualnymi zarówno w dzisiejszych czasach jak i ówczesnych. Książkę polecam, pozwala nam się przenieść do średniowiecznej Europy i poznać motywy, jakimi tłumaczyli swoje działania inkwizytorzy. Należy jednak pamiętać o przymrużeniu oka i o tym, że nasza dzisiejsza perspektywa różni się diametralnie od tej, jaką miał czytelnik średniowieczny.

"Ostatnie życzenie" Andrzej Sapkowski

• Historyczne