Frankenstein

Okładka książki Frankenstein
Mary Shelley Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: SF [Wydawnictwo Poznańskie] horror
horror
SF [Wydawnictwo Poznańskie]
Frankenstein
Wydawnictwo Poznańskie
1989-01-01
1989-01-01
Henryk Goldman
powieść gotycka nowy Prometeusz romantyzm angielski
Inne

Bardzo intrygująca, zupełnie inna niż się spodziewałem. Oczekiwałem prawdziwej grozy, a zamiast tego dostałem moralne dylematy i potworne wyrzuty sumienia, które tak gnębiły że sam dostawałem depresji gdy to czytałem. I wcale nie jestem zawiedziony! Powieść skłania do głębokich refleksji i zastanowienia się nad dylematem zabawy w boga. Na pewno nie jest to książka dla każdego - uważam że mimo wszystko, trzeba do niej w pewnym sensie "dorosnąć".

Bardzo natomiast jestem zawiedziony i muszę ocenić negatywnie wydanie z "serii grozy wg Łukasza Orbitowskiego". Mam dwa zastrzeżenia które nawet nie mają nic wspólnego z samą książką. Po pierwsze, umieszczanie przez pana Orbitowskiego na wstępie swoich opinii i wciskanie spraw politycznych do książki która nie ma z tym nic wspólnego to moim zdaniem totalna porażka, przez co musiałem ten wstęp pominąć. Po drugie, literówki - naprawdę, rozumiem że zdarzają się w książkach pojedyncze błędy, ale sześć? Osiem? Nie liczyłem oczywiście, strzelam na oko. Myślę że to niedopuszczalne, w końcu to pełnoprawna książka za którą płacę, a nie jakieś opowiadanie z internetu.

"Frankenstein" jest moim zdaniem najbardziej pokrzywdzoną przez popkulturę klasyką. Słysząc określenie "Frankenstein", spodziewamy się przeważnie pełnej grozy opowieści o potworach. Tymczasem powieść Mary Shelley to niezmiernie smutna, ale zarazem piękna i głęboka opowieść o odpowiedzialności za powołane przez nas do życia istoty.

Byłem sceptyczny, bo w sumie każdy zna tę historię, więc myślałem ze nie warto sięgać po te książkę ale jednak się myliłem. Język Mary Shelley jest pełen zadziwienia, spokojny i chirurgiczny, a czytanie Frankensteina to jak odkrywanie swoich starych skarbów na strychu, na który nie wchodziło się od lat.

To jest dzieło sztuki. Aż ubolewam, że nie jest lakturą obowiązkową. Polecam, bardzo przyjemnie się czyta i wciąga.

Książka o odpowiedzialności, ukazuje ważne elementy ludzkiej egzystencji. Dla każdego człowieka. Dlaczego nie jest lekturą?

"Stało się. W ponurą noc listopadową (...)" skończyłam czytać "Frankensteina" Mary Wollstonecraft Shelley. Sięgnęłam po nią jako do klasyki, czy też raczej początku gatunku i z chęci dotarcia do źródła popkulturowego bohatera, jednak nie doszukałam się wielu podobieństw między moim wyobrażeniem o monstrum i jego stwórcy, a wcale nie czarno-białym obrazem, jaki przedstawia książka. Książka, która pełna jest ciężkich zgryzot bohaterów, wzniosłych idei, tragicznie smutnych wypadków, moralnych dylematów, dzikiej pasji i rezygnacji. Rzadko kiedy dziś trafia się na tak poruszające opisy tego, co dręczy i koi dusze bohaterów (czytałam w tłum. Henryka Goldmanna). Nie jest lekką lekturą ze względu na ładunek emocjonalny, nie ma w też niej wiele fantastyki i przerażających scen, ale zdecydowanie warta jest kilku szarych jesiennych wieczorów.

jestem pozytywnie zaskoczona tą książką! polecam każdemu

jestem pozytywnie zaskoczona tą książką! polecam każdemu

Powieść zaczyna się od przedstawienia historii bohatera opowieści i o tym w jaki sposób, poniekąd niechcący, obwinił swojego ojca o to, że zainteresował się nauką, która go doprowadziła do urzeczywistnienia swoich najskrytszych - naukowych - marzeń. Poznajemy pobudki i kontekst stworzenia czegoś, co dziś chyba byśmy nazwali zombie. W początkowych rozdziałach odnoszę wrażenie, że autorka pisząc tę powieść podejmuje krytykę technokracji i merytokracji, w której nauka i wiedza pozwalają tworzyć to, co nie należało do rzeczy nieboskich. Jest to polemiką ukryta między wierszami, która mówi, że nie powinniśmy wiedzy i nauki traktować jako czegoś co pozwoli nam ingerować w rzeczy boskie. Bowiem mogą z tego wyniknąć konsekwencje, z którymi będziemy musieli się zmierzyć, a których niekoniecznie planowaliśmy.

Początkowe rozdziały są przepełnione cierpieniem. Bowiem dowiadujemy się o pewnej śmierci, którą tytułowy bohater przypisuje samemu sobie. Obwinia siebie o to i wokół tego wydarzenia zaczyna rozciągać się linia fabularna. W książce słyszymy wszelkie odczucia i myśli samego Frankensteina i jest to zabieg pozwalający nam poznać naturę jego uczuć związanych z wydarzeniami, które go spotykają.

Książka jest pisana dość kwiecistym językiem i dość dobrze maluje obraz miast w których przebywa główny bohater opowieści.

Książka ta jest przepełniona cierpieniem. Przypomina to trochę to mityczne fatum z rzymskiej mitologii. Bowiem stwórca życia, który porzuca swoje dzieło doprowadza do serii przerażających wydarzeń, które będą mu niszczyć życie do ostatnich jego chwil. Sprowadza on nieszczęście nie tylko na siebie, ale też na wiele niewinnych osób oraz karmi tym nieszczęściem samego potwora, którego stworzył. Tak jak napisałem wcześniej - człowiek chciał zabawić się w Boga i autorka chciała pokazać, że takie uczynki nie mogą się dobrze skończyć. Z kart książki wyłaniają się pytania, czy gdyby nie opuścił tego stworzenia i zaczął nad nim pracę i nauczał go, czy przyniosłoby to lepszy owoc. Powstaje też pytanie o to czemu ludzie mają w zwyczaju oceniać powierzchownie człowieka po jego wyglądzie, gdy ten może być kimś zupełnie dobrym. Następnie zastanawiam się, czy potwory istnieją wśród nas, bo rodzą się nimi, czy może my sami je tworzymy poprzez odrzucenie ich z społeczeństwa. Te i wiele innych pytań pozostaje do dziś aktualna i myślę, że to przesłanie nigdy się nie zdezaktualizuje. Sama książka podważa też to, że nauka, a za nią merytokracja, czy technokracja mogą prowadzić wyłącznie do dobrych rzeczy. Zwolennicy obu najpewniej myślą, że to by było najlepszą formą rządu, zaś w tej powieści dostrzegamy, że nawet kiedyś osiągając pozornie Boską moc nadawania życia zmarłym moglibyśmy nie przewidzieć konsekwencji tego, a ludzie, którzy wydawaliby się jak najbardziej mądrymi i odpowiednimi okazali by się w końcu tymi, którzy sprowadzą zło mimo dobrych intencji.
Książkę oceniam pozytywnie, myślę, że kiedyś jeszcze do niej wrócę, bo pozostawiła po sobie pewien ślad w mojej głowie, który zachęca do głębszego zastanowienia się nad istotą dobra i zła w naszym świecie. Czuć że autorka była dobrze wykształconą osobą i miała bardzo dojrzały światopogląd, który okazał się ponadczasowy.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wyjątkowa powieść o przerośniętej i niszczącej ambicji, odrzuceniu oraz samotności, które doprowadzają do strasznych konsekwencji. Dodatkowo napisana tak pięknym językiem, którego aktualnie się za często nie spotyka. Mary Shelley swoją powieścią udowadnia, że talent do pisania nie zależy od płci, co myślę, w tamtych czasach było poddawane wątpliwościom.

Szkoda tylko, że Frankensteina mylnie kojarzy się z postacią stworzonego przez naukowca potwora.

Szkoda tylko, że...

Bardzo dobra książka.
Ambitna w rozważaniach (znacznie bardziej niż można by się spodziewać na podstawie tego, jak Frankenstein postrzegany jest w kulturze masowej)
Po ślubie Frankensteina powieść trochę mi się dłużyła, jednak całość niesamowicie pozytywnie mnie zaskoczyła.
Zdecydowanie polecam

Bardzo dobra książka.
Zdecydowanie polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to