Samolubny gen

Richard Dawkins Wydawnictwo: Prószyński i S-ka nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
The Selfish Gene
2007-07-31
Marek Skoneczny
Prószyński i S-ka
Na Ścieżkach Nauki
The Selfish Gene
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
2007-07-31
Marek Skoneczny
Na Ścieżkach Nauki

Miażdży mózg. Intrygująca, pełna porcja wiedzy. Są przypisy jak na naukową książkę przystało. Na pewno trzeba się w nią porządnie wczytać, a najlepiej przeczytać więcej niż raz. Pozycja obowiązkowa dla studentów nauk przyrodniczych.

Książka autorstwa Richarda Dawkinsa porusza sposób analizowania ewolucji według genów a nie organizmów, jak głównie robiono to do 1975 roku. Pada w niej wiele rewolucyjnych stwierdzeń, m.in. Dawkins wprowadził do kultury popularnej słowo.. mem, które oznaczało analogiczny proces ewolucji, tyle, że kulturowej.

Czy warto ją przyswoić? Z wielu względów- tak. Jeśli lubisz...

Pierwsza książka o genetyce, po którą sięgnęłam. Napisana przystępnym dla każdego językiem. Chociaż pełna teorii, wytłumaczona na ciekawych, licznych przykładach. Nie mogę powiedzieć, by wszystkie analizy Autora mnie przekonały, ale z wielką chęcią sięgnę po inne książki, by dowiedzieć się więcej.

Muszę ostrzec ewentualnych czytelników, to jest mocno "nieboska" wersja powstania życia, czy słuszna czy nie to tego nie wie nikt, ale może zasiać wiele wątpliwości ta lektura. Osobiście, po lekturze tej książki... ja mam, odpowiedzi oczywiście jak nie znałem tak i nie znam, ale zadaję sobie pytanie od czasu do czasu: czy ja rzeczywiście chciałem łyknąć tę pigułkę... W...

Właśnie dzięki tej książce poznałem wiele zależności, dlaczego świat jest taki, a nie inny. Warto przeczytać.

Na półkach: , , , ,

Trudno rzetelnie ocenić mi tą książkę, ponieważ brakuje mi fachowej wiedzy z zakresu biologii i genetyki, ale w moim subiektywnym odczuciu pozycja ta warta jest przeczytania. Podczas lektury nie próbowałam wnikliwiej zgłębiać zawiłości naukowych, nie jestem w stanie dyskutować również nad kolejnymi teoriami naukowymi. Dopiero rozpoczynam moją przygodę z tą dziedziną nauki,...

Chyba ta książka nie jest dla mnie. Nie udało mi sie jej doczytać ( 2 ostatnie rozdziały). Mam wrażenie, że tak książka jest dla mnie za mądra. Męczyłam sie strasznie

Książka należy na pewno do bardziej wymagających, nie jest to lekka lektura, wymaga dużo skupienia i nie jest tak łatwo się połapać, jednak Samolubny Gen ma naprawdę ważny przekaz i dużo można się z niej dowiedzieć. Myślę że żeby więcej z niej wynieść przyda się na pewno wiedza biologiczna która ułatwia czytanie.

Przyznam uczciwie, że na początku było ciężko. Mimo, że nie jest to książka stricte naukowa, słownictwo i stopień szczegółowości poruszanych przez Dawkinsa tematów jest miejscami trudny do zrozumienia dla laika. I właściwie jest to jedyny minus tej książki.

Mimo, że książka została napisana 44 lat temu, jej teorie wciąż pozostają aktualne.
Ogromne wrażenie zrobiły na mnie...

Biorąc do ręki książkę Richarda Dawkinsa warto już mieć co najmniej podstawową wiedzę z genetyki, bo zdecydowanie ułatwia czytanie.
Autor w przystępny sposób tłumaczy zagadnienie rozwoju świata, skupiając się jednak na genie, nazywając go samolubnym. Nic nie jest tak do końca przypadkowe, wszystkim rządzi genetyka. Dawkins bardzo obrazowo odnosi się do zachowań genów, co...

3 052
    1 734