Zwycięzca jest sam

Drzewo Babel
2009-05-22
2009-05-22
Jarosław Jeździkowski
powieść literatura brazylijska proza współczesna

Paulo Coelho przedstawia świat celebrytów, gwiazd ekranu oraz modelek. Jest to dość brutalne środowisko, w którym dominują zachowania powierzchowne. Książka doskonale ukazuje konsumpcjonizm, próżność współczesnego świata oraz nieustanną pogoń za sukcesem. Ciekawie jest ukazany wątek kryminalny, historia biznesmena opętanego chorym uczuciem do byłej żony.

Best of Coelho

Best of Coelho

Nie do końca typowa dla Coelo książka. Duży plus za brak nadprzyrodzonych zdarzeń i kilka naprawdę celnych przemyśleń na temat blichtru i próżności wielkich tego świata, a właściwie nie wielkich, a próżnych tego świata. Autor przedstawia nam wycinki z życia kolejnych bohaterów (ofiar?) i studium umysłu psychopaty.
Trudna książka, a jednak wciąga.

Trudna książka, a jednak wciąga.

Książka przedstawia świat filmu, mody i jak to wygląda. Jak chęć osiągnięcia władzy jest istotna dla innych.

"Każdy słyszał o chorobie Afryki Centralnej, zwaną śpiączką. Nie każdy jednak wie, że podobna choroba atakuje duszę. Jest bardzo groźna, ponieważ w pierwszym stadium jej objawy są zwykle niezauważalne, Na pierwszy znak braku entuzjazmu i zainteresowania innymi ludźmi, uważaj! Jedynym lekarstwem na tą chorobę jest zrozumienie, że dusza zmuszona do życia powierzchownego cierpi katusze. Dusza potrzebuje bowiem pięknych, głębokich przeżyć."

"Dla szansy zaryzykuj wszystko i trzymaj się z daleka od wszystkiego, co ci proponuje spokojne życie."

Dodatkowy bonus dla osób, które odwiedziły Cannes i/lub chociaż trochę znają światek celebrytów. Plus za brak "nadprzyrodzonych" zdarzeń i postaci, które często Coelho wplata w fabułę. Sama końcówka z konfrontacją małżonków rozczarowująca. Kryminał, w którym nie czeka się na odkrycie, kto jest zabójcą :)

Zbyt wiele zbędnych treści. Autor na siłę wciska niepotrzebne, zbaczające z fabuły akapity. Temat książki miał potencjał, niestety nie został poprawnie rozwinięty.
Z przymusem dobrnęłam do ostatniej strony.

Z przymusem dobrnęłam do ostatniej strony.

Historia trochę banalna z silnym kryminalnym akcentem. Gdyby inne zakończenie mógłby to być przyzwoity kryminał. Jednak Coelho jak zawsze wplata w swoje utwory przemyślenia na temat ludziego życia, przemijania, nienawiści która stoi po drugiej stronie od miłości.
Jak dodamy do tego lekką wiwisekcję rynku modelingu i kina to wyszedł z tego taki lekki potworek......

Trochę taki stylistyczny potworek. Bardzo nieprzyjemne do czytania, napchane sztuczną wzniosłością, odtwórcze. U Coelho mam wrażenie, że był świetny start, a im później, tym gorzej. Książce daję 4, bo myśli przekazane w zwycięzcy nie są złe, takie tam błahe, uniwersalne mądrości życiowe ubrane w ładne słówka. Nie polecam książki, myślę, że u autora można znaleźć znacznie lepsze pozycje z początków kariery. Na pewnym etapie bohaterowie Coelho się zaczynają mieszać, wszyscy są tacy sami, trochę magiczni, trochę poszukujący szczęścia i miłości, trochę pozbawieni granic seksuaknych. Zwycięzca jest według mnie podsumowaniem gorszej części pisarstwa autora.

Bezsilność wobec problemów społecznych

Bezsilność wobec problemów społecznych

Mam duży problem z ocenieniem tej lektury, bo z jednej strony obawiam się o nadinterpretację treści, a z drugiej o niedoszacowanie jej ;)
Sam tytuł jest dość sugestywny i stworzyłam sobie w głowie pewną wizję opowieści, która nie znalazła odzwierciedlenia na kartach książki. Autor roztacza nam przed oczami blask i blichtr festiwalu filmowego w Cannes. Poznajemy wachlarz różnych bohaterów oraz wydarzeń rozgrywających się w ciągu 24 godzin. I o ile od razu rzuca się zależność, że w tym świecie poza talentem musisz mieć szczęście, bądź znajomości a gdy odnosisz sukces przyjaciół masz jak na lekarstwo, to inne wątki są bardziej problematyczne w wyłowieniu. Trudno mi także wychwycić tematy do dalszych przemyśleń, a zwykle nie miałam z tym problemu.
Podsumowując jest to bardzo niejednoznaczna książka.

• Paulo Coelho
  • 2011