Ponieważ Cię kocham

2009-01-01
978-83-7359-850-8
Joanna Prądzyńska

2003 ocen

Zakończenie zaskakuje! To moja 2 książka tego autora. Tak jak pierwsza nie przypadła mi do gustu, tak ta pozytywnie zaskoczyła !

Początkowo książka naprawdę mi się spodobała i szybko wciągnęłam się w fabułę, ale niestety w dalszej części zaczęła coraz bardziej tracić w moich oczach.
Zbyt dużo tu się pojawia absurdów i dziwnych zbiegów okoliczności, które ujmują historii autentyczności. Za to portrety psychologiczne postaci zostały dosyć ubogo nakreślone. Mam wrażenie, że to przez to, jak autor opisuje traumatyczne przeżycia bohaterów - robi to w sposób suchy, wyprany z emocji. Zakończenie powieści mnie dosyć zawiodło.
Jednak przyznam, że mimo tych wad książkę czytało się całkiem dobrze. Jest ona stosunkowo krótka i nieskomplikowana, co czyni ją idealną pozycją do pochłonięcia w jeden wieczór.

Szczerze mówiąc żałuję, że nie spotkalam się, z jego tworczością wcześniej. Książkę pochłonęlam w dwa dni, a zakończenie było dla Mnie, totalnym zaskoczeniem.
Historia opowiada o Marku i Nicole, małżeństwie, którym w niewyjaśnionych okolicznościach, znika pięcioletnia córka Layla. Mimo starań policji, dziewczynki nie udaje się odnaleźć. Nicole uznana skrzypaczka, rzuca się w wir pracy, za to Mark szanowany psycholog, wybiera życie na ulicy. Pewnego wieczoru, drogi tej dwójki, znów się krzyżują. Niespodziewanie po pięciu latach odnajduje się Layla...

Uwielbiam zaskakujące zakończenia i tu się nie zawiodłam. Zamierzam sięgnąć po następne pozycje tego autora

Piękna!!!

Piękna!!!

Czytadło w najgorszym znaczeniu tego słowa.

Czytadło w najgorszym znaczeniu tego słowa.

Udało mi się również, z czego bardzo się cieszę, przeczytać w tym roku książkę Guillaume Musso, mojego ulubieńca. Sięgnęłam po krótką książkę, żeby mi się dobrze czytało i "Pnieważ cię kocham" było idealnym wyborem.
To jakie zagadki i historie tworzy ten człowiek jest po prostu niesamowite. Za każdym razem jestem w szoku i z wielką przyjemnością odkrywam prawdę wraz z bohaterami. Uwielbiam te uczucie, kiedy w pewnym momencie w głowie zaczynają świtać pewne pomysły na rozwiązanie zagadki. Tym razem jest to prawda o zaginięciu córki znanego psychologa i skrzypaczki i przyczynie moralnego upadku bohaterów. Psycholog bowiem został bezdomnym, celebrytka stacza się na dno, a młoda dziewczyna chce zniszczyć sobie życie przez chęć zemsty. Ich ścieżki jednak nieoczekiwanie zaczynają się przecinać, mimo że nikt by tego nie podejrzewał.
W historiach Musso najlepiej nic nie wiedzieć, aby potem móc się dać zaskoczyć. Dlatego i ja wiele nie chcę o nich mówić. Powtórzę tylko, że historia jest zaskakująca, dodam, że nieprzewidywalna i warta przeczytania. Uwielbiam jak Musso staje się psychologiem czytelników i swoich bohaterów i rozkłada ich emocje i uczucia na czynniki pierwsze, bo nikt nie potrafi tego robić tak jak on.

Książki Pana Musso na dlugo pozostają w pamięci. Niestety okropnie rzeczy dzieją się na świecie.

Bardzo ciekawy pomysł, całą książkę czyta się bardzo szybko ciągle myśląc o zakończeniu, które okazuje się zaskakujące. Niebanalna i nieszablonowa, chętnie sięgnę po inne pozycje Autora.

Czy wierzysz w przeznaczenie?

W centrum handlowym na południu Los Angeles wskutek nieuwagi opiekunki znika bez śladu pięcioletnia Layla. Nikt nie żąda okupu, a prowadzone przez policję poszukiwania okazują się bezowocne. Załamani tragedią rodzice, szanowany psycholog i znakomita skrzypaczka, obwiniają się wzajemnie i rozstają. Mark dosłownie ląduje na ulicy, zaś jego żona Nicole rzuca się w wir pracy. Pięć lat później ścieżki obojga małżonków ponownie się krzyżują. Mark ratuje życie wracającej po koncercie do domu żonie, zaatakowanej przez bandytę z nożem. Niedługo potem Layla pojawia się dokładnie w tym samym miejscu, w którym zniknęła. Co działo się z dziewczynką przez pięć lat? Gdzie i z kim była? I dlaczego wróciła?

Moje pierwsze spotkanie z autorem i wiem, że nie ostatnie. Rzadko zdarza się książka, która wciąga Cię tak bardzo, że musisz skończyć ją w jeden dzień. Powieść skupia się na historii porwania córki, ale nie jest to dla mnie główny wątek. Po poznaniu trójki bohaterów i ich historii, można zauważyć, że prawdziwym motywem książki jest przebaczenie. W efekcie okazała się wielowymiarowa, wielowątkowa i pokazująca, że życie bywa zaskakujące, nieprzewidywalne, a o losach człowieka może przesądzić jedna pochopnie podjęta decyzja czy jedno przypadkowe wydarzenie.

Każdy z bohaterów zmaga się z własnymi demonami, historie pełne bólu i szukające swojego finału. Lot do Nowego Jorku odmienia ich życie na zawsze. Każdy z nich odzyska upragniony spokoj. Każdy z nich rozprawi się z swoją przeszłością. Zakończenie książki wspaniale zamyka historie - daje nadzieję na przyszłość.

Czy wierzysz w przeznaczenie?

• Guillaume Musso