Autostopem przez galaktykę

Okładka książki Autostopem przez galaktykę
Douglas Adams Wydawnictwo: Albatros Cykl: Autostopem przez Galaktykę (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Autostopem przez Galaktykę (tom 1)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
Albatros
2005-01-01
2005-01-01
8373592016
Paweł Wieczorek

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Przeczytałem, przepraszam przemęczyłem 1/3 tej buły i powiedziałem: dość! Książka poszła w odstawkę razem z resztą tej żałosnej serii (w sumie 6 szt.!!! absurdu). Szkoda życia na te bzdury.

Autostopem przez mękę. Tydzień czasu, i 60% "zaliczone".
Gdyby nie pseudo "humorystyczne" wstawki, może bym dotrwał do końca.

Autostopem przez mękę. Tydzień czasu, i 60% "zaliczone".
Gdyby nie pseudo "humorystyczne" wstawki, może bym dotrwał do końca.

Nie rozumiem zachwytu nad książką i jej autorem, przeczytałam, ale mnie nie zachwyciła, humor do mnie nie przemawia

Oceniłem na 6/10 ale dla przypomnienia ta cyfra jest oznaczona jako "dobra". Taka właśnie jest ta książka, jeśli ktoś lubi ten specyficzny rodzaj brytyjskiego humoru to mu zdecydowanie podpasuje. Jest to niedługa kosmiczna komedia zakończona niczym 1szy odcinek zapowiadający kolejne przygody w przyszłych tomach.
Nie wiem natomiast jak wygląda kwestia tłumaczenia - czytałem w oryginale.

Nie wiem natomiast jak wygląda kwestia tłumaczenia - czytałem...

Fantastyka naukowa w "starym stylu". W książce pojawia się sporo ciekawych pomysłów - min. ryba Babel, napęd nieprawdopodobieństwa, Magrathea zamieszkana przez konstruktorów planet, czy myszy zadające pytanie o życie, wszechświat i całą resztę.

Napisana w humorystycznym (aczkolwiek poczucie humoru jest tutaj dość specyficzne) stylu, czego przykładem mogą być chociażby kwestie wypowiadane przez skonstruowany przez myszy superkomputer o nazwie "Głęboka Myśl":

"Nie wiecie nic o czasach, które nastąpią, lecz ja już teraz widzę w moich niezliczonych obwodach nieskończone strumienie prądów delta przyszłych prawdopodobieństw i wiem, że pewnego dnia pojawi się komputer, któremu nie będę godny obliczać najprostszych parametrów, ale którego zaprojektowanie jest moim przeznaczeniem".

Kompletnie do mnie nie trafiła ta książka. Ani humor ani fabuła. Wszystko było dla mnie jak bełkot.

Nie wiem co mam myśleć o tej klasyce literatury sci-fi. Może o to chodziło, żebym nie mógł jednoznacznie ocenić tej książki, choć pamiętajmy - książki są do czytania nie do oceniania. "Autostopem przez galaktykę" jest momentami infantylnie napisaną, chaotyczną lekturą, której dowcip nie do końca do mnie przemawia. Jednak w charakterystyczny dla siebie sposób porusza pewne bardziej ambitne kwestie. Właśnie to utrzymało mnie w dalszym czytaniu. Oczywiście pomogła duża czcionka i fakt, że czyta się to absurdalnie szybko. Na dobrą sprawę to opowieść na dłuższy jesienny wieczór. Czy podejdę do kolejnej części? Sam nie wiem.

Dowcipny pomysł, taki w sam raz na krótkie opowiadanie, rozdęty do rozmiarów książki może znużyć. No i mnie znuża. To nie jest literatura, tylko zbiór zabawnych scenek na bardzo różnym poziomie. Na pewno jednak wielu osobom to nie przeszkadza. A mnie szkoda czasu.

Klasyka literatury sci-fi. Książka idealna na wieczór po ciężkim dniu, gwarantuje niewymagającą rozrywkę. Galaktyczny humor trafił do mnie w stu procentach i na pewno sięgnę po kolejne części cyklu.

Mam mieszane odczucia. Z jednej strony książka zahaczała o poważne, egzystencjonalne tematy, czasem bywała nawet zabawna, szczególnie w momentach, w których wyjaśniała ziemską rzeczywistość lub parodiowała poważną literaturę.
Z drugiej strony ten absurdalny, nierealny, karykaturalny świat mnie męczył i nie mam ochoty kontynuować serii.
Utwierdziłem się w przekonaniu, że jeśli mam sięgać po science fiction, to powinno być to hard science fiction.

Utwierdziłem się w przekonaniu, że...