Na Zachodzie bez zmian

Erich Maria Remarque Wydawnictwo: Mediasat Poland Seria: Kolekcja Gazety Wyborczej - XX wiek literatura piękna
Im Westen nichts Neues
literatura piękna
Stefan Napierski
Kolekcja Gazety Wyborczej - XX wiek
literatura niemiecka I wojna światowa

Nie lubię nazywać jakichś książek „mądrymi”. W wielu pozycjach można znaleźć coś ciekawego i wartościowego, a taki epitet często oznacza, że dana książka nie ma żadnych innych atutów. „Na zachodzie bez zmian” jednak taka jest, a zarazem to kawał dobrej literatury. Nie jest to typowa powieść wojenna, gdyż a froncie rozgrywają się tylko pewne epizody. To smutna i piękna...

Jakoś mnie to nie chwyciło, bezlitosna w swoim przekazie, boleśnie pokazuje jak młode pokolenie przez wojnę, nawet to, które wyszło z niej z życiem, miało zrujnowane całe życie. Zabrakło mi w tym wszystkim jakiegoś dobrego wykreowania bohaterów, nie lubię jak w książkach postacie są jakby statystami bez osobowości, bo w ogóle mnie ich los nie porusza, no i tutaj tak było. 6/10

Świetna, trudna, na długo pozostanie w głowie. Przestroga, memento, drogowskaz. Nie spodziewałem się takiego wrażenia, a zakończenie pozostawiło dziwną mieszankę emocji.

To jedna z tych zupełnie niepozornych lektur, która pozostawia czytelnika zniszczonego, rozbitego, z głową i sercem pełnymi gniewu na system w którym od wieków przymusowo uczestniczymy. Akcja rozgrywa się podczas I wojny światowej, ale jest to tak uniwersalna historia, że mogłaby dotyczyć każdej innej wojny na całym globie. Bohaterami książki jest grupka chłopców, uczniów...

Jedna z bardziej wpływowych książek w moim dotychczasowym życiu.

Przejmujący manifest antywojenny. Surowy, ascetyczny, pozostawiający obrazy okrucieństw i bezsensu masakry pierwszej wojny światowej bez komentarza. Każdy z czytelników może po tej ciężkiej, ale doskonałej lekturze uświadomić sobie jak odległe jest machanie patriotyczną czy nacjonalistyczna chorągiewką (Make America great again, "wstawanie z kolan", политические сферы...

Nie podejmuję się krytyki powieści tego typu, do tego Noblistów. 157 stron w moim wydaniu, książka wybitna, może dodam, gęsta. To tyle.

Naprawdę świetna, cudownie pokazuje realia życia na froncie

To powinna być lektura szkolna!

Bardzo krótka, ale bardzo ważna i potrzebna książka. Zawiera wszystko to, co powinniśmy wiedzieć o wojnie. Każdy fragment chwyta za serce i skłania do refleksji.

Dyskusje

7 045