Hikikomori: Adolescence without End

University of Minnesota Press
2013-03-20
2013-03-20
Japan hikikomori society psychiatry

Zdecydowanie najlepsze opracowanie dotyczące problemu hikikomori, z jakim miałam do czynienia. Problem wycofania społecznego jest jednym z najtrudniejszych przeszkód, z jakimi mierzyć się musi współczesne społeczeństwo Japonii. Hikikomori, ludzie, którzy decydują się odizolować się od świata, w ostatnich latach przestali być tematem tabu, w czym wielki udział miała recenzjowana przeze mnie pozycja Saito. Książka w przystępny sposób opisuje nie tylko samą przypadłość, ale także jej pochodzenie, symptomy oraz sposoby radzenia sobie z pacjentem. Kreśli także perspektywy powrotu takich ludzi do społeczeństwa, opisując swoje własne doświadczenia z bycia psychiatrą specjalizującym się w leczeniu młodych.
Poza zbudowaniem mocnego gruntu definicyjnego, którego potrzebowałam przed rozpoczęciem pisania pracy dyplomowej o tym problemie, książka dostarczyła mi ciekawej lektury, od której ciężko było się oderwać niemal jak do powieści. Język nie przytłacza, chociaż nie należy do wybitnie prostych. analogie stosowane przez autora pozwalają na dokładne zrozumienie tematu. Polecam każdemu zainteresowanemu psychologią oraz kulturami azjatyckimi.

• Literatura japońska 🇯🇵
  • Studia