Okładka książki Duchy polskie, czyli krótki przewodnik po nawiedzanych zamkach, dworach i pałacach Maciej Kozłowski, Bogna Wernichowska
Maciej KozłowskiBogna Wernichowska Wydawnictwo: PTTK Kraj ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
PTTK Kraj
1985-01-01
1985-01-01
paranormalne duchy nawiedzone legendy

Książka warta uwagi. Co prawda pomyślana jako przewodnik dla turystów w latach 70. XX w., zatem w części nieaktualna. Nie zdezaktualizowała się jednak część dotycząca legend związanych z duchami nawiedzającymi różne ciekawe miejsca w Polsce. Podkreślam, że Bogna Wernichowska, którą pamiętam z felietonów w kralowskiej telewizji w latach 80. zadała sobie trud sięgnięcia do źródeł, co wtedy oznaczsło godziny w Lectorium Jagiellonki, a nie, jak dziś, dwa kliknięcia na krzyż. T bardziej warto poczytać.

Więcej historii niż duchów. Przewodnik nawet ciekawy, ale część informacji już oczywiście nieaktualna. Świetne ilustracje!

1958

Bardzo ciekawa książka. Połączenie wiadomości historycznych, zbioru legend z przewodnikiem turystycznym. Ta ostatnia część jest już mocno przestarzała, ale reszta pozostaje zawsze aktualna. Historie tu przedstawione wręcz fascynujące i zachęcające do poszerzenia wiadomości na "zjawowo - duchowe" tematy.

Znalazłam ją przez przypadek w bibliotece szukając książek o podobnej treści, jednak nie ukrywam, że szukałam nowszych wydań z tego temat. Ale skusiłam się i nie żałuję. Książka na prawdę posiada osobliwy "klimat", który nadaje jej uroku. Wiadomości turystyczne z pewnością w dużej mierze są już nieaktualne, jednak część poświęcona opowiadaniom jest ponadczasowa, w końcu ilość ezoterycznych gości najwyżej wzrosła lecz nie zmalała :)
Czytając opowiadania ma się wrażenie, że człowiek siedzi przy ognisku z dobrym gawędziarzem i słucha jego opowieści.
Jeżeli ktoś lubi starsze wydania książek i zapach takiego papieru to polecam. A innym sugeruję poszukać aktualnych wydań z tego tematu :)

Znakomita książka dla tych, którzy interesują się historią Polski, legendami, geografią. Autorzy w krótki i przystępny sposób przedstawili historie o duchach odwiedzających zamki w Polsce - mniej i bardziej znane. Dobra lektura dla tych, którzy lubią zwiedzać i poznawać nasz piękny kraj:)

Mimo że książka nieco się zestarzała nadal jest w sam raz na wakacje: 49 krótkich opowiadań (przeplatanych czarnobiałymi ilustracjami) czyta się bardzo szybko, a i trzeba przyznać że niektóre historie są naprawdę fascynujące.

Miło wspominam tę książkę - głownie z dzieciństwa, kiedy będąc małym dzieckiem czytałam sobie te wszystkie legendy o duchach w polskich zamkach, sama mieszkając wtedy niedaleko jednego z największych - Zamku Książ.
Na owe czasy- to naprawdę genialny przewodnik z przydatnymi informacjami które teraz zdecydowanie straciły na świeżości w przeciwieństwie do legend o polskich duchach. Miła lektura.

• Inne
  • Mitologie/folklor - różne