Przeklęta bariera

Kobra Media
2009-01-23
2009-01-23
morderstwo miłość chmielewska

Książka przeczytana w 2000 i 2020 roku.
Treść może mało oryginalna, może nie powala, ale pióro Autorki rekompensuje te mankamenty.
W jaki sposób hrabina Katarzyna Lichnicka, młoda wdowa, przeniosła się z XIX do XX wieku? Czy odnajdzie się we współczesnych realiach? Konfrontacja dwóch różnych światów, dwóch odległych epok. A przy tym romans, sprawy spadkowe, trup w tle i morderca, który poluje na główną bohaterkę.
Świetna zabawa!

Książka przeczytana w 2000 i 2020 roku.

Część kryminalna wyszła Chmielewskiej doskonale, jednak od science fiction powinna się trzymać z daleka. Fabuła z przenoszeniem w czasie nie trzyma się kupy. Na logikę, powinny być dwie Katarzyny, jedna w XIX i jedna w XX wieku, a wygląda na to, że wszystkie postacie oprócz głównej bohaterki i Romana są zdublowane. To gdzie jest XX-wieczna jaśnie pani? Gdzieś w połowie książki historia zaczęła mnie nużyć, tym bardziej, że bardzo wcześnie wyszło na jaw, że za morderstwami stoi Armand...

Trochę infantylna, jak jakiś tani romans..poza tym co mnie w książkach Chmielewskiej denerwuje to rozciąganie historii bohaterów do granic możliwości. Ta książka mogłaby mieć że 100 stron mniej, być bardziej zwarta. Nawet o 50 stron...

Wciąż mam te same przyjemne skojarzenia z "Godziną pąsowej róży" Marii Krüger, tylko dla dorosłych. Swego czasu była moda na oparte o ten motyw książki, filmy młodzieżowe, zawsze je lubiłam.

Zdecydowanie 20 lat temu bardziej mnie porwała. Teraz męczyłam, mając w pamięci, że gdzieś tam kiedyś mi się podobała... Ale dziś naprawdę nie rozumiem dlaczego... Chyba wolę tę 'starą' Chmielewską, tak do początku lat 90.

Nie tym razem, zmęczyła mnie. Zabrakło kryminalnej intrygi z prawdziwego zdarzenia, czy choćby sensownego tłumaczenia kluczowego dla fabuły wątku bariery. Humor, jak to u Chmielewskiej, obecny, za to romans niezbyt ujmujący.

Tak samo dobra jak 23 lata temu :))
Dla bohaterki barierka jest maszynä czasu....dla mnie ta ksiäzka....Wracac do mlodosci, jakze to proste!

Tak samo dobra jak 23 lata temu :))

Trzeci tytuł tej autorki i udało mi się, w końcu, doczytać. Czy takie to dobre było? Nie, ale pomysł wydał mi się ciekawy i postanowiłam, że przynajmniej tę skończę. "Lesio" i "(Nie)boszczyk mąż" leżą na strychu, bo irytowali mnie i nie byłam w stanie skończyć. Nie po drodze mi z Chmielewską zupełnie. Nie sądziłam, że tak będzie i jestem zdumiona swoją postawą ;)

Trzeci tytuł tej autorki i udało mi się, w końcu, doczytać. Czy takie to dobre było? Nie, ale pomysł wydał mi się ciekawy i postanowiłam, że przynajmniej tę skończę. "Lesio" i "(Nie)boszczyk mąż" leżą na strychu, bo irytowali mnie i nie byłam w stanie skończyć. Nie po drodze mi z Chmielewską zupełnie. Nie sądziłam, że tak będzie i jestem zdumiona swoją postawą...

To jest taka "Godzina pąsowej róży" Marii Krüger, tylko dla dorosłych, przynajmniej miałam takie odległe skojarzenie czytając tą książkę. Zarówno tamtą w dzieciństwie jak tą teraz, bardzo polubiłam.

Świetna, zabawna , polecam...

Świetna, zabawna , polecam...

• Joanna Chmielewska
  • Chmielewska