Państwo Macron

Okładka książki Państwo Macron Caroline Derrien, Candice Nedelec
Okładka książki Państwo Macron
Caroline DerrienCandice Nedelec Wydawnictwo: Studio Emka biografia, autobiografia, pamiętnik
Les Macron
Studio Emka
2017-07-12
2017-07-12
Andrzej Bilik
Francja para prezydencka miłość różnica wieku

Tej dwójki chyba nie trzeba nikomu przedstawiać :) Pan i Pani Macron, czyli prezydent i pierwsza dama Francji. Dla wielu kontrowersyjna para. A dlaczego? Ona jest starsza od niego! Szok! Nikogo w dzisiejszym świecie nie dziwi, że starszy mężczyzna ma młodą partnerkę, ale gdy to działą w drugą stronę to zazwyczaj wywołuje ogromne poruszenie. Ale podobno mamy równouprawnienie, prawda? Książka odkrywa nam te nieznane dotychczas historie z życia najważniejszej pary Francji, stosunek ich rodzin do ich relacji, prezydentury i ich życia. Możesz nie być zwolennikiem polityki Macrona, ale książka warta uwagi, by tylko zobaczyć jak wyglądają kulisy tej ciekawej i trwającej od lat (dosłownie!) miłości.

Książka opowiadająca historię małżeństwa Macronów i wyjaśniająca dlaczego doszli tam gdzie doszli. Na moje on ma duże ego, a ona ogromne ambicje, które popychały go do walki o kolejne urzędy. Jednak nie dowiemy się jacy ci ludzie są naprawdę, bardzo skryta para, która prezentuje publiczności starannie wykreowany wizerunek. Można przeczytać.

2028

Niesamowite, że nowy prezydent Francji w niespelna półtora roku z szarej eminencji, finansisty, ministra dośc niepozornego zrobił spektakularną karierę i w oszałamiającym tempie kampanii prezydenckiej zdetronizował Hollande'a, którego był sojusznikiem.
Emanuel Macron znalazł się na ustach wszystkich ze wzlędu na swoją żonę. To była jego nauczycielka, bagatela starsza od niego o 24 lata. Obecnie ten 40latek jest ucieleśnieniem witalności i chłopięcego uroku w typie prezydenta Kennedy' ego, a żona jest po 60tce. Emanuel czuje się zastępczym dziadkiem jej wnucząt, a pikanterii związkowi dodaje właśnie ta determinacja, z ktorą piętnastolatek dążył do zdobycia ukochanej.
Caroline Derrier i Candeice Nedelac zamierzały stworzyć ich wizerunek, odtworzyć tę niesamowitą i niespotykaną w politycznych kręgach historię miłosną. Z jednej strony opisują więc dom rodzinny Macronów, niezwykłe rodzeństwo i rodziców prezydenta, z drugiej prześwietlają karierę i życie rodzinne Brigitte. Zwracaja uwagę na autentyczną więź poponad dwudziestu latach znajomości, żona prezydenta z wdziękiem wywiązuje się ze swojej roli, bo musieli walczyć latami ze złośliwymi plotkami, które niemal zniszczyły ich związek. Od opatrznościowego spotkania w Amiens śledzimy ich drogę, widać niekłamaną sympatię autorek do tej pary.
Macronowie to mieszczańska rodzina. Brigitte Auavere ma męża,troje dzieci, jest uwielbianą przez młodzież nauczycielką z racji swojej charyzmy. Pełna pasji wykłada literaturę, kieruje też teatrem szkolnym , jest inteligentna, oczytana i wymagająca. Dużo wykazuje cech bohatera książki "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" bo ucy samodzielnego myśłenia,krytycyzmu .
To pewnego rodzaju opowieść o Kopciuszku a rebours.

Książka opowiada o kulisach zdobywania umysłów Francuzów przez "egzotyczną parę" jaką są Macronowie. Krok po kroku autorki opisują najpierw początki, ich pierwsze spotkanie w szkole. Później okres dorastania Macrona do objęcia władzy, aż po okres przedwyborczy kiedy stali się gwiazdami i jak rasowi celebryci zawładnęli umysłami widzów i czytelników francuskiej telewizji i prasy. Książka została wydana jeszcze przed zwycięskimi wyborami, dlatego dużo w niej przypuszczeń i niedomówień.

Autorki książki są dziennikarkami, które współpracowały z prasą typu 'people' Na bieżąco śledzą losy celebrytów i polityków, ale bardziej od strony obyczajowo-medialnej niż politycznej. Dlatego ich publikacja pisana jest dość specyficznym językiem, pełnym przenośni i potocznych zwrotów, co utrudnia czytanie jej ze zrozumieniem. Można powiedzieć, że język jest duża przeszkodą w odbiorze tej książki. Sama treść jest bardzo ciekawa, opowiada o Macronach jako o sprawnym tandemie, który dzięki swojej szczerości, współpracy, ale i talentowi do kontaktów z mediami uwodzi kolejne grupy społeczne Francuzów. Dowiemy się z niej np. o ile procent wzrosła sprzedaż magazynów z Macronem na okładce, ile wydaje na ubrania Bridgett, kto z klanu nie zamierza stać się celebrytą oraz dlaczego Emmanuel nie powinien rozmawiać z nudystą na plaży.

Nie brak w niej krytycznych głosów politycznego otoczenia, które kreślą polityczną mapę Francji - podziałów, sfer wyższych oraz konwenansów.
Jedyne czego brakuje w tej książce to właśnie tego politycznego tła, ponieważ autorki napisały ją z myślą o francuskim czytelniku, wiele nazwisk może kojarzymy, ale afer z nimi związanych już nie. Cytowanie ich wypowiedzi, które w kontekście politycznym miały wielkie znaczenie, do nas po prostu nie dociera.

Warto przeczytać, aby zajrzeć w kulisy ich życia i poznać lepiej Macronów, jednak to jest dopiero wstęp do ich medialnej przygody. Kim okażą się Państwo Macron dowiemy się podczas prezydentury.

Zawsze najlepiej czerpać wiedzę u źródeł a niewątpliwie wywiad z Państwem Macron będzie najlepszym rozwiązaniem żeby dowiedzieć się jak to naprawdę było z ich kontrowersyjnym dla niektórych uczuciem.
On uczeń liceum, który puka do dorosłych drzwi, ona jego nauczycielka, żona, matka 3 dzieci.
Na pozór wydaje się że ta historia nie powinna się wydarzyć, ale jednak moc prawdziwego uczucia które ich połączyło pozwoliła przezwyciężyć wszelkie przeciwności które napotkali na swojej wspólnej drodze.
Trudno sobie wyobrazić że ktokolwiek wierzył że czeka ich wspólna świetlana przyszłość, a jednak nie dość że tworzą szczęśliwy związek, udało im się przekonać francuskie społeczeństwo że warto postawić akurat na Emmanuela Macrona i wspierającą go Brigitte.
Książka ta co ważne przełamuje pewne społeczne tabu związane z wiekiem kobiety w związku, a jak wiadomo wiek to tylko liczba. Warto jest do niej zajrzeć i zobaczyć w jaki sposób Emmanuel i Brigitte poradzili sobie z otaczającą ich społeczną presją, jak wzajemnie czerpali od siebie inspiracje a przede wszystkim jak dzięki wzajemnemu wsparciu wytrwali w swojej miłości.

Na pozór wydaje się że ta historia nie powinna się wydarzyć, ale jednak moc...

• Francja
  • EmpikGO