Dziewczyna w trampkach

Małgorzata Kapuściak Wydawnictwo: Self Publishing literatura piękna
Self Publishing
2017-03-21
2017-03-21

Książkę wygrałem w charytatywnej loterii podczas WOŚP, polegało to na tym, że po wrzuceniu pieniędzy do puszki w bibliotece można było wylosować jedna z książek, których biblioteka chciała się pozbyć. Tak natrafiłem na "Dziewczynę w trampkach" - książkę z historiami z życia autorki, a właściwie z jej dzieciństwa.

Nie chcę pisać o tym co bym zmienił w tej książce i w sposobie przedstawiania tych wydarzeń, ale ogólnie po lekturze, gdybym był pracownikiem biblioteki i miał wytypować kilka książek do oddania, też prawdopodobnie wybrałbym między innymi tą.

Nie chcę pisać o tym co bym zmienił w tej książce i w...

Opowieść autorki, cenne rady polecam

Opowieść autorki, cenne rady polecam

8/10

8/10

Książka Małgorzaty Kapuściak pod tytułem "dziewczyna w trampkach" jest doskonałym poradnikiem dla wielu z nas. Treść książki jest fascynująca, motywująca i inspirująca do działania. Po przeczytaniu zaledwie kilku stron tak się zaciekawiłam że za jednym razem przeczytałam pół książki i nawet nie wiedziałam kiedy to się stało. Książka ta zawiera wiele wartości życiowych o których nie należy zapominać. Naprawdę polecam każdemu aby w wolnej chwili zabrał się za czytanie. Niesamowita treść i zrozumiałość językowa.

Zacznę od tego, że ,,Dziewczyna w trampkach’’ nie jest typową powieścią fantasy, romansu czy kryminału. Jest to poradnik, który moim zdaniem zmienia życie. Jest napisana bardzo zrozumiałym językiem. Świetnie się ją czyta i człowiek nie chce jej odkładać na półkę.
Książka oczywiście składania do przemyśleń. Na końcach niektórych rozdziałów pojawiają się pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć, a raczej odpowiedzi same nam przychodzą do głowy. W książce pojawia się pewne porównanie, które jak dla mnie jest genialne! Jednak musicie się sami dowiedzieć, bo ja Wam nie chcę spojlerować! Czytając tę książkę byłam szczęśliwa i pełna energii! Idealnie nadaje się na zimowe wieczory. Poradnik jest kierowany do młodzieży, którą oczywiście jestem. Niezwykle zmienia myślenie młodego człowieka i dodaje skrzydeł. Uświadamia, że trzeba zawalczyć o swoje marzenia. Serdecznie polecam!

Książka "Dziewczyna w trampkach" nie jest zwykłą książką. Nie jest to literatura obyczajowa, przygodowa czy fantasy. Jest to literatura piękna o charakterze poradnikowym. Ale ja nazwałbym ją książką, która potrafi zmienić życie, podejście to różnych spraw. Gwarantuję ci, że z tą książką ROZWINIESZ SKRZYDŁA! Niezwykle uczy, odnosi do refleksji i zastanowienia. Samo porównanie naszego życia z motylem, dla mnie, jest połączeniem niebanalnym! Bardzo przyjemnie czytało mi się tą książkę. Jeśli jeszcze nie czytałeś/aś tej powieści, koniecznie musisz to nadrobić!

Bardzo dobra książka opisująca prawdziwe życie i to co warto w nim doceniać. Skłania czytelnika do przemyśleń i rozważań nad swoim postępowaniem. Daje dużo pozytywnej energii. Idealna na czytanie w zimne wieczory przy gorącej herbatce :) gorąco polecam!

Książka pt. „Dziewczyna w trampkach” trafiła do mnie z bibliotecznej półki znajdującej się w szkole, do której uczęszczam. Jest to dzieło młodej, polskiej autorki - Małgorzaty Kapuściak.

Opowiada ona o swoim życiu, a właściwie o przygodach, jakie ją spotkały. Zaczyna opowieść od przedstawiania czytelnikowi swojej rodziny. Opisuje każdą osobę po kolei, aby jeszcze bardziej podkreślić ich wyjątkowość. Sama lubi powtarzać, iż nie ma takiej drugiej rodziny, która byłaby równie oryginalna.

Autorka wychowywała się jako jedynaczka, mieszkała na wsi, co zmusiło ją do uczestniczenia w aktywnym życiu na gospodarstwie jej rodziców, którego teraz jest właścicielką. Rodzina, jak sama wspomina, jest dla niej najważniejsza. W domu doświadczyła ciepła, które dostawała od rodziców, dziadków czy rodzeństwa jej rodziców. Z wyjątkiem dziadków od strony ojca. Ich woli nie wspominać, podobnie jak jej tata. W życiu borykała się z wieloma problemami, nawet z kilkoma tragediami, takimi jak śmierć brata, którego tak bardzo pragnęła. W swojej książce opisuje również te dobre rzeczy, które ją spotkały. Ukazując poszczególne elementy swojego życia, chce uwrażliwić swoich czytelników, szczególnie tych młodych, na nadchodzący etap w ich życiu, czyli dorosłość. Twierdzi jednak, że gdyby nie te wszystkie przykrości nie byłaby w tym miejscu, w którym jest teraz, szczęśliwa i pełna energii.

W swojej książce Małgorzata Kapuściak porównuję życie do rozwoju motyla. Pozwolę sobie zacytować autorkę: „Życie motyla jest pełne zaskakujących przemian. Z często niepozornej gąsienicy, rozwija się piękny motyl, fruwający, barwny, pełen życia, który wzbudza nasz zachwyt”. W te sposób zachęca nas- czytelników, aby być otwartym na to, co nam przyniesie los i nie bać się wyjść z kokonu.

Myślę, że książka jest przeznaczona głównie dla osób młodych, które dopiero wchodzą w dorosły świat. Autorka niesamowicie otwiera się przed czytelnikami, opisując prawie że szczegółowo, perypetie ze swojego życia prywatnego. Początkowo czytając tę książkę poczułam, że w pewnym stopniu utożsamiam się z pisarką. Odniosłam wrażenie, że mamy podobne podejście do rodziny, przyjaźni, postrzegania świata. Natomiast uważam, że nie jest to książka dla osób zafascynowanych opowieściami wymyślonymi. W tym wypadku mamy dobitnie ukazane fakty, mówiąc krótko opis czyjegoś życia. Osobą gustującym w innego typu książkach zabraknie na pewno dialogów, ponieważ nie ma ich zbyt wiele, czego również i mi zabrakło. Czytając tę książkę, przechodziłam przez różne etapy. Początkowo byłam nastawiona do lektury w sposób sceptyczny, lecz szybko zdobyła moje zainteresowanie. Później nadszedł czas na chwilowe znudzenie ciągłym opowiadaniem o jej życiu, w kółko czytanie monologu. Wtedy książka znów mnie zaintrygowała, kiedy bohaterka zaczęła opowieść o jej latach młodzieńczych spędzonych w szkole. Myślę, że ten fragment przemówił do mnie najbardziej ze względu na fakt, iż sama chodzę aktualnie do szkoły i przytrafiają mi się, mniej lub bardziej, podobne historie.

Podsumowując, mogłabym spokojnie polecić dzieło Małgorzaty Kapuściak, jako pewnego rodzaju poradnik, dla osób szukających siebie czy też osób ciekawych świata. Książka nie jest długa, więc przeczytać ją można z łatwością w mgnieniu oka, o ile jesteś miłośnikiem czytania. W moim przypadku, pomimo tego, że uwielbiam czytać, brak wolnego czasu zaowocował znacznie większym zapotrzebowaniem na chwilę, aby zagłębić się w ten utwór i później go zrecenzować. Mimo to mam nadzieję, że książka was pochłonie i chętnie poznacie barwne życie Małgorzaty Kapuściak.
Martyna, lat 16
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl

Jestem świeżo po przeczytaniu Książki '' Dziewczyna w Trampkach'' Kupiłam sobie ją na dzień dziecka, od samej autorki.
Książka została wydana samodzielnie, i wcale nie oznacza, że jest kiepska. A raczej oznacza to jak bardzo silny jest autor. Silny i odważny :)
Wiem, jak ciężko jest sprzedać swoje książki, zwłaszcza, gdy sprzedajesz je samodzielnie i nie ma ich w księgarniach.

Plusem takich zakupów jest dedykacja oraz indywidualne podejście do czytelnika.
Jest to książka, w formie wspomnień od wczesnych lat dzieciństwa do osiągnięcia wieku dojrzałego. Wspomnienia są bardzo osobiste, co nie da się ukryć wbrew pozorom trudno przelać na papier. Autorka przytacza różne zabawne historie rodzinne oraz opowiada o ważnych osobach w jej życiu.

Kiedy czytałam te wspomnienia przypominałam sobie lata 90 te, kiedy nie było Facebooka, a frajdą były zabawy w skakaniu w gumę, czy gdy młodzież całe dnie spędzała na podwórku czy w plenerze. Kiedy jadło się owoce, prosto z krzaka. Raj. Tęsknimy za tymi czasami.Jestem pełna podziwu dla pisarki, która wychowała się w zupełnie innym otoczeniu niż ja.
A najbardziej uśmiechałam się i podobały mi się rozdziały z młodości Gosi i jej spraw sercowych :) Mam do tych tematów słabość.
cytat
,,Znalezienie swojej właściwej drogi nigdy nie jest łatwe. Niekiedy poszukiwania trwają przez połowę życia. Pamiętaj, że jak już znajdziesz swoją drogę, to nie zbaczaj z niej! Bądź wytrwały i zdeterminowany do działania, a kiedy jakimś cudem zabłądzisz, to zrób wszystko aby na nią wrócić. Taka jest właśnie droga do sukcesu- kręta z licznymi powrotami, ale pouczająca. Upaść otrząsnąć się i iść dalej. Najważniejsze, by się nie poddawać! Walczyć- przecież w końcu walczysz o swoje życie. \Nie daj się! ''

Bardzo często wiele rzeczy i twój sukces zależy od ... ludzi.

Życie motyla składa się z czterech etapów. Każdy z nich przyrównać można do rozwoju człowieka. Pierwsze stadium to jajeczkowanie, odpowiadające za narodziny. Gąsienica stanowi czas dzieciństwa, beztroski i odkrywania świata. Etap poczwarki to czas buntu, poszukiwań drogi i celu życia. Ostatnie stadium to motyl w swej pełnej krasie, reprezentujący dojrzałość oraz gotowość do działania, do życia na pełnych obrotach, zgodnie ze swoimi przekonaniami i wpojonymi wartościami.

Na takim właśnie modelu rozkwitu motyla oparta jest powieść Małgorzaty Kapuściak o lekkim, skierowanym głównie do młodszego, nastoletniego pokolenia tytule Dziewczyna w trampkach. Książka ta jest debiutem i opowiada o życiu autorki, od czasów dzieciństwa po dojrzałość emocjonalną. Warto zauważyć, iż nie jest to biografia sensu stricte a podzielona na czterdzieści jeden rozdziałów książka motywacyjna, w której to Kapuściak dzieli się swoimi przemyśleniami, złotymi radami oraz wartościami, którymi kieruje się każdego dnia.

Tym samym pisarka motywuje młodzież do działania i świadomego wkraczania w życie dorosłe. Jasno wskazuje na to, co w życiu najlepsze i przede wszystkim najistotniejsze. Kapuściak stawia nacisk na takie wartości jak rodzina i dom rodzinny, miłość rodzicielska i partnerska. Podkreśla wagę przyjaźni, edukacji wczesnoszkolnej, roli nauczycieli a także beztroskiego czasu wolnego, uwypukla istotę świąt podkreślając, iż jest to czas magiczny.

Czytając niniejszy poradnik trudno nie ustrzec się przed stwierdzeniem, iż jest jedynie on zbiorem truizmów. Ewidentne, oczywiste, czasem banalne rady podniesione zostały tutaj do rangi filozofii życia, którą to podano w nad wyraz przystępnej, eterycznej niemal formie. Styl jest przystępny, klarowny i zrozumiały. Krótkie rozdziały, kolorowe ilustracje oraz towarzystwo emotikonek zachęcają do lektury. Za sprawą szczerych, pozbawionych tabu wyznań oraz intymnych niemal zdjęć zmniejszony zostaje dystans na linii autor-czytelnik.

Autorce publikacji zdawała się przyświecać modna w ostatnich latach idea cochingu. Kapuściak wchodzi zatem w z odbiorcą w dyskurs, zadaje pytania dotyczące pragnień, oczekiwań od życia, powołania oraz wartości, którymi warto się w życiu kierować. Nie naucza, a pomaga jedynie wyciągnąć wnioski, motywuje, jest swego rodzaju drogowskazem.

Dziewczyna w trampkach to nieskomplikowana publikacja nakierowana stricte na nastoletniego odbiorcę. Niesie za sobą ważne i szumne przesłanie oraz spory bagaż inspiracji, trudno nie oprzeć się jednak wrażeniu, iż jest poniekąd jedynie ładnie wydaną wydmuszką, realizacją marzeń autorki, której zabrakło pisarskiej dojrzałości i wyrobienia. W swoim wydźwięku publikacja opierająca się na założeniu rozkwitu motyla powinna mieć siłę efektu motyla. Zagubionemu, odrobinę niezdecydowanemu odbiorcy książka być może da impuls do działania. Bardziej wymagający czytelnik pozostanie najprawdopodobniej na jej czar niewzruszony.

www.bookiecik.pl

• 52 / 2017