Z minionych lat życia 1892-1945

Okładka książki Z minionych lat życia 1892-1945 Julian Kulski
Okładka książki Z minionych lat życia 1892-1945
Julian Kulski Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Syrenki biografia, autobiografia, pamiętnik
Biblioteka Syrenki
Państwowy Instytut Wydawniczy
1982-01-01
1982-01-01
wspomnienia Druga Rzeczpospolita II wojna światowa historia Warszawy Warszawa

Okładka książki Wspomnienia o Stefanie Starzyńskim Karolina Beylin, Maria Błaszczykowa, Zofia Chomętowska, Stanisław Dębowski, Marian Marek Drozdowski, Marian Wacław Drozdowski, Jan Gebethner, Aleksander Ivanka, Wincenty Iwanowski, Jarosław Iwaszkiewicz, Michał Kaczorowski, Ludwika Kraskowska-Nitschowa, Julian Kulski, Jan Lechoń, Wacław Lenga, Stanisław Lorentz, Czesław Nusbaum, Zygmunt Ogrodzki, Kazimierz Pollack, Marian Porwit, Adam Próchnik, Anna Maria Przybyłowiczowa, Tadeusz Przypkowski, Stefan B. T. Radliński, Janusz Regulski, Stanisław Różański, Barbara Sadzewicz-Malanowicz, Adam Słomczyński, Antoni Słonimski, Jan Starczewski, Zbigniew Świętochowski, Stanisław Szanter, Stanisław Szwalbe, Eugeniusz Szwankowski, Zdzisław Jan Targowski, Wanda Telakowska, Stanisław Tołwiński, Roman Tomczak, Aleksander Władysław Zawadzki, Wiktor Zieleniewski
Wspomnienia o ... Karolina Beylin, Ma...

Wspomnienia napisane gładko i dość ciekawie, tyle że nie do końca wiadomo, po co wydane akurat w serii Biblioteki Syrenki. Lwia ich część - bite 200 stron - nie dotyczy bowiem Warszawy, a to, co dotyczy, czyli segmenty o współpracy Kulskiego ze Stefanem Starzyńskim oraz jego praca za okupacji w Zarządzie Miejskim, zostało szerzej opracowane w odrębnych wydawnictwach. Jeśli więc ktoś chce dowiedzieć się więcej o Starzyńskim, to sięga po książkę "Stefan Starzyński w mojej pamięci", a jeśli o Zarządzie Miejskim - to zapoznaje się z "Zarządem Miejskim Warszawy 1939-1944". Obie te publikacje w zasadzie dublują informacje zawarte tutaj, choć bywa, że różnią się w detalach, co samo w sobie jest zjawiskiem zastanawiającym. Bo w końcu wszystkie trzy rzeczy wyszły spod ręki jednej osoby.

Po odjęciu dwóch nadmienionych tematów zostaje młodość autora, jego studia w Brukseli, służba w Legionach Polskich, internowanie w Beniaminowie oraz - związana już ze znajomością ze Starzyńskim - kariera zawodowa w komisji rewindykacyjnej w Moskwie i w Ministerstwie Skarbu (m.in. kierowanie Państwowym Monopolem Spirytusowym). Czyli poczytać można, ale naszej wiedzy w kwestii Warszawy nam to nie wzbogaci. Innymi słowy - lektura w pewien sposób rozczarowująca.

• Varsaviana
  • 2.Wspomnienia/Pamiętniki/Listy