Strażnik

Okładka książki Strażnik Jack Campbell
Okładka książki Strażnik
Jack Campbell Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Przestrzeń zewnętrzna / Beyond the Frontier (tom 3) Seria: Zaginiona flota fantasy, science fiction
Przestrzeń zewnętrzna / Beyond the Frontier (tom 3)
Zaginiona flota
Beyond the Frontier: Guardian
Fabryka Słów
2017-08-17
2017-08-17
2015-05-01
Robert J. Szmidt
space opera flota science fiction

Rozbudowana część w porównaniu do poprzedniczki.
Dobrze się czytało.

PS....kolejna to już inna bajka

Rozbudowana część w porównaniu do poprzedniczki.
Dobrze się czytało.

PS....kolejna to już inna bajka

Coraz mniej Desjanowania, ale za to wejście w totalnie suchy wątek korelacji politycy - Black Jack. Ciekawy finał, chociaż tak nielogiczny. Z drugiej strony nielogiczności jest coraz więcej, w związku z tym dla mnie seria już tylko żeby dotrwać do końca.

Przyjemna seria sci-fi, dużo akcji. Walki flot ciekawie pomyślane. Wątek miłosny sztuczny i nieporadny, wrzucony trochę na siłę.

Porządne SF. Sztampa, nic odkrywczego ale dobrze się czyta. Idealny ostresowywacz.

Flota pod dowództwem Jacka Blacka wraca do przestrzeni Światów Syndykatu i powoli kieruje się stronę wewnętrznych sektorów Sojuszu. Po ciężkich walkach z obcymi cywilizacjami w przestrzeni zewnętrznej nie spodziewali się, że przyjdzie im zmagać się z kolejnymi problemami tuż u progu własnego domu. Zwycięska flota musi jeszcze poczekać z otwieraniem szampana i ponownie stawić czoła nieprzyjacielowi, którym ponownie są przedstawiciele Syndykatu.

Światy Syndykaty wciąż są targane problemami po niedawno zakończonej wojnie. Co raz więcej światów ogłasza swoją niezależność i odcina się od twardych rządów, które zaczynają być postrzegane jako okupanci. Strategiczny układ Midway, w którym znajduje się jedyny punkt skoku umożliwiający podróż na tereny zajmowane przez obce cywilizacje ogłasza swoją niepodległość. Flota admirała Geary’ego pojawia się w systemie, który znalazł się w patowej sytuacji. Wrota hipernetu będące jedyną drogą do wewnętrznych przestrzeni Sojuszu są blokowane przez przedstawicieli Świata Syndyku. Przybyli oni do Midway celem obalenia nowych rządów i przywrócenia tego układu pod swoją jurysdykcję. Jack Black musi wykazać się maksymalną pomysłowością aby rozstrzygnąć zastałą sytuację, jednocześnie cały czas uważając, aby nie doprowadzić do ponownej wojny z Syndykami. Z drugiej strony w punkcie skoku pojawia się ogromna flota Enigmów, której oczywistym celem jest jedyna zamieszkała planeta w tym układzie.

Duża część książki skupia się na rozwoju sytuacji na Midway, próbie uratowania systemu przez atakiem obcych, ale również utrzymania jego niepodległości. Skomplikowana sytuacja w jakiej znalazł się Jack Black jednak nie jest ostatnią z jego zmartwień. W dalszej części powieści Jack Campbell postanawia odsunąć na bok widowiskowe bitwy w przestrzeni na rzecz partyzanckiej wojny. Ten zabieg bardzo dobrze wpływa na powieść czyniąc nią lekko nieprzewidywalną i dosyć oryginalną.

Autor książki po raz kolejny udowadnia swój niesamowity zmysł taktyczny i strategiczny. Mechanizmy zaobserwowane podczas wojskowej służby w perfekcyjny sposób wpisują się w militarną space operę jego autorstwa.

Lekka i bardzo przyjemna narracja jak i bardzo dobrze skonstruowani bohaterowie pozostają spójne i niezmienne. Pod tym względem „Strażnik” nie ustępuje żadnej innej części. Jeżeli masz ochotę na rzetelnie napisaną historię z gatunku militarnej space opery, twórczość Jacka Campbella będzie idealnym wyborem!

Jak dla mnie rewelacja. Cały cykl w pełni zasługuje na wysoką ocenę. Liczę, że kolejne książki z tego cyklu zostaną również przetłumaczone i wydane w naszym kraju.

Moim skromnym zdaniem, admirał robi się flakowaty z każdym tonem.
Daje sobą pomiatać małżonce, oraz politykom.
Odpuszcza przeciwnikom.... Coraz mniejszą chęć mam, aby sięgnąć po kolejne tomy....

Moim skromnym zdaniem, admirał robi się flakowaty z każdym tonem.
Daje sobą pomiatać małżonce, oraz politykom.

Mimo niewątpliwych walorów książki, lekkości czytania, umiejętności autora, zaczyna się robić troszkę nudno i monotonnie. Chyba najsłabsza część cyklu. Mam nadzieję że to tylko taki chwilowy spadek formy.
Oczywiście nadal to książka w swym gatunku prześcigająca ogromną masę pozycji. Jednak po tym autorze spodziewam się i wymagam więcej.

Nie jest już tak zaskakująco ale dobrze się czyta. Jedno z niewielu ciekawych military SF. Pozycja godna polecenia.

Kawał solidnego military SF. Trzyma poziom poprzednich tomów, zaskakuje, rozwija pewne wątki. Nie mogę się doczekać kolejnego tomu :)

• Science Fiction
  • Sci-Fi