Wehikuł czasu

Wydawnictwo WIMANA
2017-06-20
2017-06-20
Zenon Gołaszewski

Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Wojna Światów Philippe Chanoinat, Herbert George Wells, Alain Zibel
Wojna Światów Philippe Chanoinat,...

Wizja ludzkości w odległej o setki tysięcy lat przyszłości jest przerażająca. Książka wydana po raz pierwszy w 1895 roku pokazuje zdecydowany upadek ludzkości... autor nie wierzy w ludzkość i jej siłę kompletnie ;) nie wciągnęła mnie, nie polubiliśmy się z nieco pyszałkowatym Podróżnikiem i formą jego opowieści.

Książka która jest przodkiem dzisiejszej SCI-FI. I jak tu dać inną ocenę jak 10?

W poszukiwaniu klasycznych powieści science fiction „Wehikuł Czasu” przewijał się w wielu zestawieniach regularnie. W związku z powyższym szybko zaopatrzyłem się w swój egzemplarz. I uważam, że był to bardzo udany zakup, dziwię się szczerze, że tak krótka i ciekawa powieść sprzed prawie 130 lat nie jest lekturą szkolną (chociaż może to i lepiej…).

Cała fabuła zawarta jest na ok. 130 stronach, z czego zdecydowana jej większość (na oko ok. 100 stron) to opowieść Podróżnika w Czasie o… jego podróży w czasie. Zachwyca zdecydowanie świadomość autora o następstwach związanych z procesem starzenia się naszej gwiazdy oraz sposób przedstawienia tego zjawiska – czy opis jest bliski prawdy trudno mi osobiście powiedzieć, nie jestem fizykiem, jednak w książce jest to przedstawione w sposób przekonujący. Sama akcja również jest ciekawa – ukazuje swego rodzaju degenerację ludzkości to można powiedzieć bardziej pierwotnych czy też prostszych zachowań. Widać również swego rodzaju krytykę współczesnych autorowi czasów.

Na minus, który siłą rzeczy się pojawił, jest język – momentami nie czytało się tej krótkiej powieści łatwo. Oczywiście, nie sposób wymagać od jakiegokolwiek autora, żeby stworzony przez niego tekst został napisany językiem aktualnym nie tylko mu współcześnie ale również czytelnikowi urodzonemu kilka pokoleń później, nie mnie trzeba o tym wspomnieć.

Podsumowując, książkę zaliczam zdecydowanie do pozycji wartych polecenia oraz przeczytania – jest to ciekawy przykład tego, jak ten gatunek literacki rozwijał się na przestrzeni lat.

Cała fabuła zawarta jest...

Fascynująca książka! Fabuła choć prosta, to wciągająca. Z jednej strony mamy wizję społeczeństwa przyszłości i dociekania autora na temat tego, co widzi. Pierwsze wnioski, o których sam podróżujący wspomina, że mylił się co do nich, moim zdaniem świetnie oddają teraźniejszy świat - upodabnianie się płci, powody zaniku różnic międzypłciowych. I to udało mi się niejako przewidzieć. Z drugiej strony mamy machinę czasu, która skonstruowana jest bardzo mechanistycznie - rurki, dźwignie. Autor praktycznie nie wychodzi, w konstrukcji maszyny czasu, ponad to, co znał ze swoich czasów, nie sili się na wymyślenie nowych mechanizmów, technologii.

Fajna książka, czasami filozoficzna i do rozmyślanie, polecam przeczytać

Fajna książka, czasami filozoficzna i do rozmyślanie, polecam przeczytać

Co tu dużo pisać. Klasyk nad klasyki. Jedna z pozycji, której nigdy nie mam dość.

Największe wrażenie zrobił na mnie opis zmieniającego się otoczenia, gdy Podróżnik zdążał ku konkretnej dacie. On pozostawał w miejscu, budynki pojawiały się i znikały, krajobrazy się przekształcały. Wszystko w zawrotnym tempie.

Niesamowite.

Opis gasnącego słońca przy końcu - totalna wizja końca świata, z jakiego się wywodzimy.

Chętnie bym się wybrał w nieznane z Podróżnikiem Wells'a.

Niesamowite.

Opis gasnącego słońca przy końcu - totalna wizja...

Wspaniała wizja - ponadczasowa książka. Daje nam do myślenia, stawia pytania o przyszłość i rozwój cywilizacji oraz do czego może to wszystko doprowadzić.

Z jednej strony tytuł, który dał jakieś tam podwaliny pod współczesną s-f. Z drugiej, trochę źle się zestarzało, i nie chodzi o część naukową. Choć bardziej niż fizycznymi podstawami podróży w czasie Wellsa zajmuje stan społeczeństwa i ewentualne przyczyny ewentualnego rozdzielenia na Morloków i Elojów.

Generalnie trzeba znać, ale jakoś wolę "Wojnę światów".

Generalnie trzeba znać, ale jakoś wolę "Wojnę światów".

Jestem pod wrażeniem, bo ta skromna książeczka stanowiąca podwaliny fantastyki, mimo upływu lat sprawia czytelnikowi prawdziwą przyjemność. Widać ciągoty pisarza do zagłębiania się nad ewolucją ludzkości również w wymiarze społecznym. Szkoda tylko, że taka krótka 🙂

Witam. Ktoś musiał być pierwszy w tworzeniu powieści pełnych fantazji i jednocześnie dystopii. Kimś takim był HG. Wells. W międzyczasie pojawiły się tłumy naśladowców, przerabiających pierwowzór ale praktycznie nikomu nie udało się osiągnąć tyle co autorowi "Wehikułu czasu". Teraz, po upływie ponad 100 lat, podczas których postęp naukowy zmienił w sposób niewyobrażalny dla Wellsa świat, niektóre pomysły wydają się śmieszyć, są zbyt oderwane od obecnej wiedzy ale to w niczym nie przeszkadzało mi w odbiorze książki. B. miło spędzony czas. Pozdr.

• Audiobooki

Herbert George Wells Wehikuł czasu. Niewidzialny człowiek Zobacz więcej