Okładka książki Psychologia hejtu, czyli jak radzić sobie z krytyką w życiu osobistym i zawodowym Mateusz Grzesiak
Mateusz Grzesiak Wydawnictwo: Starway Institute nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Starway Institute
2017-07-23
2017-07-23

Mam troszeczkę mieszane uczucia co do tej książki. Ze względu na to, że chwilami odnosiłam wrażenie, że każda negatywna opinia jest hejtem. Jak dla mnie brak jasnego rozgraniczenia czy jest hejt, a czym konstruktywna krytyka. Sposoby radzenia sobie z hejtem jak najbardziej na plus.

W książce zostało przedstawione zjawisko deprecjonowania, ale można również spojrzeć na nią pod trochę innym kątem. Można popatrzeć na siebie jak na jednostkę, w której umyśle zachodzą konkretne mechanizmy, które przed czymś bronią, a następnie można je w bardzo łatwy sposób ponazywać i stać się bardziej świadomym. Bardzo ciekawa pozycja, na którą można spojrzeć trochę inaczej, aby lepiej zrozumieć siebie i to co dzieje się w naszym wnętrzu.

"Dowolna opinia z zewnątrz ze swojej natury nie powinna obniżać naszego poczucia własnej wartości, ponieważ jest ono konstruowane od wewnątrz."

Ciekawa i wartościowa książka.Można z niej wynieść wiele fantastycznych rad w kontekście zjawiska hejtu.

Wartościowa książka napisana przez psychologa. Język chwilami trudny, ale warto przebrnąć do końca. Autor potrafi przyjrzeć się również swoim dawnym poglądom i zachowaniu.

Bardzo ciekawa, merytoryczna książka. I - co najważniejsze - z dystansem. Autor pokazuje, że hejt jest całkowicie naturalnym zjawiskiem, zwłaszcza w dobie internetu. Może nie jest zjawiskiem dobrym czy właściwym, ale zwyczajnie nie da się go uniknąć. Pokazuje też, jak kultura, w której żyjemy i nasza historia wpływa na rozwój tego problemu. Tak naprawdę często hejtujemy wszyscy, na co autor zwraca uwagę. Każdy komunikat krytykujący innych, wypowiedziany z intencją "dowalenia komuś" to hejt. A tak naprawdę jaką wiedzę mamy o innych, by się w ogóle na niektóre tematy wypowiadać? Na końcu książki można znaleźć ciekawe ćwiczenia pomagające radzić sobie z krytyką, która nie jest uczciwym feedbakiem. A dodatkowo warto zastanowić się, kiedy to ja jestem hejterem. Zmiany najlepiej zacząć od siebie.

Może zamilknę bo zrobią ze mnie hejtera.

...albo nie ..

Autor nie załapał, że jak żyje swoim życie i nie wchodzi butami w życie innych to nic się nie dziej. Gorzej jak ktoś swoimi działania podważa intelekt innych. Każdy kontrprzykład zamienia się w hejt?

Może zamilknę bo zrobią ze mnie hejtera.

...albo nie ..

Książka znakomita merytorycznie. Napisana nieinwazyjnie i przystępnie, bardzo dobrze się czyta. Powinna być lekturą obowiązkową. Szkoda tylko,ze nie ukazała sie 10 lat wcześniej.

Szkoda czasu i pieniędzy...trzymajcie się od autora z daleka.

Szkoda czasu i pieniędzy...trzymajcie się od autora z daleka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo merytoryczna i z ciekawymi przykładami. W przystępny sposób wyjaśnia mechanizmy stojące za hejtem - tym internetowym i tym realnym (np. mobbing, bullying). Pozycję polecam przede wszystkim rodzicom, którzy chcą dowiedzieć się, jak ochronić dziecko i przygotować je na nieuzasadnione ataki ze strony otoczenia.

Dlaczego taka ocena? Książka jest swoistym systemem obronnym polegającym na robieniu z siebie ofiary losu. Kto ma inne zdanie niż twoje, ten hejter i sieje nienawiść. Książka ma charakter typowo sekciarski. Jest czymś niewyobrażalnym, jak nasze społeczeństwo staje się zubożałe intelektualnie, że potrzebuje takich książek.

• Psychologia
  • Mateusz Grzesiak
  • BOOK * Na półce * To See
  • Nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
  • Młodzież