Droga Wojownika

Okładka książki Droga Wojownika R D Carpenter
Okładka książki Droga Wojownika
R D Carpenter Wydawnictwo: Psychoskok Cykl: Dolina mgieł (tom 1) fantasy, science fiction
Dolina mgieł (tom 1)
Psychoskok
2017-06-21
2017-06-21
9788381190510
Dolina mgieł fantasy R D Carpenter powieść ebook

Niezła fantazja. Lubię takie niszowe e-booki. Czyta się z pełnym zafascynowaniem.

Książka wydawała mi sie taka trochę oklepana i w podobnym tonie co wszystkie książki fanatyczne. Jednak taka nie była. To bardzo dobra książka, w której jest pełno malowniczych opisów, które sprawiają, że możemy się poczuć jak w baśni.Czyta się je bardzo przyjemnie, bo pobudzają wyobraźnię. Łatwo jest nam przenieść się do wykreowanej przez autora rzeczywistości. Świata wybrańców, których obdarowano niezwykłymi zdolnościami. Jest w niej pełno zwrotów akcji. Autor ciągle nas czymś zaskakuje. Przełamuje bariery spokoju w Tariadii niebezpiecznymi zakątkami Dębowego Lasu czy Labiryntu Kości.

Reszta recenzji na blogu : http://ilovetravelingreadingbooksandfilms.blogspot.com/2017/08/47-recenzja-dolina-mgie-cz-i-droga.html

Wiecie może to ja czegoś nie doczytałam, ale z moim obecnym internetem szlag mnie trafi, zanim to sprawdzę. Może takiej informacji po prostu nie ma, a może zamysł był zupełnie inny. Nie wiem, nie będę teraz, po lekturze, rozstrzygać. Zaczynając książkę miałam nadzieję na dobrą młodzieżową fantasy. Czy była dobra, przekonacie się za chwilę. Pragnę jednak zaznaczyć, że w moim odczuciu to książka dla dzieci i tak zamierzam ją oceniać - jako literaturę dla najmłodszych.

Styl autora, pomijając liczne literówki, jest prosty w odbiorze i to on pierwszy skojarzył mi się z książką dziecięcą. W akcję wplecione są różne mądre rady, które dla dorosłego czytelnika są banalne w odbiorze, ale dla dziecka będą stanowiły źródło nauki. Tym bardziej, że każda złota myśl jest poparta zarówno wydarzeniem, jak i rozważaniami bohatera.

Fabuła to największy plus książki, jeśli spojrzeć na to z perspektywy dziecka. Nie ma bowiem chwil, kiedy mogłoby się ono nudzić, non stop coś dzieje - walki, chwile napięcia czy zgłębianie prostych towarzyskich relacji. Ponadto wydarzenia są klarowne i w pełni zrozumiałe, a zagadki są przemyślane i, dla najmłodszych z pewnością, zaskakujące. Czytelnik poznaje świat Kage'a (co prawda w książce nie ma takiej odmiany, ale nie umiem jej sobie odmówić) jego oczami. Styka się z wydarzeniami tragicznymi oraz pełnymi szczęścia. Uważam, że to ważne, aby w książkach dla dzieci ukazywać obydwie strony życia, a nie tylko szczęście, udane walki i niezwyciężoność bohaterów. W tym aspekcie autor spisuje się doskonale.

Bohaterowie, pomimo postrzegania książki jako literatury dziecięcej, nie zdołali mnie nie irytować. Odniosłam wrażenie, że byli zbyt prości, czarno-biali. W ich prostych charakterach nie odnalazłam żadnych szarości. Szczerze mówiąc nie jestem w stanie stwierdzić czy autor wykreował ich tak specjalnie, czy przez nieuwagę. Podejrzewam, że to typowa kreacja w książkach dla dzieci, które mogą kibicować dobrym bohaterom oraz nie lubić tych złych. Kage to dzielny młodzieniec, szlachetny i nieustający w dążeniu do celu - idealny wzór do naśladowania. Trzej bracia olbrzymi to bohaterowie, których polubiłam najbardziej. Cechowała ich lojalność, miłość braterska oraz poczucie humoru. Denerwowała mnie nadzwyczaj ciekawska Yerpus, która nie potrafiła chyba utrzymać ciekawości na wodzy.

Podsumowując, książkę polecam - owszem, ale dzieciom. Dla dorosłego czytelnika okaże się ona banalna i zbyt szybka. To, co naprawdę mi się spodobało, to sama idea fabuły. Momentami potrafiła mnie utrzymać w niepewności, a pod koniec książki nawet ja nie mogłam oderwać się od historii. Jeśli więc macie młodsze rodzeństwo, kuzynki, kuzynów czy znajomych - naprawdę warto tę książkę podrzucić. Czyta się ją szybko, jest łatwa w odbiorze i ma porywającą dla dzieci fabułę (kto nie chciałby śledzić losów wojownika z magiczną halabardą?). Podejrzewam, że bardziej spodoba się chłopcom, ale dziewczynki też nie powinny jej zupełnie skreślić :)

„Tam gdzie mgła zakrywa rzeczywistość, powstają legendy, w których niemal zawsze znikają lub giną ludzie. A jeśli to nie tylko wyobraźnia, podsycana strachem buduje owe legendy, tylko coś innego próbuje wydostać się na zewnątrz?”

Po przeczytaniu tej książki ledwo jestem w stanie sklecić cokolwiek. Ona odebrała mi głos. Tak mnie zaskoczyła, że siedzę nad tą klawiaturą i nie wiem, co napisać by oddać jej wszystkie zalety. Opisy są świetne! Bohaterowie też. Fabuła też. Klimat też. I co więcej tu dodać??

To bardzo dobra książka, której rozbudowane opisy utkane w malowniczy, urzekający obraz sprawiają, że możemy poczuć baśniowy nastrój. Czyta się je bardzo przyjemnie, bo pobudzają wyobraźnię. Łatwo jest nam przenieść się do wykreowanej przez autora rzeczywistości. Świata wybrańców, których obdarowano niezwykłymi zdolnościami. Siłami, które muszą rozwinąć, aby wypełnić swoje przeznaczenie. Do tego potrzeba lat nauki. Nikt nie rodzi się wojownikiem. Nim się staje! I tak właśnie jest z głównym bohaterem.
Nic nie dostaje się za darmo. Trzeba dojść do tego ciężką pracą. Cieszę się, że autor podkreślił to w swojej powieści.

„Twój umysł jest twoją największą bronią, którą będziesz poznawał przez kolejne lata.”

To niesamowita wędrówka przez magiczne miejsca. Od zewnątrz do wewnątrz! Najpierw Tariadia, oaza spokoju i bezpieczeństwa, a później niebezpieczne zakątki Dębowego Lasu czy Labiryntu Kości. Kiedy przemierzamy je wraz z Kagem dostrzegamy nie tylko to, co na wierzchu, czyli stworzony przez autora pełen fantastycznych istot świat, ale także to, co ukryte. Prawdy życiowe kształtujące pokolenia. W tej historii każdy znajdzie coś dla siebie. Refleksje skłaniające do zajrzenia w głąb swojej wewnętrznej mądrości. Chwile napięcia. Zaskakujące zwroty akcji. Cudowne wycieczki wyobraźni. No i przede wszystkim niezwykle absorbujące magiczne uniwersum przesiąknięte siłami natury.

„Wartość więzi określają próby, jakimi doświadcza nas życie.”

Czytelnik dzięki R.D. Carpenterowi może puścić wodzę fantazji. To dobre fantasy! Klimatyczne, magiczne i wartościowe. Naprawdę warto wybrać się w tą podróż czytelniczą. Polecam wszystkim gorąco!

"DOLINA MGIEŁ. Cz I Droga wojownika" autorstwa R.D Carpentera jest to pierwsza część trylogii fantasy. Książka niezwykła, nieszablonowa, napisana w sposób wyjątkowy. Chociaż bohaterowie tej powieści, jak na bajkę przystało, poddawani są ciągłym próbom walcząc z bestiami, strzygami, nieziemskimi dziwadłami, toczą również wojnę ze swoimi słabościami. Błąkając się po mrocznych labiryntach z kości, magicznych lasach i podwodnych krainach uczą się przyjaźni, zrozumienia i tolerancji. Opowieść jest bogata w wątki, podteksty, mądrości życiowe, które zrozumie każdy z nas.Podążając wraz z bohaterami stopniowo ukazuje się nam główne przesłanie, po którym docieramy do sensu życia.

W tej opowieści znajdziemy wiele przygód. Raz będziemy walczyć z gnomami innym razem rozwiązywać znaczenie medalionu. Cały czas coś się dzieje, bohaterowie cały czas idą na przód. Bohaterowie przechodzili wiele prób, ale umieli podjąć trudne decyzje dla dobra wszystkich. Walczyli nie tylko z bestiami, ale także i ze swoimi słabościami.
Podobało mi się to, że to co na pierwszy rzut oka było normalne, po chwili już takie nie było. A gdzie w ogóle dzieją się zdarzenia z całej opowieści? Podczas czytania cały czas podróżujemy dzięki czemu można poznać tu wiele zakamarków. Wielki las, zaczarowane jezioro czy wieża to dopiero początek! Zapraszam was do miejsca gdzie jednym oddechem można zamrozić wszystko na swojej drodze, a strzały w trakcie lotu, wydłużają się, albo zmieniają groty...
Opowieść jest napisana nieszablonowo, ale zawiera wiele podtekstów, wątków czy życiowych mądrości.
Jeśli ktoś lubi opisy, to ta pozycja jest dla niego must have! Ale jeśli ktoś jak ja nie za bardzo lubi się z opisami rodem z Krzyżaków, bądźcie przygotowani, że takowe się tutaj znajdują.

Podobało mi się to, że to co na...

R.D. Carpenter stworzył galerię niesamowitych postaci, miejsc i sytuacji, pokazując, że nigdy nie powinniśmy się poddawać, gdyż każde zdarzenie są naszymi lekcjami umacniającymi naszą osobowość i wzbogacającymi duszę. Uświadamia w ten sposób siłę wyboru, otwartego umysłu, odwagi i potęgi wewnętrznej mądrości. Niesie przekaz o mocy czynienia dobra, gdyż wówczas powstają dobre rzeczy. Zło rodzi zło i nie pomaga w rozwoju duszy, natomiast szlachetne serce, otwarty umysł i miłość to skarby, które każdy z nas powinien w sobie rozwijać i pielęgnować.

Na tle mrocznego otoczenia, krwiożerczych strzyg, monstrualnych dziwolągów, przerażających stworów, watahy groźnych wilków wyłaniają się wartości, które stanowią o człowieczeństwie i sile. To także świat, w którym nawet zwierzęta potrafią okazać wdzięczność a drzewa wspierają swoją mocą. Przyjaźń, wdzięczność, współczucie, wzajemne wsparcie, zaufanie i pomoc to ponadczasowe wartości pomagające przetrwać najgorsze momenty życia. Przekonuje się o tym Kage i towarzysze jego wędrówki, którzy razem z nim tworzą drużynę gotową na heroiczne czyny, ponadprzeciętne wyzwania i wzajemne wsparcie.

Czekam na część drugą!

Cała recenzja na moim blogu: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2017/07/358-dolina-mgie-cz-i.html

Bycie super-bohaterem, tym kimś " wybranym", komu powierzono ważną misję nie zawsze musi oznaczać życie pełne wyrzeczeń i poświęcenia. Czy to naprawdę możliwe? Czy będąc świadomym, że nikt nie może nam zrobić krzywdy, uchronimy się przed pułapką własnej mocy?... magicznej mocy, która wchłonie nas, gdy wyczuje w nas słabość. Będąc hojnie obdarowanym w nadludzkie możliwości ciała i umysłu należy zachować wewnętrzną równowagę, by nie zatracić w sobie ważnej cząstki człowieczeństwa. Idealnym przykładem na to, że nie musi się tak stać jest historia kilkunastoletniego wojownika o imieniu Kage. Ten młody Tariadczyk rozpoczyna swoją dorosłą podróż przez mroczne i zabójczo niebezpieczne światy, pozostawiając za sobą przyjazną i bezpieczną Tariadię. Wszystko, co spotyka go po drodze, kształtuje w nim najlepsze człowiecze cechy, uświadamiając mu jednocześnie, że zło kryje się w każdym z nas, a maska za którą kryje się twarz nieznajomego z czasem odsłoni jego prawdziwe oblicze. Gdy Kage przekracza granicę Dębowego Lasu (największej ostoi strzyg) jego umysł i ciało przechodzą istną transformację " wchodząc na szczyt" ponadludzkich możliwości. Poddawany nieustannej próbie korzysta z intelektu, instynktu i umiejętności walki, których nabył w trakcie ostatnich ośmiu lat swojego życia. Nie chodzi tu jedynie o przetrwanie w walce z niewidzialnymi bestiami, które upodobały sobie ludzką krew, ale o powody, dla których Dębowy Las stał się dla nich azylem, zmieniając wokół siebie niemal całą " naturę". Ów dziwny las egzystuje z tymi bestiami w pełnej harmonii zezwalając im na żerowanie na wszystkim co przekroczy jego granice. Nieważne czy to ludzie, zwierzęta, trole, orki, czy inne dziwolągi. Jeśli znalazł się śmiałek, który głupio wierzył, że uda mu się bezpiecznie przejść przez ich teren, kończył jako posiłek. Czy Kage, chłopak o wielu nadprzyrodzonych zdolnościach to zmienił? Na to pytanie odpowiedzi należy szukać w książce. Można w niej znaleźć wiele magicznych wątków, niewiarygodnych zdarzeń, jednak prawdziwą magią są jej bohaterowie: Powłokanie- tytani o boskim wyglądzie, których oddech mrozi wszystko, na co jest skierowany; niebieskie elfy, których strzały w locie dopasowują się do ofiary zwiększając długość lub szerokość grotów; są również maleńkie włochate istoty nie znające przemocy, jednak gotowe poświęcić życie, by ratować przyjaciół. Jest tu wiele dziwadeł, które potrafią zaskoczyć nie tylko swoim wyglądem, ale i umiejętnościami. Magiczne i straszne są miejsca w których żyją. Jezioro Zmian, pod którego wodami kryje się ponure miasto, na czele którego stoi dwulicowa królowa. Fobar - równie mroczne miejsce zmieniające najmniejsze fobie w realną koszmarną postać mającą tylko jeden cel: zabić. Znajduje się tam Labirynt Kości, który przez setki lat budowany był ze szczątków śmiałków, którzy nieopatrznie się tam znaleźli.

To jedynie kilka z wielu ciekawych miejsc, do których zawitał młody wojownik. Sposób na przetrwanie w tych niebezpiecznych " światach" kryje się w jego nietuzinkowych talentach, jak również w magii, którą dotknięty w dzieciństwie nieustanie pielęgnował i wzmacniał, do momentu aż... aż co?... Co to za tajemnica?

Tę i inne tajemnice pozna każdy, kto sięgnie po I część " Doliny Mgieł " pt. Droga wojownika.

"Droga Wojownika" to swoista podróż przez życie, zakamarki osobowości, decyzje, wybory, to wszystko, co znajduje się w każdym człowieku. Całość została skrzętnie wpleciona w losy postaci - do szpiku kości przesiąkniętych mistycyzmem. Rzeczywistość poza-materialna i pozazmysłowa jest jedynie typowym i niezbędnym (w fantasy) elementem baśni, która kryje w sobie głębsze dno. Ukazuje się ono każdemu, kto po nią sięgnie. Mimo, iż wszystkie postaci są fikcyjne, każdy czytelnik znajdzie podobieństwa osób ze swojego najbliższego otoczenia. Sposób bycia, cechy charakteru, zachowania, lub nawet sposób rozumowania znajomych - rozpozna w bohaterach, których w tej książce nie brakuje. To bajka, przez którą prowadzi nas kilkunastoletni wojownik obdarzony zdolnościami, o których każdy mógłby jedynie pomarzyć. Książka wciąga od pierwszej strony.

Jeśli lubisz puszczać wodzę fantazji poczujesz klimat tajemnych miejsc, wejdziesz w skórę bohaterów i zasmakujesz przyjemności poszerzania swojej wyobraźni.

• Wygrane w konkursach
  • Polscy autorzy