Walka o ulice. Jak odzyskać miasto dla ludzi

Janette Sadik-KhanSeth Solomonow Wydawnictwo: Wysoki Zamek Seria: Miasto szczęśliwe nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wysoki Zamek
miasto szczęśliwe miasta dla ludzi miasto polityka miejska
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Miasto szczęśliwe
miasto szczęśliwe miasta dla ludzi miasto polityka miejska

A w tej książce jestem zakochany, jak w Antykruchości, Pułapkach myślenia, Doktrynie Szoku... to taki "lewel", dla zachęty poniżej trzy cytaty z tej książki.

cytaty:
1. Taka formuła nie sprzyja udziałowi obywateli, bo korzystają na niej tylko nieliczni, którzy są na tyle zaangażowani, że nie boją się zabierać głosu publicznie. I często wygłaszają radykalne sądy, które...

Mimo że momentami może trochę "przegadana" , jest to fascynująca lektura dla każdego, kto interesuje się przestrzenią miejską i jej zmianą ze zdominowanej przez wielopasmówki przechodzące przez centrum miast w przyjazną rowerzystom, pieszym oraz lokalnym przedsiębiorcom.

O książce pani Sadik Khan opowiedziałem poniżej ;)

Bardzo dobrze się czyta, jakby to był wywiad rzeka, który potem ktoś opracował i dodał do tego mnóstwo mięsa (fakty, dane, przypisy).
Zazdroszczę im tego co zrobili z Nowym Jorkiem. U nas wszędzie mamy niedasizm.

Nie żeby to była literatura szczególnie piękna, ale jak na swoją tematykę, jest napisana dobrze i jest uniwersalna - omawia problematykę zarządzania zmianą. A jeśli ktoś właśnie zaczyna karierę miejskiego działacza - lektura obowiązkowa ;)

Świetna książka komisarz do spraw transportu. Pokazuje realne przykłady naprawy ulic NYC (de facto zwężenie ulic, oddanie przestrzeni pieszym). Sporo obrazków, przykładów, zdjęć. Polecam! Szczególnie samorządom.

Książka utrzymana w realiach nowojorskich, stąd przeniesienie wielu z opisanych pomysłów na polski grunt jest mocno utrudnione. Ulice tak szerokie, że bez trudu z sześciu pasów da się zrobić dwa pasy dla samochodów, buspas, ścieżkę rowerową i jeszcze miejsca parkingowe przy krawężniku - to jednak inny świat. Mimo wszystko polecam wszystkim zainteresowanym kształtem...

Przede wszystkim napisana przystępnie, nie ma tu jakichś technicznych zawiłości. Autorka opisuje tutaj zmianę podejścia do projektowania ulic i samego miasta, wg niej obecnie w miastach panuje mit samochodocetryzmu, który podporządkowuje infrastrukturę tylko wygodnemu poruszaniu się samochodem, pomijając potrzeby innych mieszkańców : rowerzystów, pieszych, a co za tym idzie...

Niestety książka ta to poradnik dla urbanistów. Ja tam, oprócz informacji, że NY nie różni się zbyt wiele od Warszawy i że cykliści są nienawidzeni na całym świecie nie znalazłem :(

Nastraja optymistycznie do życia w mieście.

• 2018
  • Architektura
  • Chcę w prezencie
  • 2019
  • Miasto
  • Urbanistyka
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Walka o ulice. Jak odzyskać miasto dla ludzi