Walka o ulice. Jak odzyskać miasto dla ludzi

Okładka książki Walka o ulice. Jak odzyskać miasto dla ludzi
Janette Sadik-KhanSeth Solomonow Wydawnictwo: Wysoki Zamek Seria: Miasto szczęśliwe nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Miasto szczęśliwe
Wysoki Zamek
2017-07-01
2017-07-01
Weronika Mincer
miasto szczęśliwe miasta dla ludzi miasto polityka miejska

Bardzo ciekawa książka o tym, że opozycja w zmienianiu miasta na przyjaźniejsze nie tylko samochodom jest równie wysoka w Nowym Jorku co w Warszawie czy Łodzi. Autorka nie tylko pokazuje to, co zmieniła w NY, ale także w jaki sposób zostało to przeprowadzone. Pokazuje dialog z mieszkańcami, konsultacje, procesy sądowe, ale także fakt, że najważniejsza do zmian jest wola...

A w tej książce jestem zakochany, jak w Antykruchości, Pułapkach myślenia, Doktrynie Szoku... to taki "lewel", dla zachęty poniżej trzy cytaty z tej książki.

cytaty:
1. Taka formuła nie sprzyja udziałowi obywateli, bo korzystają na niej tylko nieliczni, którzy są na tyle zaangażowani, że nie boją się zabierać głosu publicznie. I często wygłaszają radykalne sądy, które...

Mimo że momentami może trochę "przegadana" , jest to fascynująca lektura dla każdego, kto interesuje się przestrzenią miejską i jej zmianą ze zdominowanej przez wielopasmówki przechodzące przez centrum miast w przyjazną rowerzystom, pieszym oraz lokalnym przedsiębiorcom.

O książce pani Sadik Khan opowiedziałem poniżej ;)

Bardzo dobrze się czyta, jakby to był wywiad rzeka, który potem ktoś opracował i dodał do tego mnóstwo mięsa (fakty, dane, przypisy).
Zazdroszczę im tego co zrobili z Nowym Jorkiem. U nas wszędzie mamy niedasizm.

Nie żeby to była literatura szczególnie piękna, ale jak na swoją tematykę, jest napisana dobrze i jest uniwersalna - omawia problematykę zarządzania zmianą. A jeśli ktoś właśnie zaczyna karierę miejskiego działacza - lektura obowiązkowa ;)

Świetna książka komisarz do spraw transportu. Pokazuje realne przykłady naprawy ulic NYC (de facto zwężenie ulic, oddanie przestrzeni pieszym). Sporo obrazków, przykładów, zdjęć. Polecam! Szczególnie samorządom.

Książka utrzymana w realiach nowojorskich, stąd przeniesienie wielu z opisanych pomysłów na polski grunt jest mocno utrudnione. Ulice tak szerokie, że bez trudu z sześciu pasów da się zrobić dwa pasy dla samochodów, buspas, ścieżkę rowerową i jeszcze miejsca parkingowe przy krawężniku - to jednak inny świat. Mimo wszystko polecam wszystkim zainteresowanym kształtem...

Przede wszystkim napisana przystępnie, nie ma tu jakichś technicznych zawiłości. Autorka opisuje tutaj zmianę podejścia do projektowania ulic i samego miasta, wg niej obecnie w miastach panuje mit samochodocetryzmu, który podporządkowuje infrastrukturę tylko wygodnemu poruszaniu się samochodem, pomijając potrzeby innych mieszkańców : rowerzystów, pieszych, a co za tym idzie...

Niestety książka ta to poradnik dla urbanistów. Ja tam, oprócz informacji, że NY nie różni się zbyt wiele od Warszawy i że cykliści są nienawidzeni na całym świecie nie znalazłem :(

• Architektura
  • 2018
  • Chcę w prezencie
  • Miasto
  • 2019
  • 2021

Dodaj cytat z książki Walka o ulice. Jak odzyskać miasto dla ludzi