Listy i Pamiętnik

literatura piękna

Oficjalne recenzje i

Powrót po latach

[ 1 ] Link do recenzji

"Listy i pamiętnik" to lektura specyficzna, interesująca dla już zapoznanych z życiorysem Marka Hłaski. Listy rzucają nową prawdę na bliskie relacje z matką i ojczymem, które choć burzliwe, to jednak nie pozbawione wzajemnej troski i miłości. Burzą mit o skrajnie silnych, pełnych nienawiści uczuciach do Kazimierza. Pamiętnik natomiast, choć będący młodzieńczymi zapiskami,...

„Listy i pamiętniki” Marek Hłasko. To niepublikowany dotąd zbiór kilkunastu listów (głownie do matki) oraz pamiętnika z okresu 1945/46r. - jako prolongata, uzupełnienie i kontynuacja wydanych publikacji z 1994 r., przez Temidę Stankiewicz - Podhorecką oraz z 2014 r. obszernego zbioru (ponad 360 listów) Andrzeja Czyżewskiego (brat cioteczny Hłasko i jego literacki opiekun, w...

To zbiór specyficzny. Przeznaczony raczej dla interesantów postacią Marka Hłaski. Takiego właśnie czytelnika może lektura „Listów i Pamiętnika” porwać.
Ujmujące notatki w pamiętniku dorastającego chłopca, który wręcz powala swoją prostolinijnością, ale i świadomością otaczającego go świata.
Czyta się szybko. To bardzo dobre uzupełnienie portretu pisarza.

Ujmująca więź syna i matki. Przyjemnie się czyta, szybko i sprawnie. Mój ulubiony fragment: "to miejsce pocałowałem". Cudowność! Tyle czułości! Polecam.

Pamiętnik Marka Hłaski jak i jego listy pisane do matki przepełnione są ogromną troską syna o matkę.
Rodzice Hłaski rozwiedli się po czterech latach małżeństwa.
Matka Marka zmuszona była sama wychowywać nie dość, że syna to jeszcze dbać o utrzymanie domu.
Wzbudziło to w małym Marku nadopiekuńczość i zaborczość.
Gdy pojawił się na matki drodze Kazimierz Gryczkiewicz to...

Hłasko pełną gębą. Powojenna Polska. Jak często można chodzić do biblioteki? Codziennie:) Przeczytałem 3 razy.

• 2018
  • 2020