Wbrew przeciwnościom

Barbara Kwiatkowska
życiowe wybory poszukiwanie miłości

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Kiedyś bardzo lubiłam powieści Daniell Steel. teraz są dla mnie mniej ciekawe. Przeczytałam ale "szału nie ma".

Na półkach: , , , , ,

Ostatni raz czytałam książkę D. Steel pewnie z kilkanaście lat temu. Po tak długiej przerwie postanowiłam sięgnąć po jakąś jej pozycję, żeby sprawdzić, czy "pisarz jak wino... ". 😉
Niestety książka mnie "trochę" rozczarowała (mimo że i tak oczekiwań nie miałam wygórowanych). Owszem czytało się szybko i przyjemnie, ale bez jakichkolwiek emocji, zaangażowania w fabułę. Historia bardzo przewidywalna, wręcz schematyczna. Najpierw rozwiązuje się worek nieszczęść, dotykajacych po kolei wszystkich bohaterów, po czym praktycznie wszystkim udaje się wyjść z nich obronną ręką. Jak w powiedzeniu "nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło".
Jednym słowem - miłe czytadełko na wieczór.

Nieprzeczytane.nudne.

Nieprzeczytane.nudne.

Ciekawa pozycja, daje do zrozumienia, że będąc matką cały czas ma się ,,na głowie" swoje dzieci, nawet, gdy są dorosłe. W powieści wyraźnie widać, jak Kate zamartwia się życiowymi wyborami swoich dorosłych już dzieci. Cieszy się razem z nimi ich radościami, smuci niepowodzeniami. Jest przy nich cały czas. To piękny wzór troskliwej, dbającej o dobro potomstwa matki.
W powieści urzekły mnie bliskie więzi całej rodziny, często się spotykali i kontaktowali ze sobą. Nikt z nich nie był pozostawiony samemu sobie. Rodzina była dla nich oparciem.
Powieść oceniam bardzo dobrze, wciągnęła mnie bez reszty. Daje do mylenia - jak ciężkie jest nasze życie, jak często nasze wybory są niewłaściwe, jak ciężko jest być rodzicem...

W...

Jak zwykle u D. Steel, czyli dobrze się czyta, zwroty akcji w odpowiednich momentach, napięcie jest, a wszystko to podane w przyjemny sposób.
Tradycyjna, miła obyczajówka

Tradycyjna, miła obyczajówka

Czy kochająca matka zdoła (i czy powinna) uratować dorosłe dzieci przed ich samodzielnymi i ryzykownymi wyborami życiowymi?

W Top 3 list bestsellerów od premiery w maju tuż po nowej powieści autorki Dziewczyny z pociągu!

Kate Madison miała dwadzieścia dziewięć lat, gdy spadła na nią śmierć męża. Została sama z czwórką dzieci. Ciężko pracowała, by je wychować i zapewnić im wykształcenie. Teraz jest wziętą nowojorską stylistką, a dzieci są gotowe rozpocząć własne życie.
I każde rzuca na szalę swój los – ku przerażeniu matki.
Isabelle ma zostać wspólnikiem kancelarii adwokackiej. Ale zakochuje się w kliencie, którego broni w sprawie kryminalnej...
Julie, projektantka mody, ulega czarowi mężczyzny, który wydaje się doskonały. Rzuca pracę i wyjeżdża z nim do Los Angeles, nie zważając na sygnały ostrzegawcze...
Justin, początkujący pisarz, bardzo pragnie mieć dziecko, nie bacząc na konsekwencje…
Willie, najmłodszy, zdolny informatyk, zmienia dziewczyny jak rękawiczki.
I nagle znajduje tę jedyną… i szokuje wszystkich...

Zdziwienie już na początku czytania, bo jest to chyba pierwsza książka, do której Danielle Stell napisała przedmowę, w której dzieli się z czytelnikami własnymi rodzicielskimi troskami związanymi z bycia matką dziewięciorga dzieci, na różnych etapach ich życia.
Przedmowa idealnie koresponduje z treścią powieści, bo głównymi jej bohaterami jest Kate Madison - matka czwórki dorosłych dzieci (Isabelle, Justin, Julie, Willie), które po przedwczesnej śmierci męża wychowywała sama, jedynie z pomocą swojej matki. Świetnie sobie poradziła, doprowadzając dzieci do dorosłości i jednocześnie otwierając sklep z ekskluzywną odzieżą używaną; dzieci i sklep Still Fabulous były jej radością i dumą.
Bardzo ogólnie, jest to ciekawa powieść o uczuciach, emocjach i napięciach, jakie panują między matką a czwórką dorosłych dzieci i ich partnerami, o tym jak radzić sobie w sytuacjach, na które się nie ma wpływu (np. wybór przez dzieci swoich życiowych partnerów), jak je kochać i wspierać przez całe życie. Autorka porusza wiele wątków - przestępstwa narkotykowe, przemoc w rodzinie, partnerstwo gejowskie z dziećmi, korzystanie z usług tzw. surogatki... - opisując je w bardzo przystępny sposób. I na koniec to co najbardziej lubię w powieściach obyczajowych - happy end. Polecam, miła lektura.

POWIESC 107
AGAINST ALL ODDS

POWIESC 107
AGAINST ALL ODDS

,,Wbrew przeciwnościom'' to pierwsza powieść, do której autorka napisała przedmowę. Dzieli się w niej z czytelniczkami własnymi rodzicielskimi troskami, jak również opowiada o ważnych sprawach, na przykład: o kształtowaniu kariery i spełnianiu się zawodowo, szukaniu drugiej połówki, pogoni za lepszym jutrem, dbaniu o domowe ognisko i utrzymywaniu go wbrew przeciwnościom losu, a także kultywowaniu wartości, takich jak dobro, prawda, rodzina, miłość, sprawiedliwość, wolność. Wszystko to składa się na pierwszorzędną historię, zarówno pod względem emocjonalnym jak i intelektualnym.

Zazwyczaj nie lubię, kiedy w książkach zaczyna się robić tłoczno z nadmiaru bohaterów Na całe szczęście tym razem ilość idzie w parze z jakością. Wszystkim bez wyjątku poświęcono należytą uwagę, narysowani zostali wyrazistą, charakterystyczną kreską. A co także istotne – stanowią mocny kontrast na tle pozostałych (jedni budzą sympatię inni nie), łatwo się z nimi zżyć i kibicować im w ich poczynaniach. Największy mój podziw wzbudziła Kate, która w wieku dwudziestu dziewięciu lat została wdową z czwórką dzieci. Mimo trudnej sytuacji nie załamała się, lecz wróciła do pracy na pełny etat w Bergdorfie, jako sprzedawczyni. Następnie szybko awansowała na marszanda, w wyniku czego zapewniła czworgu dzieciom wyższe wykształcenie z pomocą stypendiów, bez pożyczek studenckich, zaś jej sklep stał się jednym z najlepszych w Nowym Jorku butików z modowymi perełkami. Sporo emocji dostarczają także Izzie, Justin, Julie i Willie. Mimo iż są rodzeństwem, każde z nich ma inną osobowość, potrzeby, wnętrze i upodobania. Ale łączy ich jedno – problemy osobiste. Izzie – inteligentna, atrakcyjna adwokat nieoczekiwanie zakochuje się w swoim kliencie oskarżonym o popełnienie pewnego przestępstwa. Justin pracuje jako wolny strzelec, pisząc artykuły do pracy i powieść. Jego największym marzeniem jest posiadanie dziecka, które mógłby wychowywać wspólnie ze swoim partnerem. W końcu decyduje się podjąć radykalne kroki, nie zważając na skutki swoich działań. Julie, siostra bliźniaczka Justina, spełnia się jako projektantka mody, ale z powodu dysleksji ma problemy z nawiązywaniem kontaktów z płcią przeciwną. Jednak pewnego dnia na jej drodze pojawia się przysłowiowy książę z bajki. Tylko czy tacy naprawdę istnieją? Natomiast Willie to uroczy lekkoduch, dla którego liczy się dobra zabawia i panienki na jedną noc. Do czasu aż trafia go strzała Amora. Niestety jest jeden szkopuł. Jaki? Tego musicie dowiedzieć się sami. Wspomnę jeszcze o seniorce rodu – energicznej staruszce żyjącej pełną piersią. Można się od niej sporo nauczyć, chociażby pogody ducha, dystansu do świata, poczucia humoru oraz tolerancji wobec cudzych zachowań. Perypetie wszystkich osób układają się w fascynującą, zaskakującą i wstrząsającą mozaikę ludzkich pragnień, błędnych wyborów i przeżyć.

Bardzo podoba mi się sposób, w jaki autorka przedstawia relacje na linii rodzic – dorosłe dziecko. Macierzyństwo to trudna sztuka. Wymaga wielu kompromisów i wyrzeczeń, jak również zrozumienia swojej pociechy i dopasowywania do jego potrzeb. Jednak niektórym rodzicom trudno zaakceptować, że ich latorośl ma zgoła odmienne zdanie na dany temat. Tymczasem pisarka uświadamia nam, że wszyscy kiedyś musimy zmierzyć się z młodzieńczym buntem i przekonaniem, że rodzice pewnych rzeczy nie pojmują. Tak się dzieje w każdym pokoleniu. Jedyne co możemy zrobić, to dyskretnie rozpiąć siatkę bezpieczeństwa pod swoimi dziećmi i zaakceptować ich światopogląd, bez względu na to, czy nam się to podoba, czy nie. Dając im tę przestrzeń, nie tylko wzmacniamy ich poczucie własnej wartości, ale przede wszystkim otrzymujemy ich zaufanie opierające się na zdrowej komunikacji i stabilnej więzi.

,,– Nie uchronisz ich przed zranieniem – stwierdziła rozsądnie Louise. – Życie je zrani. Przeżyją ciężkie chwile, jak każdy z nas. I przetrwają. Nie jesteś w stanie wiecznie ich chronić.''

Styl jakim operuje Danielle Steel jest lekki, prosty w odbiorze i przyjemny. Także opisy są nader sugestywne, pozwalają w pełni wyobrazić sobie przedstawione w książce miejsca i sytuacje; zupełnie jakby stało się w ich centrum i było ich uczestnikiem. Aczkolwiek jedna rzecz mnie nieco irytowała. Odniosłam wrażenie, że autorka trochę zbyt często powtarzała niektóre informacje, tak jakby czytelnik nie mógł ich zapamiętać za pierwszy razem. Nie wiem czy to celowy zabieg, czy przypadkowy efekt. Na szczęście wartka akcja rekompensuje wszelkie mankamenty. Tyle się dzieje, że nie sposób się nudzić. Momenty pełne radości i nadziei mieszają się z łzami, bólem i cierpieniem. Aż ciężko było oderwać się od czytania i wrócić do innych zajęć.

Podsumowując:
Piękna i poruszająca opowieść o rodzinie - jej wzlotach i upadkach, chwilach szczęścia, smutku i zwątpienia. Z subtelną mądrością pokazuje, że bez względu na przeciwności losu warto cieszyć się każdym dniem, podejmować ryzyko i popełniać błędy. Tylko dzięki temu poznamy smak prawdziwego życia. Polecam! Niesamowita dawka wrażeń gwarantowana.

2031

Danielle Steel pisze tak, że skóra cierpnie. Niby zwykła babska literatura, a jednak bardzo klimatyczna i świetnie napisana. Autorka często korzysta ze swojego bogatego doświadczenia matki i tak jest w tej książce. To opowieść o rodzinie, o sile miłości i o meandrach ludzkich losów.

Kate Madison straciła w młodości męża i została sama z czwórką małych dzieci. Było jej bardzo ciężko, ale nie poddała się. Nie tylko udało jej się wychować swoje dzieci na samodzielnych mądrych ludzi, ale również stworzyła ekskluzywny sklep vintage, jej dumę, miejsce pracy i wielką pasję. Kate wynajduje i kupuje eleganckie, markowe ubrania i sprzedaje je w swoim sklepie. Ma stałe grono klientek, które daje jej stabilność finansową. Dzieci ma dorosłe, ale to nie znaczy, że się o nie nie troszczy i nie martwi.

Izzy, młoda prawniczka, wikła się w związek z bogatym, niegrzecznym chłopcem. Najpierw go broni, potem się z nim spotyka, aż w końcu pobierają się i oczekują na dziecko. Niestety, Zach nie chce się zmienić, priorytetem jest kokaina i zabawa, a żona jest źródłem dochodu. Po jednej z kłótni już nie wraca do domu. Izzy zostaje sama, w ciąży, może liczyć tylko na swoją rodzinę.
Bliźniaki, Justin i Julie również nie mają łatwego życia. Julie spotyka idealnego partnera Petera, aż za idealnego zdaniem rodziny. Po ślubie i wyprowadzce, mąż projektantki okazuje się sadystą, bije ją i zastrasza. Kobiecie udaje się uciec i zamieszkać u brata, ale jej następczyni nie miała tyle szczęścia.... Justin jest gejem, który mieszka ze swoim przyjacielem Richardem i oczekują na wspólne dziecko, które urodzi im surogatka. W końcu doczekują się ślicznej córeczki. Justin jest w swoim żywiole i doskonale sprawdza się jako matka, jednak Richard czuje się znudzony i ich związek zostaje narażony na próbę. Czy uda im się przezwyciężyć problemy?
Najmłodszy brat, Willie, rodzinny bawidamek, zaskakuje rodzinę i związuje się z dużo starszą kobietą z dwójką dzieci. Kate nie może narzekać na brak wrażeń przy swoich dzieciach, ale czy sama znajdzie w życiu miłość?

"Wbrew przeciwnościom" to puzzle, które układają się w obraz rodziny z jej radościami i smutkami. A jak widzicie los nie oszczędza tej rodziny i każda z osób musi zmierzyć się z jego przeciwnościami. Mają jednak siebie, miłość i wsparcie rodziny jest bezcenne.
Danielle Steel stworzyła wzruszającą i ciepłą opowieść, doskonale napisaną i bardzo ciekawą. Pochłonęłam błyskawicznie i Wam serdecznie polecam :)

Danielle Steel Wbrew przeciwnościom Zobacz więcej