451° Fahrenheita

Okładka książki 451° Fahrenheita
Ray Bradbury Wydawnictwo: Mag Seria: Artefakty fantasy, science fiction
176 str. 2 godz. 56 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Artefakty
Tytuł oryginału:
Fahrenheit 451
Wydawnictwo:
Mag
Data wydania:
2018-04-18
Data 1. wyd. pol.:
1960-01-01
Data 1. wydania:
2008-01-01
Liczba stron:
176
Czas czytania
2 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374809221
Tłumacz:
Wojciech Szypuła
Tagi:
RayBradbury Bradbury 451StopniFahrenheita 451Fahrenheita 451Fahrenheit 451 Ksiazki Papier Strazacy Montag

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz



719 1 155

Oceny

Opinia

avatar
1039
991

Na półkach: , , , , ,

Przeczytałem, zasadniczo znając już fabułę i wymowę powieści. Najpierw, wiele lat temu oglądałem – w sumie dość swobodną – ekranizację książki dokonaną przez François Truffauta z Oskarem Wernerem jako Montagiem i Julie Christie w rozbudowanej roli Clarissy. Natomiast półtora roku temu widziałem, dużo bardziej wierną literackiemu pierwowzorowi, inscenizację dokonaną w Teatrze Dramatycznym w Grodnie (po rosyjsku).
Tym niemniej okazuje się, że dobra książka zawsze kryje coś więcej. W tym przypadku chodzi o to, co trudno przekazać lub odegrać, a więc genezę i konsekwencje pokazanego świata, a w zasadzie jego organizacji.
Książki uznano za szkodliwe, bo siały ferment i wątpliwości w stosunku do jedynej oficjalnej ideologii (znamy to i z historii i niestety z czasów obecnych). A więc były podejrzane politycznie. Do tego jeszcze okazały się mniej dochodowe ekonomicznie od innych mediów – radia i telewizji, faszerowanych komercyjnymi reklamami. Zupełnie jak dziś. Dawkowana ludziom rozrywka musi być masowa, a zatem - jak dzisiejsza popkultura - adresowana do mało wymagającego i mało wyrobionego odbiorcy. Jak najprostszy język i jak najbardziej łopatologiczny przekaz. Sojusz biznesu i polityki oznacza zawsze brak wolności, nie ma bowiem bezpiecznej przestrzeni dla myślących inaczej. Stąd zakusy na wolność i pluralizm mediów. Z drugiej strony taki sojusz przyciąga donosicieli, motywowanych tchórzostwem bądź chciwością lub jednym i drugim. I do tego jeszcze poszukiwania wroga zewnętrznego, mającego zjednoczyć społeczeństwo wokół autorytarnej władzy czy dyktatury – vide nieustanna wizja wojny w tle powieści czy w naszej sytuacji straszenie w różnych krajach uchodźcami czy sąsiednimi państwami. Kolejny trafnie pokazany przykład to scena pogoni za Montagiem. Znowu mamy zespolenie polityki i biznesu. Władza nie może pozwolić sobie na pokazanie własnej słabości, a biznes korzysta z reality show, jeszcze na szczęście nieznanych w czasach pisania tej książki przez Bradburego.
Atutem jest także opis emocji głównego bohatera. Może on irytować nas, chłodnych czytelników, tak jak denerwował Fabera, który ciągle widział błędy Montaga. Ale takie działania są właśnie charakterystyczne do ludzi, których dotychczasowy system wartości upadł i szukają nowego.
O ile zatem wiedziałem, ale tylko co do głównego wątku, co napisał Bradbury, o tyle nie wiedziałem jak. I w tym zakresie spotkała mnie bardzo przyjemna niespodzianka. A czytelnikom polecam opowieść Grangera o jego dziadku.

Przeczytałem, zasadniczo znając już fabułę i wymowę powieści. Najpierw, wiele lat temu oglądałem – w sumie dość swobodną – ekranizację książki dokonaną przez François Truffauta z Oskarem Wernerem jako Montagiem i Julie Christie w rozbudowanej roli Clarissy. Natomiast półtora roku temu widziałem, dużo bardziej wierną literackiemu pierwowzorowi, inscenizację dokonaną w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    9 610
  • Chcę przeczytać
    7 534
  • Posiadam
    1 740
  • Ulubione
    424
  • 2018
    212
  • Fantastyka
    183
  • Teraz czytam
    157
  • Chcę w prezencie
    136
  • 2021
    120
  • 2019
    116

Cytaty

Więcej
Ray Bradbury 451° Fahrenheita Zobacz więcej
Ray Bradbury 451° Fahrenheita Zobacz więcej
Ray Bradbury 451° Fahrenheita Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także