What is Not Yours is Not Yours

What is Not Yours is Not Yours
Riverhead Books
2016-03-08
2016-03-08

Jest to jedna ze słabszych książek z "Serii z Żurawiem", jaką miałem okazję przeczytać. Moją uwagę podczas zwróciły jedynie opowiadania "Utopienia" i "Obecność". Ogólnie ten zbiór nie przypadł mi do gustu. Ciężko było wczuć mi się w jego klimat. Spodziewałem się czegoś lepszego.

czulam sie jakbym czytala czyjes spisane sny, bardzo spodobal mi sie ten styl. nie wszystkie opowiadania mnie porwaly, ale w kazdym znalazlam cos ciekawego dla siebie.

Fajne opowiadania, nie zwyczajne. Trochę prawdziwe, a troszkę magiczne. Można się zaczytać. Mnie najbardziej przypadły do gustu dwa z nich. Jedno opowiadające o teatrze lalek, a drugie o czerwonym kapturku i "wilku".

Bardzo ciekawa proza, każde opowiadanie jest interesujące, choć nie każde tak samo wciąga. Sądzę, że aby w pełni dostrzec wszystkie niuanse łączące poszczególne historie konieczna jest wielokrotna lektura. Myślę, że za każdym razem można odkryć coś nowego.

Nie sądziłam, że kiedykolwiek napiszę to o opowiadaniach, ale ta książka jest świetna. Opowiadania są wciągające - każde jedno i nie mogłam się doczekać wieczora, kiedy będę mogła czytać.

Krótka forma nie jest moją ulubioną, bo z reguły przypomina opis sceny, której autor nie miał gdzie umieścić, a żal mu było nie opublikować.
W tym wypadku mamy jednak do czynienia z przemyślanymi, skończonymi historiami, z których każda jest o CZYMŚ.

W tym wypadku mamy jednak do czynienia z...

"Krótka historia…" bezsprzecznie świadczy o nieposkromionej wyobraźni autorki, dowodzi również dużej umiejętności operowania konwencjami – trzeba mieć odwagę, żeby tak swobodnie i z dobrym rezultatem mieszać gatunki i style. Proza Oyeyemi oferuje subtelną grę, która przy okazji testuje odporność czytelnika na nieoczywiste rozwiązania. Mnie to bardzo odpowiada, podobnie jak nieoczywiste chwilami ujęcie tematu tożsamości i rozróżniania między tym, co jest nasze a co nie. Marzy mi się, żeby ktoś wydał pozostałe książki tej pisarki, bo talent było widać już w Małej Ikar. Może ktoś kiedyś.;)

Więcej tu: https://czytankianki.blogspot.com/2019/01/nietwoje.html

Ładne opowiadania, nieoczywiste. Bardzo ładnym pomysłem są przewijający się między opowiadaniami bohaterowie. Świat jest mały, a ludzkie historie łączą się ze sobą w nieoczekiwany sposób.

Magiczne.

Magiczne.

Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch to zbiór dziewięciu, odmiennych tematycznie, klimatycznie i strukturalnie opowiadań. Opowieści te wyszły spod pióra wielokrotnie nagradzanej (m. in. British Book Award, Somerset Maugham Award czy wyróżnieniem PEN Open Book) brytyjskiej pisarki, Helen Oyeyemi. W 2017 roku królowały na liście najlepszych książek portalu Slate i NPR Books.

Ich wybór jest rozmyślny, utwory łączy jedynie powracający symbol klucza. Ten, choć ulotny i ledwo dostrzegalny motyw, stanowi oczywistą metaforę swego rodzaju wtajemniczenia. By zrozumieć opowiadania Brytyjki, należy podejść do nich z rozwagą oraz świadomością, iż nie jest to literatura przejrzysta. Jej zrozumienie wymaga wnikliwej lektury, a i ta nie jest w stanie zagwarantować odnalezienia odpowiedzi na wszystkie rodzące się podczas jej odczytu pytania i wątpliwości.

Brytyjkę cechuje swoisty dar w postrzeganiu pozornie prozaicznego świata, któremu to w swoich opowieściach nadaje nieuchwytnej magii i niekwestionowanej iluzoryczności. Niewyszukane życiowe sytuacje, w jakich stawia ona swoich bohaterów, nabierają specyficznego i nieodgadnionego kształtu, który zaciera granicę pomiędzy rzeczywistością a sennym marzeniem. Każda ze snutych przez Oyeyemi opowieści balansuje na granicy baśniowości i groteski tworząc niejednoznaczny obraz.

Pisarka stawia na enigmatyczną grę z czytelnikiem, zapewniając mu podróż pełną pułapek, niedomówień i niejasności. Od samego odbiorcy zależeć zaś będzie, czy dorówna on autorce kroku, czy w opowiadaniach doszuka się klucza do zrozumienia, czy odkryje granicę między wiarygodnością a abstrakcją. Oyeyemi nie podaje bowiem na tacy istotnych i niezbędnych tropów. Lektura opowiadań stanowi swoiste wyzwanie, którego istotą jest czytelnicza wnikliwość, koncentracja i samozaparcie w doszukiwaniu się ukrytej symboliki.

Choć opowiadania Brytyjki charakteryzuje osobliwa, dość niepokojąca, gęsta i duszna aura, tematyczna różnorodność, nienaganna stylistyka oraz nieszablonowe postrzeganie realiów świata, ich lektura nie jest doświadczeniem, które znacząco odciśnie piętno na odbiorcy. Nieoczywistość historii stanowić może gwarancję satysfakcji, ale i rodzi swoistą frustrację. Poszczególne obrazy rozmywają się, nie zakotwiczają w pamięci czytelnika na dłużej. To książka dla odważnych i wytrawnych czytelników, rozpatrujących literaturę przede wszystkim w kategorii wyzwania.

www.bookiecik.pl

• Realizm magiczny