Anatomia dla artystów fantasy

Okładka książki Anatomia dla artystów fantasy Ben Cormack, Glenn Fabry
Okładka książki Anatomia dla artystów fantasy
Ben CormackGlenn Fabry Wydawnictwo: Arkady poradniki
poradniki
Arkady
2006-01-01
2006-01-01

Okładka książki Slaine - Zabójca demonów wyd. zbiorcze Glenn Fabry, David Lloyd, Pat Mills, Greg Staples
Slaine - Zabój... Glenn Fabry, David ...
Okładka książki Lot 13 Glenn Fabry, Steve Niles
Lot 13 Glenn Fabry, Steve ...
Okładka książki Transmetropolitan, Vol. 0: Tales of Human Waste Brian Michael Bendis, Tim Bradstreet, Mark Buckingham, John Cassaday, Steve Dillon, Warren Ellis, Glenn Fabry, Tony Harris, Klaus Janson, Dave Johnson, David Mack, Eduardo Risso, Darick Robertson, Cameron Stewart, Judd Winick
Transmetropoli... Brian Michael Bendi...
Okładka książki Batman/Judge Dredd: Uśmiech śmierci cz. 1 Glenn Fabry, Alan Grant, John Wagner
Batman/Judge D... Glenn Fabry, Alan G...

Chyba nie bardzo się pomylę, zakładając, że niemal każdy z nas, wielbicieli fantastyki wszelakiej, próbował kiedyś także swoich sił w rysowaniu ulubionych postaci z książek, gier czy komiksów. Efekty tych prac zapewne były różne, nieraz przechodząc nasze najśmielsze oczekiwania, a czasami nadając się tylko do umieszczenia w koszu na śmieci i popadnięcia w zapomnienie. W rezultacie pierwsze kroki w malarstwie czy rysunku zniechęciły jednych do dalszego tworzenia, a innych wręcz przeciwnie – stały się zachętą i inspiracją do dalszego rozwijania talentu.

Anatomia dla artystów fantasy to podręcznik przeznaczony dla wszystkich próbujących swoich sił w portretowaniu, nieważne czy są w tej dziedzinie żółtodziobami, czy już co nieco potrafią. W poradniku autor przedstawił najważniejsze elementy, na które powinien zwrócić uwagę każdy początkujący artysta – począwszy od podstawowych informacji o ludzkiej anatomii, kompozycji i perspektywy, a na sposobach odzwierciedlania ruchu, języka ciała czy mimiki twarzy skończywszy.

Okładka nowego wydania tego kompendium nie pozostawia wątpliwości, że pozycja ta jest skierowana do wielbicieli wszelkich gatunków spod znaku fantastyki. Ekspresyjne, półnagie postacie wojownika i wojowniczki przywodzą na myśl ilustracje książek z cyklu o Conanie Barbarzyńcy. Cały album został wydany na dobrej jakości papierze kredowym, dzięki czemu obrazy są wyraźne, a kolory intensywne.

Ciąg dalszy znajdziecie tutaj: http://geek-woman.blogspot.com/2013/12/anatomia-dla-artystow-fantasy-g-fabry-b.html

Osoba Glenna Fabry'ego jest doskonale znana fanom komiksów. Ten brytyjski ilustrator to twórca takich dzieł jak Slaine oraz Kaznodzieja. Ja po raz pierwszy zapoznałem się z jego nazwiskiem przy okazji zagłębiania się w historię Johna Constantine'a, głównego bohatera serii Hellblazer. To właśnie do tego legendarnego komiksu okładki tworzy Fabry.

Po wielu latach pracy w przemyśle komiksowym Fabry postanowił podzielić się tajemnicą swojej twórczości tworząc podręcznik Anatomia dla artystów fantasy. Ta książka nie jest jednak typowym podręcznikiem dla kogoś kto chciałby nauczyć się rysować. Jak sam tytuł wskazuje, poradnik ten skierowany jest do osób, które chciałyby poznać techniki rysowania postaci charakterystycznych dla świata fantastyki.

Najważniejszym elementem tej książki jest dynamika. To właśnie ona jest tym, co wyróżnia ilustracje z literatury i komiksów fantasy, horroru czy science-fiction. Wraz z kolejnymi rozdziałami uczymy się struktury kośćca i mięśni, których każdy aspekt został opisane w książce bardo dokładnie. Poznajemy tutaj nie tylko szczegóły dotyczące tego jak poszczególne mięśnie wpływają na wygląd człowieka, ale również tego jak ich ukształtowanie i gestykulacja może wpływać na ukazanie emocji - ogólnie rzecz biorąc, uczymy się wyrażać mowę ciała.

Oczywiście świat fantasy to nie tylko ludzie - piękne kobiety i umięśnieni herosi. W opisywanej książce nie mogło przecież zabraknąć istot charakterystycznych dla fikcyjnego uniwersum. Dlatego też oprócz szczegółowego przedstawienia anatomii ludzkiego ciała mamy tutaj do czynienia z charakterystyką budowy oraz dynamizmem przedstawień sylwetek ogrów, elfów, cyborgów czy wilkołaków. Po prostu pełny zestaw.

Teraz może kilka słów o samych ilustracjach zawartych w książce. Krótko rzecz ujmując - są świetne. W pełni widać na nich kunszt Fabry'ego, który świetnie, krok po kroku, wprowadza nas w świat wojowników, czarnoksiężników i księżniczek. Do tego dodać należy tak zwane ilustracje z 'teczek artystów', czyli przedstawienia typowych form omawianych w każdym dziale na przykładach obrazów zawodowych artystów.

Z pewnością trzeba zaznaczyć jeden fakt. Książka ta przeznaczona jest (i to zdecydowanie) dla osób, które mają już jakieś pojęcie o rysowaniu. W mojej opinii, kompletny amator, który od razu chciałby nauczyć się wszystkich tajników zawartych w tejże książce, porywa się na głęboką wodę.

Anatomia dla artystów fantasy to świetny, bogato ilustrowany poradnik stworzony przez sztandarowego artystę, który z pewnością powinien znaleźć się w biblioteczce tych, którzy chcieliby poprzez swoje rysunki i obrazy, nauczyć się wyrażać ekspresję ciała i epickość świata fikcji.

Po wielu latach pracy w...

• 2 - Posiadam
  • Nauka
  • 5 - Przeczytane kilka razy
  • Rysowanie i kolorowanie
  • Przeczytane wielokrotnie
  • Rysunek

Dodaj cytat z książki Anatomia dla artystów fantasy