Atlas dzikich roślin jadalnych

Okładka książki Atlas dzikich roślin jadalnych
Monika Fijołek Wydawnictwo: Wydawnictwo SBM zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Wydawnictwo SBM
2017-01-01
2017-01-01
atlas zioła ziołolecznictwo

Czytam ostatnio sporo tego typu książek i ta jest naprawdę spoko. Jest wiele gatunków, są opisane krótko i konkretnie - gdzie występują, co zbierać, jak działają i co można z nich zrobić + 1-2 przepisy. Duży plus za zdjęcia i ryciny, które naprawdę mają szansę pomóc w identyfikacji roślin. Cena też jest bardzo ok (można kupić poniżej 20zł).

Przejrzysta forma napewno zachęca do sięgnięcia po tą ksiąkę wszystkich, którzy rozmyslają o rozszerzeniu swojej kuchni o produkty z okolicznych łąk. Niekoniewcznie trzeba od razu wszystko wkładać na talerz, ale warto spróbowć rozejżeć się co można. Książka zawiera wiele zdjęć całych roślin , ale także jadalnych części, czasami ich rysuniki. Trochę mi jednak brakuje szerszych opisów roślin, ze zwróceniem uwagi na cechy charakterystyczne oraz detale pozwalające na uniknięcie pomyłki i wysłania rodziny na tamten świat. Niestety za to minus jedna gwiazdka. Przepisów jest niewiele. Zwykle jeden, czasem dwa na roślinkę. Wiele klasycznych, takich z zeszycików naszych babek, szczególnie na różnego rodzaju syropy lecznicze. Znajdziemy tam również przepisy na dania bardziej noweczesne. Udzial prezentowanych roślin w potrawie też jest różny. Czasami są głównym składnikiem , czasem tylko dodatkiem.
Ja polecam szczególnie tym, którzy w ramach mody na bycie eco, chcą w wolnej chwili przejżeć chwasty pod okolicznhmi płotami pod kątem ich jadalności. Książka ma dość poręczny format, opisy nie są zbyt długie - łatwo ją zabrać na wakacje, czy na spacer i przy okazji poprzeglądać.
Ze względu na brak ostrzeżeń przed pomyłką z mniej przyjaznymi roślinami, a czasem podobnhmi, byłabym ostrożna w wyborze mniej popularnych roślin na danie główne.
Minusem jest też brak kalendarza zbiorów, który pokazałby nam, które rośliny mamy szansę "upolować" w czasie wiosennej wyprawy w maju, a które np w sierpniu. Na początek dla wszystkich ciekawski, dla wstępnej eksploracji książka jest w sam raz.

Jestem wdzięczna, że pani Fijołek podaje tutaj różne sposoby wykorzystania takich roślin wokół nas, o których zazwyczaj się myśli jak o bezużytecznym chwaście lub czymś niejadalnym. Uważam, że taka wiedza jest bardzo cenna ze względu na powszechność tych roślin oraz by w sytuacjach kryzysowych nie umrzeć z głodu, a także daje ciekawą możliwość urozmaicenia swojego jadłospisu. Oprócz samych informacji za zaletę uważam wyraźne przedstawienia (za pomocą zdjęć, czasem rysunków) części i/lub całości tego, co akurat jest omawiane na danej stronie. Także z tyłu są dwa indeksy: jeden nazw polskich, a drugi nazw po łacinie.

Nie czytałam jej od początku do końca tak, jak większość innych książek, więc się nie da jej zakwalifikować jako "przeczytaną". Odkąd ją dostałam, co jakiś czas z niej korzystam.

Bardzo ładne zdjęcia, trochę rysunków, dużo przepisów z wykorzystaniem powszechnie występujących roślin, najważniejsze informacje (opis, występowanie, działanie). Polecam.

Dobra, ALE brakuje w nich wielu ostrzeżeń i haczyków związanych z jadalnością, ale na START jest ok. Ode mnie 8.

Dodaj cytat z książki Atlas dzikich roślin jadalnych