39 wypraw na dziewiąty krąg

2015-01-01
2015-01-01
9788364197178
Coryllus Klinika Języka

Jak wino, im starsza tym lepsza. Ta co prawda ma dopiero roczek. Ale klaruje się jak reńskie, z tą różnicą, że z zadziwiającą szybkością. Po roku smakuje dwadzieścia razy bardziej niż za pierwszym czytaniem. Lubo ma w sobie i cierpkość wytrawnego i słodycz słodkiego. Każdy coś znajdzie. (...) Ton, rzeczowy i razem trzymający w napięciu jest obecny w całej narracji, we wszystkich rozdziałach tej książki. Oprócz ciekawego tekstu, jakby proroczego, na temat Donalda Trumpa, napisanego zanim jeszcze zaczął kandydować na prezydenta USA, znajdujemy tam rozdziały na temat świętych niemal milionerów takich jak Gaona, twórcy tekstyliów Zara, trzech pokoleniach rodu Ferrero, twórców włoskiej Nutelli, Phineasie Taylorze Barnum, mistrzu przemysłu rozrywkowego, a także o bogaczach z piekła rodem, takich jak, du Pont de Nemours, dziwnym odprysku angielskich interesów we Francji przeniesionym w obliczu rewolucji francuskiej do nowego świata, Rotschildowie, przy omawianiu których pan Osiejuk pokazuje swój kieł politologiczny (tak, właśnie, nie inny tylko taki, który należy nazwać kłem filozofii polityki),Roosveltowie, czy Durstowie, przy omawianiu których wychodzi z niego kryminolog.
Truizmem będzie, jeśli powiem, że czyta się to lepiej niż kryminał. Bo są to historie, których nie wymyśli żaden Chandler ani Agata Christi. A są tam takie momenty, że King wysiada. (O Brytolu Doyle’u czy Szwedzie Nebo lepiej z litości w ogóle nie wspominać, tak jak o pani Bondzie czy panu Mrozie). Dlaczego, bo to, co pisze King wystrugane jest z przysłowiowego gorącego, jankeskiego kartofla. A tu są horrory, które faktycznie miały miejsce. Powiedzieć, że one są piekielne, nie wystarczy, jakby nie uchodzi, nie uchodzi. (cały tekst na http://magazynier.szkolanawigatorow.pl/ksiazka-jak-wino-krzysztof-osiejuk-toyah-39-wypraw-na-9-krag-klinika-jezyka-2016)

Historie, które Autor nazywa wyprawami ułożone są w pewnej kolejności - ale nie mogę jej zdradzić, by nie psuć lektury. Każda dotyczy innej firmy - samych szacownych marek (choć nie zawsze),których znajomość jest powszechna.

Nieco mniej wiadomo o ich powstawaniu, właścicielach, twórcach i spadkobiercach. Zamysłem Autora jest przybliżenie tych mniej lub w ogóle nieznanych faktów i osób - oraz tego, czy wielkie pieniądze, jakie dają ich twórcom spożytkowali oni z korzyścią dla siebie i innych - czy też wręcz odwrotnie. Można np. dowiedzieć się, jaki związek z Polską ma firma Ikea - kiedy jej założyciel przybył do Polski po raz pierwszy - w jakim celu i jakie to miało konsekwencje.

Pasjonująca lektura dla interesujących się gospodarką, którzy chcą wiedzieć więcej o tym, jak powstają wielkie korporacje, dlaczego jedne czasem upadają, a inne nie. Polecam szczególnie tym, których nie satysfakcjonują wygładzone przez specjalistów od marketingu "życiorysy" firm. Autor nie stroni od ocen moralnych - ale tę ostateczną pozostawia Czytelnikowi.

Zajmujące. Ale czyta się trudno, bo i historie niełatwe.

Zajmujące. Ale czyta się trudno, bo i historie niełatwe.

Kupiłem 1 na prezent i 1 sobie. Rewelacyjna, inspirująca książka o największych biznesmenach. Książka którą poleciłbym każdemu. Od osób, które szukają inspiracji do prowadzenia własnego biznesu, po ludzi, którzy chcą poczytać coś dla odprężenia.

Mniejsi i wielcy czciciele TegoKtóryNiePrzepuszczaŻadnejOkazji (czyli Szatana - prawa autorskie; Krzysztof Osiejuk, a na końcu prawdziwy święty.
Gorąco polecam.

Gorąco polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czy bogactwo daje szczęście? Władzę? Zdrowie? Bardzo ciekawy przegląd przypadków. Książka daje do myślenia.

Dodaj cytat z książki 39 wypraw na dziewiąty krąg