React w działaniu. Tworzenie aplikacji internetowych

Okładka książki React w działaniu. Tworzenie aplikacji internetowych Stoyan Stefanov
Okładka książki React w działaniu. Tworzenie aplikacji internetowych
Stoyan Stefanov Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
React: Up & Running
Helion
2017-04-28
2016-07-14
Joanna Zatorska
javascript react tworzenie aplikacji internetowych programowanie informatyka

Okładka książki Programowanie zorientowane obiektowo w języku JavaScript. Wydanie III Stoyan Stefanov, Antani Ved
Programowanie ... Stoyan Stefanov, An...

Książki nie czytalo mi sie za dobrze. Na niektórych zdjęciach tekst jest malo wyraźny. Przyklady sa niestety juz mało aktualne. Byc moze oryginalna wersja językowa jest lepsza, bo czasem wydawało mi się, ze tłumaczenie nie jest do konca adekwatne. Podobał mi sie rozdzial o testowaniu, zachęcił mnie do zaczęcia testowania nie tylko statycznych elementów aplikacji ale tez np zdarzen.

Książki, które skupiają się na konkretnej technologii mogą okazać się po czasie nieaktualne, szczególnie we frontendowym świecie, gdzie wszystko zmienia się w mgnieniu oka.
Czy tak jest z tą książką? Trochę tak i trochę nie. Przede wszystkim książka świetnie opisuje podejście Reacta do tworzenia aplikacji - podział na komponenty, niemutowalność.
Koncepcja Reacta pozostała taka sama, jedyne co się przedawniło to pisanie kodu, rozwój JS bardzo dobrze służy Reactowi, bo wiele z jego konceptów z każdą nową wersją JS upraszcza się.
Polecam jako szybkie wprowadzenie do Reacta.

Koncepcja Reacta pozostała...

Po przeczytaniu "React dla zaawansowanych" ta pozycja po prostu mnie i wynudziła i zirytowała. Zirytowała, gdyż od Stoyana Stefanova oczekiwałem nieco więcej, a przynajmniej powstrzymania się od tanich chwytów -- na chama powiększonych zrzutów ekranu (byleby tylko jakoś zapchać miejsce),nadmiarowych zrzutów (to co można zaprezentować w wierszu, autor prezentuje na pół strony, bo zamieszcza cały obraz konsoli wraz z okienkiem przeglądarki). I już bez wskazywania na winnego -- bo go nie znam -- książka ma zmniejszony rozmiar, więc te 240 strony to tak naprawdę 160 stron (?) uczciwej treści. Zmniejszenie formatu to nie tylko przykra zagrywka, ale i problem przy czytaniu, bowiem fizycznie nie jesteśmy w stanie ogarnąć jednocześnie wzrokiem większego fragmentu -- dwie małe strony nie pomieszczą wiele.

Wynudziła, bo o ile Cássio de Sousa Antonio zauważył, że mamy 2017 rok, to Stoyan Stefanov brnie niechlubną klasyką JS -- baza to okolice ES5 i dopiero gdzieś w połowie przedstawia jak można napisać kod ładnie używając ES6. Osobiście jestem tym podejściem wymęczony do reszty, lata mijają a tu nadal dylematy jak nie obrazić jakiegoś muzealnego MSIE.

Niniejszy tytuł jest także uboższy w techniczną treść, brakuje nim wzmianki o np. routowaniu.

Gdybym używał Reacta, zdecydowałbym się pewnie kupić obydwie (i tak i tak kupiłem),bo Polska w literaturę fachową nie opływa, ale przy lekturze/kupnie testowym wskazuję na "React dla zaawansowanych", jest napisana bardziej z życiem, energią, inspiruje. Nie zauważyłem, żeby niniejszy tytuł wyróżniał się czymś in plus, ot jest skromna książka.

• Rozwój
  • Programowanie