KARTA Wojna na Kresach (61/2009)

Okładka książki KARTA Wojna na Kresach (61/2009)
Redakcja Magazynu Historycznego KARTA Wydawnictwo: Fundacja Ośrodka Karta czasopisma
czasopisma
Fundacja Ośrodka Karta
2009-01-01
2009-01-01
Karta Kresy wojna Sobibór Niemcy NRD Rosja Katyń kwartalnik

Okładka książki Karta nr 112 / 2022 Kathleen A. Balgley, Zbigniew Gluza, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Aleksiej Rogozin, Barbara Romer-Kukulska, Kazimierz Scholze-Srokowski, Małgorzata Sopyło
Ocena 0,0
Karta nr 112 /... Kathleen A. Balgley...
Okładka książki Karta nr 111 / 2022 Zbigniew Gluza, Václav Havel, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA
Ocena 9,0
Karta nr 111 /... Zbigniew Gluza, Vác...
Okładka książki Karta nr 110 / 2022 Zbigniew Gluza, Róża Luksemburg, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Anna Szyszko-Grzywacz
Ocena 8,5
Karta nr 110 /... Zbigniew Gluza, Róż...
Okładka książki Karta nr 109 / 2021 Stefan Bratkowski, Kazimierz Dziewanowski, Aleksander Gieysztor, Zbigniew Gluza, Maciej Iłowiecki, Ryszard Kaczmarek, Andrzej Kijowski, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Paula Sawicka, Jan Józef Szczepański, Andrzej Szczypiorski, Andrzej Wajda, Wojciech Włodarczyk, Andrzej Zakrzewski
Ocena 7,3
Karta nr 109 /... Stefan Bratkowski, ...

Na półkach: , , , , ,

"Wojna na Kresach" to jeden z najciekawszych numerów kwartalnika Karta, jaki miałam okazję przeczytać.

W formie albumu z archiwalnymi zdjęciami i pocztówkami przedstawiona została historia żołnierzy z różnych zakątków Europy, głównie z Niemiec, Austrii, Czech, Słowenii, Węgier i Bośni. Walczyli oni na froncie wschodnim, który obejmował m.in. Litwę, Polesie, Wołyń, Bukowinę. Stąd wysyłali kartki do rodzin, dając znać, że żyją.
Dziś, po stu latach, ogląda się i czyta tę korespondencję z ogromnym zainteresowaniem. Czasem to tylko kilka słów, ale bardzo dobitnych albo wzruszających.

Bardzo ciekawie pokazana została także historia wielkiej ucieczki z obozie w Sobiborze.
Mamy okazję poznać relacje organizatorów, którzy wzniecili bunt, a także lagrową codzienność.

Z cyklu portretów zaprezentowana została autobiograficzna opowieść Siegfrieda L. Kapeli, który urodził się jako Polak, lecz z wyboru czuł się Niemcem. Jego pragnienie wydostania się z komunistycznej Polski okupione zostało wieloma cierpieniami i upodleniem.
Cały tekst jest również pełen refleksji na temat tożsamości narodowej i pogranicza polsko-niemieckiego.

W części poświęconej NRD znajdujemy wstrząsające relacje ludzi, którzy bezpośrednio po II wojnie światowej byli więzieni, torturowani i przesłuchiwani nawet latami przez enkawudzistów i funkcjonariuszy Stasi.
To mało znana karta historii, więc na pewno warto ją poznać.

Siedem stron poświęcono stosunkowi Rosji do zbrodni w Katyniu. Tekst jest krótki, ale treściwy. Obrazuje zmiany, jakie zachodziły na Kremlu, wpływ filmu "Katyń" Wajdy na postrzeganie problemu przez Rosjan oraz różne postawy rosyjskich polityków wobec udostępnienia Polsce wszystkich dokumentów związanych z ludobójstwem.

Prócz tego są w 61. numerze i inne artykuły, relacje, zdjęcia. Warto je poznać, gdyż są interesującymi i przystępnie napisanymi dokumentami.

Dodaj cytat z książki KARTA Wojna na Kresach (61/2009)