Zaklęta wnęka

Okładka książki Zaklęta wnęka Dave Duncan
Okładka książki Zaklęta wnęka
Dave Duncan Wydawnictwo: Mag Cykl: Człowiek ze Słowem (tom 1) fantasy, science fiction
Człowiek ze Słowem (tom 1)
Magic Casement
Mag
2002-01-01
1995-01-01
838900402X
Michał Jakuszewski
duncan człowiek ze słowem fantasy

Świetna książka, świetna fantastyka, fajnie wykreowane postaci aczkolwiek raczej typ "podróży" albo tułaczki, natomiast ciekawy, wciągający styl pisania. Jedyne wady to błędy w książce, literówki albo niedociągnięcia w dialogach, czasami trzeba coś czytać po dwa razy, oraz małe pismo. Za to bardzo podoba mi się okładka, pasuje do opowieści i ma klimat, z chęcią sięgnę po kolejne części

Świetny czteroksiąg! Szalenie szybko się czyta, nie można spać i jeść. Pomysły genialne!

Po pierwszy tom tetralogii "Człowiek ze słowem" sięgnęłam w poszukiwaniu wciągającego, plastycznego, kreatywnego fantasy. Wszystko to znalazłam, jednak w stopniu nie wystarczającym dla mnie, jako dla czytelnika mającego okres nastoletni za sobą. Żałuję, gdyż z tego powodu nie sięgnę już po kolejny, drugi tom serii, a oczywistym jest, że kilka lat wcześniej powieści te uraczyłyby mnie pięknym, fantastycznym światem, urzekły różnorodnymi bohaterami i niezwykłymi przygodami. Kilka lat czyni jednak w tym przypadku ogromne znaczenie. Przezwyciężając chwilową chęć porzucenia lektury, pozwoliłam sobie wciągnąć się w wir fabuły i choć z żadnym z bohaterów nie mogłam się identyfikować, to książkę pochłonęłam dosyć szybko i na pewno nie był to czas stracony. Z podwójnym zapałem będę mogła sięgnąć teraz po bardziej wymagającą lekturę.
Polecam tę tetralogię wszystkim nastolatkom, zarówno dziewczętom, jak i chłopcom, gdyż każde z nich znajdzie odpowiedniego dla siebie bohatera (bohaterkę),a ich przygody i koleje losu z pewnością zaowocują długimi, przyjemnymi godzinami przy lekturze.

Czytadło. Dave Duncan ma parę naprawdę niezłych książek lecz tą serię przeczytałem chyba tylko ze względu na klimat i świat który został stworzony.

Nie będę opisywał o czym jest ta książka bo na pewno jest dużo takich recenzji. Mnie jako czytelnika bardziej interesuje parę kwestii takich jak:

Czy książka ma ciekawą fabułę - tutaj 6/10 - Parę ciekawych pomysłów, parę sytuacji całkowicie do przewidzenia, ogólnie przeciętna fabuła.

Czy książka ma ciekawy klimat/budowę świata (czasem klimat książki czyli budowa świata i otoczka z nim związana nie pozwalają mi się oderwać od książki mimo, że książka ma dłużyzny czy nie do końca spójną fabułę) - tutaj 8/10 - lodowy klimat północy, zamarzające morze, tylko dzięki klimatowi udało mi się przeczytać pierwszy tom.
Czy książkę się dobrze czyta (czy ma dłużyzny przez które trzeba przebrnąć - tutaj 5/10 - sporo dłużyzn, czasami ciężko dobrnąć do następnej strony.

Ogółem 6/10.

Czy książka ma ciekawą fabułę - tutaj 6/10 - Parę ciekawych pomysłów, parę...

Przebrnęłam przez pierwszy tom i nie byłam w stanie znaleźć w sobie samozaparcia, żeby zabrać się do drugiego.
Główni bohaterowie - księżniczka Inos i jej towarzysz z dzieciństwa Rap, są nastolatkami, mają bardzo nastoletnie problemy, przeżywają pierwsze zauroczenia i miłostki i wplatanie do tego wątków magii, ratowania królestwa i standardowego fantasy wydaje się być zupełnie niepotrzebnym zabiegiem. To jest płytka opowieść o płytkich nastolatkach. I tyle.
Książkę ratuje tylko postać goblina Małego Kurczaka, za którego podwyższam ocenę o jedną gwiazdkę. Rozdziały z pobytu Rapa wśród goblinów należą do moich ulubionych.

Pierwsza część sagi "Człowiek ze Słowem". Dobrnęłam do połowy trzeciego tomu i powiedziałam sobie "dość". Ta część zasługuje jeszcze na zainteresowanie ze względu na bardzo nietypową kombinację bohaterów - pewnego rodzaju nowość, która owszem, zaskakuje. Niestety, kolejne tomy nie mogą poszczycić się jakimkolwiek elementem, który byłby godny polecenia. Całość przewidywalna i nudna.

Fantastyka w nietypowym, jednak udanym wydaniu.

Fantastyka w nietypowym, jednak udanym wydaniu.

• Czytałem więcej niż 1 raz
  • Fantastyka/SF
  • Nowe serie

Dodaj cytat z książki Zaklęta wnęka