Pamiętnik mojej żołnierki na Kaukazie i niewoli u Szamila

Okładka książki Pamiętnik mojej żołnierki na Kaukazie i niewoli u Szamila Karol Kalinowski
Okładka książki Pamiętnik mojej żołnierki na Kaukazie i niewoli u Szamila
Karol Kalinowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Akademickie Dialog
2017-01-01
2017-01-01
XIX wiek Kaukaz historia Imperium Rosyjskie Czeczenia Szamil Dagestan

Naczelna zaleta i wada książki — pokochałem postać imama Szamila. Piękny obraz kultur Kaukazu i ich zmagań przeciwko Rosjanom. Przy późniejszych kontaktach z Czeczenami chwalili się znajomością książki, co przysporzyło mi nadziei na przyszłość i bardzo podniosło na duchu.

Ciekawa i wdzięcznym językiem napisana, acz nieco chaotyczna książka. Da się odczuć, że Kalinowski był bardziej człowiekiem czynu, niż literatem. I dobrze dla niego, bo to pewnie pozwoliło mu przeżyć w szamilskiej niewoli.

Pamiętnik z natury rzeczy pełen jest osobistych doświadczeń Kalinowskiego, opisuje swoje kontakty z lokalną społecznością i miurydami, które prowadził na tyle umiejętnie, że ułatwiły jego drogę do wolności, a także filmową wręcz miłość jaka łączyła go z pewną młodą Czeczenką. Wszystko to oczywiście z jego perspektywy. Książka bogata jest też w dokładne obserwacje - barwne stroje, brudne wsie i czyste domostwa, czureki i baranie ogony, obyczaje religijne i świeckie - to i o wiele więcej pozwoli nam lepiej wyobrazić sobie kaukaską rzeczywistość połowy XIX wieku.

Dodatkowym plusem książki jest merytoryczna przedmowa przedstawiająca sytuacje polskich zesłańców na Kaukazie, która na dzień dobry prostuje fakty i uczula na nieścisłości.

Wspomnienia Kalinowskiego są bogate nie tylko w jego osobiste przeżycia. Duża część lektury to opisy obyczajów, charakterów i codziennego życia mieszkańców tej części Kaukazu. Wartościowa książka.

• Podróże/Reportaż
  • 15 Historia: XIX w.