Człowiek z Marsa

Okładka książki Człowiek z Marsa
Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Lem fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Lem
Wydawnictwo Literackie
2017-06-22
1994-01-01
literatura polska Lem

Okładka książki Świat na krawędzi. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski Tomasz Fiałkowski, Stanisław Lem
Ocena 7,1
Świat na krawę... Tomasz Fiałkowski,&...
Okładka książki Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś Stanisław Bereś, Stanisław Lem
Ocena 7,9
Tako rzecze Le... Stanisław Bereś, St...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Na początek Mars

1938 14 299

Nie wiem, co się stało, ale wzięło mnie na Lema. Nie wiem, co będzie dalej, ale staram się chronologicznie podejść do tematu. Powieść na pewno słabsza od późniejszych dzieł, ale temat kontaktu z inną cywilizacją też tu wystąpił. Jestem spóźniony, bo rok Lema się skończył, ale na dobrą (choć niełatwą) literaturę zawsze nie jest za późno.

Soczysta, napakowana wydarzeniami fabuła z 1946 (!) roku. Pierwsza powieść Lema. Traktuje o tajemniczym przybyszu, obcym, którego grupa topowych naukowców próbuje "rozpracować", idealna do ekranizacji. Dynamiczna, zostawiająca ślad w głowie, choć jeszcze pozbawiona filozoficznych i metafizycznych treści z innych tytułów autora. Gdyby ktoś dziś pisał w taki sposób, to byłby w czołówce pisarzy sci-fi. Późniejsze rzeczy Lema to już imho dzieła noblisty.

,, Człowiek z Marsa,, jest jedną z pierwszych książek Lema. Napisał ją w czasach, gdy jeszcze nie patrzył sceptycznie na technologie, jego myśli o obcej cywilizacji nie były tak rozbudowane, a w samym tekście widać rozwiązania rodem z amerykańskiego kina dawnych lat. Książka dobra dla fanów, którzy mogą zobaczyć jak zaczynał Lem oraz dla osób, które chcą dowodów, że ze słabych początków może wyrosnąć mistrz wśród pisarzy.
Polecam

Rozumiem, dlaczego Lem tak bardzo nie lubił swojego debiutu, ale jak na powieść nie jest źle. Trochę zbyt naiwna, trochę zbyt prosta w konstrukcji i rozumieniu świata, przebija z niej lęk przed bronią nuklearną, ale to wciąż Lem, więc językowo wszystko gra.

Akurat ta książka Stanisława Lema nie przypadła mi do gustu.
Bardzo lubię niektóre utwory, po których przez kilka dni mam bardzo ciekawe refleksje, ale tu nie wyniosłam nic szczególnego. O ile początek zapowiada się obiecująco, tak im dalej, tym bardziej czułam rozczarowanie. Dodatkowo, książka nie zestarzała się najlepiej na tle innych, które poruszają podobną tematykę. Robią to jednak o wiele lepiej. Tu akcja niby jest, jednak ja osobiście w ogóle nie wczułam się w nią ani w bohaterów. Ich śmierć czy triumf był mi obojętny.
Nadal podziwiam wyobraźnię autora, ale akurat ,,Człowiek z Marsa" miał ogromny potencjał, który został zwyczajnie zmarnowany.

Akurat ta książka Stanisława Lema nie przypadła mi do gustu.

Nie zaczynaj od tej książki "przygody z Lemem"! Napisana w czasie wojny i opublikowana w 1946r. nie zachwyca ani fabułą ani warsztatem pisarskim. "... uważam tę pozycję za wyjątkowo naiwną, ogromną słabiznę. Pierwociny pisarskie autor bardzo często chciałby na zawsze pogrzebać gdzieś "na cmentarzu ogólnej nieczytelności". - komentuje autor (https://solaris.lem.pl/ksiazki/beletrystyka/czlowiek-z-marsa/62-komentarz-czlowiek-z-marsa).

161/180/2021
Wyzwanie LC wrzesień 2021 - Lem lub inspiracja Lemem
Trzeci Lem i chociaż doceniam fantazję i język autora, to nadal s-f to nie moja bajka. Tam zawsze myślałam, ale teraz mam argument empiryczny :-) Choćby dlatego warto było zaliczyć wrześniowe wyzwanie. A poza tym bez wyzwania bym ani Lema ani innego futurysty do ręki nie wzięła.
A co do książki to morał mi się podoba. Ponieważ przeraża mnie pęd człowieka do poznawania wszystkiego, łącznie z Kosmosem (mało narozrabialiśmy na Ziemi? Jeszcze chcemy bałaganić poza nią? Żeby sobie ego jeszcze bardziej rozbuchać?), więc morał dla mnie jest prosty: łapy precz od istot pozaziemskich :-) Trochę upraszczam, ale przynajmniej jest zgodne z moim przekonaniem w tej kwestii ;-)

161/180/2021
Wyzwanie LC wrzesień 2021 - Lem lub inspiracja Lemem
A co do książki to morał mi...

"Człowiek z Marsa", pierwszy raz opublikowany w odcinkach w 1946 roku, to najwcześniejsza powieść Lema: krótka, jednowątkowa i bardzo, bardzo kiepska. Naiwny pomysł, trącące myszką podłoże naukowe i sztuczne dialogi - nie mogło być lepszego dowodu, że rozum nie jest przyrodzony, i że Lem musiał zapewne długo i ciężko pracować na swój sukces. "Człowiek z Marsa" może mieć wartość tylko dla fanów, zwłaszcza tych, którym marzyło się zawsze, by Lem wydał więcej prostodusznych powieści przygodowych, zanim jego proza zaczęła powoli i nieubłaganie wyzbywać się sensacyjnej akcji.

W porównaniu z innymi dziełami Stanisława Lema, nie nazwałabym tej książki wybitną; niemniej jest to kawał porządnego fantasy! Książka nie jest długa, więc nie zdąży znudzić. Polecam zapoznać się z debiutem literackim Mistrza.

Mój pierwszy kontakt z Lemem. Póki co, jest nieźle.

Mój pierwszy kontakt z Lemem. Póki co, jest nieźle.

Dodaj cytat z książki Człowiek z Marsa