Ferajna

Vesper
2017-01-01
2017-01-01

Okładka książki Miłość, krew i wojna 1920 Sławomir Koper, Robert Miękus
Miłość, krew i... Sławomir Koper, Rob...
Okładka książki Cała ferajna Robert Miękus, Janusz Petelski
Cała ferajna Robert Miękus, Janu...

Dobrze się czyta, w szczególności, że przedstawione lokalizacje z książki są mi doskonale znane.

"Ferajna" dość mocno rozczarowuje. Brak w niej jednego przewodniego wątku, występuje raczej zlepek niebardzo powiązanych ze sobą zdarzeń, które mają odwzorowywać codzienne życie członków świata przestępczego. Irytujące bywają pseudonimy bohaterów oraz dialogi, które prowadzone są w większości sztucznym językiem kreowanym na język członków gangu. Porównania do "Ojca chrzestnego" są niestety grubo przesadzone. Książka ma być wstępem do kolejnych części opowieści, jednak swoją formą i treścią niestety nie zachęca do dalszego śledzenia losów jej bohaterów.

Polskich książek o naszej rodzimej mafii trochę już jest, więc dlaczego miałbyś sięgnąć właśnie po Ferajnę Roberta Miękusa i Janusza Petelskiego. Może dlatego że jest to powieść obyczajowo-kryminalna, ale nie taki zwykły kryminał z motywem mafii. Może dlatego że jest napisana bardzo prostym i zrozumiałym dla wszystkich językiem. Może dlatego że zaskakuje, wyciągając niejednego trupa z szafy.

Książka o mafii, polskiej do tego. Nie jest to właściwie mój target, bo ja lubię książki kryminalne, o seryjnych mordercach krwi i flakach. To tego tu nie uświadczysz, przynajmniej nie w takim stopniu, jak w przeciętnej klasie kryminale.

Dlaczego więc zdecydowałam się na przeczytanie jej? Bo...

Gangsterzy też ludzie. Lekkomyślni synowie i zaharowani ojcowie. Do tego żony, matki, córki, kochanki. Za dużo wiedzą, za dużo widzą. Trzeba je chronić. I nie dać się zabić, dlatego trzeba zabijać innych.

Chciałam zobaczyć to normalne życie mafioza i jego rodziny. Zobaczyć, czy Polacy są w stanie napisać coś na miarę Ojca Chrzestnego.

Książka ma dwóch autorów jeden z nich to historyk będący scenarzystą, drugi reżyser, będący scenarzystą. I tak się tę książkę czyta, jakby oglądało się film obyczajowy o rodzinie. Jest tylko drobne ale: to rodzina mafijna. Co prawda żona bossa Bosego udaje, że nie kuma czym zajmuje się jej mąż, córka nie pomaga ojcu w prowadzeniu biznesu, ale z kasy chętnie korzysta.

Dwóch synów, z których jeden lepszy od drugiego, wspomagają ojca w biznesie.

Mają bardzo swojskie ksywy: Krawiec, bo kroi ludzi jak materiał, i Felga, który prowadzi w miarę legalny biznes - warsztat samochodowy. Chłopcy zacnie zajmują się biznesem mafijnym czyli: wymuszaniem haraczy, dystrybucją i handlem narkotykami, tabletkami gwałtu. Takie tam drobiazgi.

Są pościgi, są niegrzeczni ludzie, których synowie muszą postawić do pionu i jest drugi Ojciec Chrzestny, który wyciąga łapy na teren Bosego. Tak właśnie zaczyna się książka, Bosy dostaje zawału i w świat idzie fama, że jest na wykończeniu. Skoro on się wykańcza to drugi boss mafijny Fantom próbuje położyć łapska na jego terenie.

No i synowie muszą prostować u wszystkich dłużników ten fakt. Odwiedzają ich mówiąc, że tatuś ma się dobrze i że długo jeszcze będzie się opiekował danym zakładem, czy salonem samochodowym. To się oczywiście nie podoba Fantomowi, który w myślach już policzył swoje zyski. I na tym właściwie opiera się historia.

Oprócz tego jest kilka wątków pobocznych - moim ulubionym jest wątek Krystyny szwagierki Bosego, która jest przedstawiona jako zajebiście twarda sztuka, mająca głowę na karku. Nikogo poza Szwagrem nie uważa do swojego męża zwykła zwraca się tymi słowy:

Jej mąż, czyli Chałat, siedział przy komputerze w pokoju biurowym, z zadowoloną miną przeglądając w Internecie strony porno. Podniósł wzrok na wchodzących, szybko zamknął przeglądarkę. Żona popatrzyła na niego przez chwilę.

A Ty nie wiesz, co takie moje spojrzenie znaczy? Wypierdalaj!
Słodka prawda? Nic dodać nic ująć. Niestety w Polsce nikt nie wyobraża sobie żeby szefem gangu przestępczego mogła by być kobieta, moim zdaniem ona nadaje się do tej roli znakomicie. Bezkompromisowa, nieugięta i bardzo skrupulatna. W swoim oszustwie uczciwa, dla tych dla których powinna taka być.

Kolejnym wątkiem pobocznym jest małżeństwo Felgi z Kaśką. Chłopak pozwala sobie na zbyt wiele. Potrafi w agencji towarzyskiej Cioci Krysi przesiedzieć wiele godzin, a w domu ma żonę piękną i młodą. W końcu do tatusia dochodzi, że synek źle się prowadzi i że wszyscy to widzą. Takim oto słowy poucza swe dziecko:

Baran jesteś. Moja krew, a baran. Jak ty chciałbyś się rozwieść, jak ona wie o tobie więcej niż ty sam? Musiałbyś matkę swojego dziecka do piachu posłać, bo nigdy byś nie miał pewności, czy nie zbierze się jej na takie wspomnienia, co ich prokurator będzie chciał dzień i noc słuchać.

Tak, bo rodzina to przecież świętość, której nie można bezcześcić.

Takie jest założenie, a jak jest naprawdę? Tak naprawdę to sam szef mafii Bosy mówi:

Strachu to nie ma tylko wtedy,  jak przyjaciele i rodzina myślą, że już nie żyjesz.

Metoda ograniczonego, a właściwie braku zaufania przewija się przez cała powieść. Rodzice nie wierzą dzieciom, dzieci rodzicom, szefowie pracownikom, pracownicy szefom i tak kółko się zamyka wśród wzajemnych podejrzeń i niepewności.

Podsumowanie

Wbrew tematyce książka jest lekka, łatwa i przyjemna. Pokazuje, że głupcami wbrew pozorom rządzi się najtrudniej. Ukazuje nam przekrój mafijnego społeczeństwa, swoista drabinę zależności. Główny szef otoczony wianuszkiem napakowanych gangsterów-sześcianów, którzy nie są w stanie przyłożyć rąk do tułowia ze względu na swoje bicki i idą jak owce na rzeź za swoim panem. Najniżej w przestępczej hierarchii poniewierają się świry, psychopaci i głupki, tu rotacja jest największa, nie ma mowy o żadnym koleżeństwie czy zaufaniu. Jeden zabija drugiego na skinienie głowy szefa.  Kobiety gangsterów autorzy przedstawili stereotypowo, jako niemyślące niunie otoczone kiczem. Mam wrażenie, że tylko postać Kryśki (szwagierki) ma jakiś potencjał i coś może z niej być. Książka wyraźnie pokazuje, że kto ma trochę mózgu, sprytu i posłuszeństwa może zajść wysoko, nawet w takim świecie jak ten przedstawiony na jej łamach.

Jedno jest pewne jak wchodzisz do tego świata wiedz, że żywy z niego nie wyjdziesz.

Książka ma jeden minus: to pierwszy tom. Akcja została przerwana oczywiście w najbardziej spektakularnym momencie i autorzy na przyszłą cześć każą nam czekać.

Podsumowując, jestem trochę zawiedziona tą powieścią. Spodziewałam się dużo więcej emocji, napięcia podczas czytania. Poza tym niektóre wydarzenia nie trzymały mi się kupy i jeżeli autorzy nie planują kontynuacji, to nie do końca rozumiem kilka zastosowanych tutaj zabiegów. Niemniej, z samej ciekawości chciałabym przeczytać kontynuację, ze względu na to, że ciekawią mnie dalsze losy bohaterów.

Robert Miękus-historyk, scenarzysta, reżyser fabularyzowanych filmów dokumentalnych oraz Janusz Petelski-reżyser filmowy i autor scenariuszy podjęli się wspólnego napisania powieści obyczajowo-kryminalnej pt.,,Ferajna". Już na wstępie muszę przyznać, że duet sprawdził się i mam nadzieję, że moje poniższe wrażenia z lektury przekonają także Was do sięgnięcia po tę książkę.

Gangsterska historia rodziny Nieznańskich i Chałatkiewiczów rozpoczyna się w momencie, gdy boss czyli Feliks Nieznański dostaje zawału serca przed kwiaciarnią żony Haliny i zostaje przewieziony do szpitala. Następnie w miarę rozwoju akcji autorzy umiejętnie wprowadzają kolejnych nieszablonowych członków rodziny i współpracowników. Z każdą przeczytaną stroną coraz bardziej zagłębiamy się w codzienne życie przestępczego klanu, który pod przykrywką legalnych interesów prowadzi te bardziej dochodowe, bo związane z handlem narkotykami, podrabianymi lekami i viagrą, prostytucją, wymuszaniem haraczy, kradzieżami. Półświatek warszawskich gangsterów dzieli miasto na strefy wpływów, a największa walka toczy się pomiędzy grupą Bosego-Feliksa, a grupą Fantoma, o dziesięć lat młodszego gangstera, który bardziej wygląda na golfistę niż przestępcę. Atmosfera zagęszcza się, gdy Malina zajmujący się nielegalnym handlem i prowadzeniem złomowiska zostaje poddany próbie lojalności. Bosy zleca mu zlikwidowanie Fantoma, a Fantom Bosego. Mężczyzna znajduje się między młotem a kowadłem i nie wie jak z tej sytuacji wybrnąć.

Bohaterowie są ciekawi i dobrze scharakteryzowani. Feliks, głowa rodu, rozkręcił cały interes i pomimo wieku stara się panować nad wszystkim, choć już podskakują do niego młode wilczki. Jego żona Halina zajmuje się domem, prowadzeniem kwiaciarni i nie wgłębia się w interesy męża. Syn Bosego i Haliny, Krawiec zawdzięcza swoją ksywkę temu, że kroi ludzi, jak krawiec materiał. Wraz z żoną Grażyną prowadzi dyskotekę, gdzie mieści się też agencja towarzyska. Drugi syn Bosego i Haliny, Felga pierze pieniądze pod przykrywką warsztatu samochodowego. Lubi nocne libacje i panienki, o które ma do niego pretensje żona Kasia. Felga nie chce wyglądać jak gangster. Zawsze chodzi ubrany w najmodniejsze ubrania, nie nosi złotych łańcuchów, ani zegarka, jeździ pospolitym samochodem, nie przeklina i nie ćwiczy na siłowni. Córka Feliksa, Lalka wraz z córką Moniką nie biorą udziału w przestępczych procederach rodziny, ale chętnie korzystają z ich pieniędzy. Krystyna Chałatkiewicz, szwagierka Bosego prowadzi zakład pogrzebowy w Zielonce, który służy do prania brudnych pieniędzy. Jej mąż nazywany przez wszystkich Szmatą to były funkcjonariusz służb bezpieczeństwa, w rodzinnej strukturze Bosego zajmuje się kredytami. ,,Jako były esbek wniósł do rodzinnego interesu kontakty z różnymi biznesmenami przekwalifikowanymi jak on, z byłych funkcjonariuszy peerelowskiego MSW." Szmata lubi grać w ruletkę otoczony świeżo poznanymi, ładnymi dziewczynami.

Autorzy bardzo dobrze sportretowali nie tylko głównych bohaterów, ale też całą otoczkę polskich przestępców i ich środowisko. Napakowani goście w identycznych dresach, ostrzyżeni na łyso, ze złotymi łańcuchami na szyjach i bransoletkami na rękach, poruszają się w jednakowy sposób, a rozbudowane bicepsy nie pozwalają ich ramionom przylegać do tułowia. Kolejne młode dziewczyny gangsterów są wytresowane jak pieski, zawsze gotowe na seks, ale niezdolne do inteligentnej rozmowy, sztuczne niunie otoczone kiczem. W przestępczej hierarchii na samym dole nagromadzenie idiotów, świrów i psychopatów jest tak duże, że nie ma mowy o jakimkolwiek zaufaniu. Trwa ciągła rotacja i tylko nieliczni odznaczający się sprytem, rozwagą, bezwzględnością i posłuszeństwem przechodzą dalej, wyżej. W tym światku nie ma miejsca na przyjaźń, liczy się tylko interes i kasa. Wybierasz życie gangstera to praktycznie już z niego nie wyjdziesz do końca życia.

,,Ferajna" to powieść trzymająca w napięciu z licznymi zwrotami akcji. Pościgi, adrenalina, narkotyki, seks, zmanierowane dziewczyny, ale też trudne wybory, rodzinne sekrety i problemy z dziećmi, codzienne życie przestępczej polskiej rodziny. Powieść czyta się znakomicie i z niecierpliwością czekam na drugą część.

• Chcę mieć
  • Brak