Powtórka z miłości

2017-07-11
2017-07-11
Jan Hensel
Jan Hensel

Poddałam się w połowie... Czytałam gorsze powieści, ale historia strasznie mnie wynudziła, miała ślamazarne tempo, nie miałam żadnej przyjemności z czytania. Bohaterowie bez wyrazu. Nie żywiłam do nich jakichkolwiek uczuć. Taka o bajeczka na raz by przeczytać i zaraz zapomnieć...

Czytając zastanawiałam się co ja zmieniłbym w moim postępowaniu. Warte przemyślenia. Polecam

"Powtórka z miłości" opowiada historię Zoe, której mąż ginie w wypadku. Główna bohaterka jest w rozsypce i nie może pogodzić się ze śmiercią Eda. Ma ogromne wyrzuty sumienia, ponieważ od jakiegoś czasu z mężem przechodzili kryzys. Pewnego dnia Zoe otrzymuje drugą szanse od życia i budzi się 20 lat wstecz. Czy Zoe uda się uratować męża?
Przepiękna powieść, przypominająca o tym co tak naprawdę jest w życiu ważne. Autorka porusza wiele kwestii i pokazuje nam jak krótkie jest życie.
Ta książka jest numerem 1 na mojej liście książek przeczytanych i gdybym mogła dałabym jej mocną 15!
Ile ja łez wylałam przy tej książce to nie zliczę. A koniec mnie bardzo zaskoczył bo do ostatniej strony miałam nadzieje, że losy bohaterów potoczą się trochę inaczej.

Przepiękna powieść, przypominająca o...

Bardzo fajna książka pokazująca tragedię małżeństwa zmagającego się z obsesyjną chęcią posiadania dziecka, która doprowadza do ciągłych kłótni, rozstań i nerwowych sytuacji. Ponadto możemy dowiedzieć się z niej, jak ważne jest okazywanie drugiej osobie miłości każdego dnia, bo nigdy nie wiadomo kiedy ukochana osoba może odejść.

Bardzo, bardzo fajna!

Bardzo, bardzo fajna!

Przepiękna książka od której trudno się oderwać. Przypominająca o tym co tak naprawdę jest w życiu ważne, poruszająca wiele kwestii i otwierająca oczy na to jak krótkie jest życie i dlatego powinniśmy cieszyć się każdą chwilą, kochać z całych sił i nie pozwolić by błahe sprawy przyćmił te najważniejsze.
Serdecznie polecam.

Serdecznie polecam.

"Są chwile, kiedy pragnę tylko, żeby czas się zatrzymał i żeby nie zmieniło się zupełnie nic..."

Ciepła, przyjazna, kobieca literatura. Chwytająca za serce, nakłaniająca do refleksji, zapewniająca sympatyczny relaks z książką w ręku. Lekkie zaczytanie, w klimatycznej otoczce, z sentymentalną nutą w tle. Jakże często pragniemy powtórzyć konkretną chwilę z życia, nadać jej więcej barw, kosztować każdy szczegół, albo przyporządkować inne brzmienie słowom i gestom, naprawić coś, co z perspektywy czasu wydaje się niesprawiedliwe, krzywdzące czy niepełne. Życie mija, a przeszłość, choć wciąż potrafi głęboko tlić się we wspomnieniach, podsumowaniach i rozważaniach, to jednak nie ma znamion powtórki lub drugiej szansy. A gdyby jednak tak było, co udałoby się nam zmienić w scenariuszu zdarzeń, na co zwrócilibyśmy uwagę, czym byśmy kierowali się wybierając alternatywne rozwiązania lub wzmacniając prawdziwe doznania.

Trzydziestoośmioletnia Zoe, traci w wypadku męża Eda, przepełnia ją smutek i żal, ale także wyrzuty sumienia, że nie wszystko między nimi układało się tak jak powinno, że nie zawsze byli wobec siebie szczerzy, nie każdego dnia okazywali miłość i szacunek. Pragnęłaby zawrócić pewne słowa, wypowiedzieć te, które powinny paść, wyeliminować zło ze wzajemnych relacji, troszczyć się o każdą wspólnie spędzoną chwilą wobec perspektywy ich przemijalności i ulotności. Powrót do zdarzeń sprzed dwudziestu lat sprawia, że otwierają się nowe możliwości, padają niewypowiedziane wyzwania, sekrety przestają mieć znaczenie. Pojawia się szansa na ukojenie, uśmierzenie bólu, odzyskanie utraconych chwil, ponowne ich przeżycie, cofnięcie biegu przeznaczenia, uniknięcie nieszczęścia. Przybliżana opowieść ciekawie przypomina o kruchości życia, konieczności doceniania każdego dnia, czerpania radości z bliskości z drugą osobą, odnajdywania dla niej czasu, stawiania jej w hierarchii wartości przed karierą, zapominania o niesnaskach i kłótniach, koncentrowaniu się na tym, co najważniejsze.

bookendorfina.pl

Z ręką na sercu przyznaję się Wam: nie lubię takich książek. Wierzę, że wiecie, że nie lubię gatunku SF, a także powieści, w których niektóre wydarzenia są totalnie nierealistyczne choć ją czytając można mieć wrażenie, że to, co dzieje się w książce mogłoby się wydarzyć w realnym świecie.
Do "Powtórki z miłości" miałam dwa podejścia. A i tak byłam pewna, że nie uda mi się jej przeczytać, że zostanę przez nią "pokonana". Wprawdzie udało się i dziś mogę się z Wami podzielić jej recenzją, ale naprawdę mało brakowało bym ją po raz drugi (i ostatni) odłożyła.
Początek to "mocne" uderzenie. Nasza bohaterka jest zirytowana zachowaniem męża. Kłócić się nie kłócą, ale idąc do pracy rozstaje się z nim w złym humorze (potem oczywiście wyjaśnia się skąd takie zachowanie). Kobieta nie spodziewa się (bo takich rzeczy nie da się przewidzieć),że tego dnia wydarzy się tragiczny wypadek.
Wiele osób oddało by wszystko by po raz kolejny przeżyć życie, by móc zmienić bieg wydarzeń. Zoe otrzymała taką szansę. Jesteśmy świadkami jej podróży w czasie. Po raz drugi przeżywa te kilkanaście lat znajomości oraz związku jej i Eda.
Do samego końca nie byłam pewna jak ocenić tę książkę. Na końcu wydarzyło się jednak coś, co mnie zaskoczyło. To sprawiło, że zmieniłam zdanie i zamiast negatywnej recenzji pojawiła się częściowo pozytywna. O co chodzi? Oczywiście nie zdradzę Wam: rozwiązanie jest tylko jedno: sięgnąć po powieść i ją przeczytać.

Śmierć czyha na każdego; nikt z nas nie wie, kiedy przyjdzie mu odejść. A wielu, opuszczając w złości dom i bliskie osoby nie wie, że już nigdy nie będzie im dane przekroczyć progu miejsca, w którym spędzili tyle czasu...

Zoe i Ed, choć to kochające się małżeństwo, to w ferworze starań o dziecko kompletnie utraciło zdolność do porozumienia się bez kłótni. Zoe jest zrezygnowana, często smutna, a całą swą złość za nieudane próby przenosi na męża. Ed z kolei powoli traci cierpliwość do wiecznie warczącej na niego żony.

Tego dnia mężczyzna, po porannej dawce kłótni, wybrał się do pracy rowerem. I już kilka chwil później Zoe otrzymuje tragiczną informację- jej ukochany zginął. Pogrążona w rozpaczy kobieta nie wie, jak ma wyglądać jej dalsze życie bez Eda. Ale... co, jeśli dostałaby od losu szansę cofnięcia się do początków ich związku? Czy mogłaby w jakikolwiek sposób wpłynąć na teraźniejszość, ocalić męża? Czy możliwa jest powtórka z miłości... ?

Już po opisie wiedziałam, że czeka mnie intrygująca historia. Oczywiście, bez pewnych "straszków" się nie obyło- a to, że może autorka nie poradzi sobie z tematyką; a to, że: "w sumie ten pomysł na fabułę wydaje mi się nieco zbyt podobny do książki, którą czytałam kilka miesięcy temu...". Ale odważnie przystąpiłam do lektury.

Nie ma nic lepszego niż powieść, która zdepcze Twoje serce, rozdzieli je na milion kawałeczków wielkości ziarenek piasku, a następnie rozsypie je po całym podwórku. Po prostu nie ma. Jak wiadomo, związki przeżywają lepsze i gorsze chwile; w małżeństwie naszych bohaterów od dawna nie było dobrze. A gdy jednego z nich zabrakło... cóż, wtedy przyszła refleksja. Wiecie, rozumiem Zoe, dlaczego stres związany z kolejnymi zabiegami przenosiła na Eda- to dosyć naturalne zachowanie. Łatwo było mi się wczuć w jej postać, przygarnąć jej emocje. Dlatego też po śmierci jej męża towarzyszyłam jej w tym smutku.

Wyobraźcie sobie sami- kochacie kogoś, mimo że Wasz związek nie jest idealny, a tu nagle trachh! i nim człowiek będzie mieć okazję poważnie się nad sobą zastanowić, ukochanej osoby już nie ma. Pyk. Została tylko trumna, a potem zimny nagrobek. Brak pożegnania. Życie z przeświadczeniem, że zmarły nie miał pojęcia, jak bardzo się go kochało. Egzystencja z poczuciem winy, bo "może gdybym zatrzymała go te pięć minut dłużej...". I tu nasuwa się refleksja; życie jest tak kruche, a my wszyscy marnujemy je na trywialne wręcz kłótnie, wyścig szczurów. Odtrącamy to, co ważne, skupiając się na kompletnych -za przeproszeniem- pierdołach. Dlaczego przedmioty zaczęły zastępować nam drugiego człowieka?

Powtórka z miłości to powieść obyczajowa, jakie uwielbiam. Ciekawy pomysł na fabułę, zgrabnie stworzone postacie, pełne emocji wydarzenia, a przede wszystkim wyciskająca łzy książka (o tym, jak uwielbiam płakać podczas czytania, wspomniałam w poprzedniej recenzji- a to przypadek...). Do tego to, co najważniejsze- człowiek po zakończeniu tej historii naprawdę zaczyna się zastanawiać, co może w sobie zmienić.

Niejednokrotnie marzymy, by można było cofnąć czas, przeżyć jeszcze raz niektóre chwile, móc wpłynąć na bieg wydarzeń, zapobiec nieszczęściom...Dlatego ta powieść bardzo wzruszyła mnie i urzekła. Brawa dla autorki za świetny pomysł i dobrą realizację! Zdecydowanie polecam!

• 2017
  • 2017

Dodaj cytat z książki Powtórka z miłości