Trzy tygodnie z moim bratem

Okładka książki Trzy tygodnie z moim bratem Micah Sparks, Nicholas Sparks
Okładka książki Trzy tygodnie z moim bratem
Micah SparksNicholas Sparks Wydawnictwo: Albatros biografia, autobiografia, pamiętnik
Three Weeks with My Brother
Albatros
2017-03-27
2017-03-27
Elżbieta Zychowicz

Rodzina jest najważniejsza i jest fundamentem naszego dorosłego zycia. Uwielbiam czytać biografie autorów. Polecam

Książka jest jednocześnie relacją z podróży dookoła świata jak i autobiografią Nicholasa Sparksa. Poznajemy losy tego znanego pisarza od czasów dzieciństwa oraz jego relacje z rodzeństwem. Powieść dostarcza nam również informacji jak trudne wydarzenia w życiu ukierunkowały Nicholasa Sparksa na pisanie powieści obyczajowych.

Jeśli chodzi o fragmenty dotyczące podróży otrzymujemy opis odwiedzanych miejsc, refleksje bohaterów oraz liczne fotografie.
Podsumowując książka okazała się zaskakująco ciekawa i dzięki niej mogłam odbyć podróż razem z bohaterami.

Jeśli chodzi o fragmenty dotyczące podróży...

Jak dla mnie bardzo słaba ksiązka, z pewnością ostatnia, jaką przeczytałem tego autora. Nie znam Sparksa, nie oglądam hollywoodzkich produkcji, więc nie skojarzyłem, wkładając ksiązkę do koszyka, że to ten od ''Pamiętnika'' i ''Listu w butelce'', o których to ksiązkach ( a szczególnie filmach) słyszałem, bo nie dało się inaczej. Sama zapowiedź brzmiała bowiem intresująco: facet zabiera swojego brata w podróż dookoła świata. Spodziewałem się ksiązki podróżniczej, a dosytałem sentymentalno- płaczliwą historię o życiu pewnej amerykańskiej rodziny. Czyli samo w sobie akurat to, co interesuje mnie chyba najmniej. Typowe podejście dwóch Amerykanów pochłoniętych swoją ku!lturową megalomanią,wykazujących wszystkie grzechy ludzi przestymulowanych, nie posiadających szacunku dla kulturowego dorobku ludzi innych cywilizacji. Kładzenie się na świętych kamieniach Inków czy w sarkofagach celem ''strzelenia fotki'', pospieszanie przewodników, bo ''trzeba się ruszać'' i przerywanie ich ''żałosnego pi*przenia''. Cóż: miało byc zabawnie, wyszło żałośnie. Dla mnie ta ksiązka jest uosobieniem ''amerykańskiego snu'' z całym jego inwentarzem. Pan Sparks niedługo potem przecież rozwiódł się ze swoją długoletnią żoną, którą w tej kxiązce idealizował aż się niedobrze robiło. Albo inna bzdura:: gość zaraz po studiach, kompletnie bez kasy, jak twierdził, kupuje nagle z bratem dwie kamienice do wynajmu?! O co chodzi? Może mi ktoś wyjaśni, bo nie pojmuję.
Ksiązka jak pisałem wcześniej, jes ksiązką na wskroś biograficzną i sądzę, że taka informacja powinna znajdowac się na okładce. Totalnie brakuje w niej nawet minimalnych odniesień do mieszkańców odwiedzanych miejsc, a to przeciez jest najważniejsze. Panowie Sparks robią więc sobie snobistyczny terip dookoła świata, w rzeczywistosci nie poznając tych miejsc, a tylko ich turystyczną fasadę. Znowu typowo amerykańskie podejscie na ''zaliczanie'' miejsc, bez odrobiny refleksji nad obcą kulturą, prześmiewczo-arbitralnym traktowaniem, za to przy całkowitym skupieniiu na swojej osobie.
Reasumując: moze nie jest to najgorsza literatura na swiecie, ale też nienajwyższych lotów. Czuć rękę ''mistrza romansów'', bo taki pseudonim artystyczny nosi Nicholas Sparks. Jakoś doczytałem tę powieść do końca, ale raczej nie polecam. To nie jest dobra literatura.

Rewelacyjna książka pochłonięta w dwa wieczory. Wbija w ziemię i przypomina jakie rzeczy w życiu są najważniejsze. Więcej nie piszę, żeby nie spojlerować.

Myślałam, że będzie to kolejny romans tego autorka i na to sę nastawiałam. Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że jest to książka podróżnicza z życia autorka. Przez to czytało mi się ją dość topornie, bo po prostu nie takej książki chciałam.

Myślałam, że będzie nudna i mnie nie wciągnie. Myliłam się. Jest tak samo dobra jak inne powieści autora.
Dzięki niej spojrzałam na niego inaczej niż dotychczas, poznałam z innej strony.
Płakałam kilka razy :) zresztą jak przy każdej Sparksa :D

Płakałam kilka razy :) zresztą jak przy każdej Sparksa :D

I na tej powieści Sparksa się nie zawiodłam. Książka opowiada o podróży do około świata, w którą Sparks wyruszył ze swoim bratem. Dodatkowo wzbogacona o opisy z jego życia. Powieść jest po części biograficzna, więc myślę że każdy znajdzie coś dla siebie 😉 bardzo fajnie napisana, lekko, czyta się szybko.

Dla miłośników Nicholasa Sparksa będzie to interesująca pozycja - po części biograficzna.

"Trzy tygodnie z moim bratem" to opowieść Nicholasa Sparksa o jego życiu rodzinnym od dzieciństwa do dorosłości. Wspomnienia z przeszłości autor przeplata relacją z trzytygodniowej podróży dookoła świata, którą odbył z bratem. Historia momentami śmieszy, gdy czytamy o zabawach i żartach trójki rodzeństwa, które często miewało więcej szczęścia niż rozumu, np w czasie zabawy z wiatrówkami czy łukiem. Innym razem wzrusza, gdy troje młodych ludzi w niewielkim odstępie czasu musi pochować rodziców, a w końcu dwaj bracia muszą pożegnać zaledwie 33-letnią siostrę. Później też życie wcale ich nie szczędzi, u jednego z synów Nicholasa Sparksa lekarze wykrywają chorobę, co wiąże się z ciężką pracą i pewnymi poświęceniami ze strony rodziców.
Cieszę się, że przeczytałam tę powieść. Pozwoliła mi ona inaczej spojrzeć na twórczość autora, który sam podkreśla, że sytuacje rodzinne niejednokrotnie były inspiracją dla jego powieści. A osobą, która skierowała go na tory pisarstwa była jego mama, która nie pozwoliła mu się załamać, gdy po kontuzji okazało się, że Nicholas Sparks być może nigdy nie będzie mógł biegać.
Polecam przede wszystkim fanom autora.

Podróż ze swoim bratem dookoła świata. Zarazem powrót do swoich najmłodszych lat. Wspomina rodziców, siostrę. Decyzje jakie musiał podejmować jako dorosły człowiek. I jakimi wyborami zastanawiał się co dalej będzie. Wspomina jak zaczął pisać książki. Jak opowiada o swojej żonie i o dzieciach. Że chce wracać do takich książek.

• Nicholas Sparks