Blackout

Okładka książki Blackout Ragnar Jónasson
Okładka książki Blackout
Ragnar Jónasson Wydawnictwo: Orenda Cykl: Mroczna wyspa lodu (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Mroczna wyspa lodu (tom 2)
Myrknætti
Orenda
2016-06-15
2016-06-15
9781910633465

Do 210str bardzo ciężko się czyta. Książka jest zwyczajnie nudna. Dopiero 44 ostatnie strony są wciągające. Ale to nie rekomensuje nudy 210 stron. Nie polecam.

Interesująca przez ostatnie 50 stron, pierwsze 200 stron zmęczyłam i tylko dlatego, że łatwo się nie poddaję, kilkakrotnie miałam ochotę odłożyć.

Poddałam się. Ciężkie i nudne, tak bez przytupując..

Poddałam się. Ciężkie i nudne, tak bez przytupując..

Akcja książki rozwija się niespiesznie: szeroka panorama postaci, wątków, które w trochę socjologiczny, psychologiczny sposób pokazują różne postawy i motywacje ludzi powiązanych ze sobą więzami towarzyskimi, rodzinnymi, wspólnymi tajemnicami sprzed lat. Ważną rolę odgrywają również opisy islandzkich krajobrazów i erupcji wulkanu z 2010r. , pokazując słabość i osamotnienie człowieka w obliczu groźnej, surowej przyrody.

Ktoś, kto spodziewa się wartkiej akcji w warstwie kryminalnej, epatowania brutalnością i wynaturzeniami rozczaruje się. Ale jeśli ktoś chce zanurzyć się w opowieść, poczuć klimat i emocje bohaterów to będzie się podobać.

Chyba poznałem większość mieszkańców Islandii czytając tę książkę. Nie jestem pewien czy ta znajomość mi się przyda.

Ciekawa historia i sekrety sprzed lat, które muszą ujrzeć światło dzienne. Książkę szybko się czyta.

Jonasson tworzy fabułę dla prawdziwych miłośników literatury. Owszem, ktoś może zarzucić mu "dłużyzny", ale w tym tkwi urok jego prozy. Słowa też trzeba umieć smakować, zanurzyć się w opowieści, chłonąć ją. Cenię sobie, gdy kryminały mają jeszcze to "coś". I autor pokazuje, że dużo dodaje do tego ponurego świata. Polecam!

Pomijając zbrodnię na pierwszych stronach książki, reszta wstępu(jeżeli połowę książki można nazwać wstępem) to wielowątkowe przedstawianie teraźniejszości i przeszłości bohaterów. W tym czasie można śmiało powiedzieć akcji praktycznie nie ma. Strony zaczynają się dłużyć, a wątki kumulować. Po przeczytaniu połowy wreszcie zaczyna się coś dziać. Jednak historia przedstawiona w tej powieści jakoś nie porywa, jest dość przewidywalna, a zakończenie zupełnie mnie nie zaskoczyło.

Autor wprowadził wiele wątków, niestety część z nich nie została zamknięta ani rozwinięta. Trudno oprzeć się wrażeniu, że niektóre wątki były pisane dla samego pisania lub zyskania stron w książce. Może również zmieniła się w międzyczasie koncepcja na wydarzenia, a wątki pozostały. Przy wymęczeniu czytelnika przez pół książki jednak oczekuje się, że większość spraw będzie jakoś wyjaśniona.

Książka na jeden wieczór i raczej takie kryminalne czytadło. Poza tym, że wydarzenia dzieją się na Islandii, nie ma w tej książce nic porywającego.
Raczej należy do tych, co po przeczytaniu,za miesiąc już nie pamiętasz o czym była. Pamiętasz jedynie, że była słaba.

ksiazka calkiem spoko, ciezko sie doczepic do czegos, fajnie sie czytalo

ksiazka calkiem spoko, ciezko sie doczepic do czegos, fajnie sie czytalo

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Z Panem Ragnarem chyba się nie polubimy. Umęczyła mnie bardzo ta książka, chyba główną winę ponoszą tutaj nieciekawa fabuła i rozlaźli bohaterowie. Na pewno nie jest to książka, która zapada w pamięć i którą wspomina się latami. Na razie nie zamierzam sięgać po kolejne części tego cyklu.

• 2017
  • Kryminały