Zemsta

Aleksander Fredro Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Seria: Obowiązkowe lektuty szkolne literatura piękna
Krajowa Agencja Wydawnicza
literatura piękna
Obowiązkowe lektuty szkolne

Przeczytałam jako lekturę ale jakoś specjalnie nie przypadł mi do gustu. Jest okej, jednak muszę przyznać, że jest ona jedną z łatwiejszych, lekkich lektur.

Na półkach: , , , ,

Aleksander Fredro poślubiając w 1928 roku Zofię hrabiankę Jabłonowską, primo voto hrabinę Skarbkową, otrzymał w posagu zamek Kamieniec w Odrzykonie.
Historia z zamkiem i pewnym dokumentem stała się inspiracją do napisania "Zemsty" w 1833 roku, której zwaśnione i skonfliktowane rody do dzisiaj bawią kolejne pokolenia.
Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1348 roku.
Nasza...

Zemsta jest komedią, która potrafi rozweselić współczesnego czytelnika. Zawiera elementy komizmu językowego, sytuacyjnego i komizmu postaci. Mam tu na myśli osobowość Papkina, który sam w sobie jest śmieszny. Śmiech budzi też parodia języka. Szczególnie bawią nas wyolbrzymione cechy charakterów postaci na tle nieistotnych w gruncie rzeczy konfliktów, jakie się między nimi...

Jak na lekturę szkolną była naprawdę bardzo fajna w czytaniu mimo trudniejszego słownictwa. Była zrozumiała i dobrze nadaje się do wielu rozprawek na języku polskim.

Aż żal, że to lektura szkolna. Polska komedia w najlepszym wydaniu.

Z "Zemstą" Aleksandra Fredry niemal każdy zetknął się w szkole. Trochę jednak szkoda, że ta inteligentna komedia ma status lektury szkolnej.

Zasadniczo bowiem odczuwamy awersję do tekstów omawianych na lekcjach języka polskiego. Nie dlatego, że są to nieciekawe książki (przeciwnie, w większości to perły literatury), lecz dlatego że jesteśmy do ich czytania przymuszani. A...

Zemstę połknęłam w jeden wieczór i bardzo mi się podobała. Panu Fredzie należą się brawa za wykreowanie postaci, występujących w tej książce. Żadnego bohatera nie da się nie lubić, mimo mają wady. Nawet Rejent wzbudził moją sympatię swoimi wypowiedziami i nie przeszkadzała mi jego chęć zdobycia pieniądzy. Podsumowując, polecam tę ksiażkę każdemu, kto lubi się pośmiać i...

Da się przez to przebrnąć ;p

Nadal dobrze się czyta.

Ileż to już lat? Niemal dwadzieścia, a wspomnienia wciąż zywe ;)
Jedna z najprzyjemniejszych lektur szkolnych z "dramatycznej półki". Wyraziste postaci, mnóstwo gagów i archaizmów, które osobiście uwielbiam.
Wcielanie się w rolę tępej acz sprytnej Podstoliny było jednym z najbardziej interesujących epizodów w moim szkolnym życiu, i właśnie dlatego, z powodów czysto...

10 478
    1 459