Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy

pogranicze przemyt lata dwudzieste
powieść przygodowa
2016-01-01
pogranicze przemyt lata dwudzieste

Nie byłem zachwycony. Zmęczył mnie język, krótkie zdania, jak jazda na nartach po śniegu i kamieniach.

Niezwykła, "magiczna" książka. Autor wspaniałej komedii Pamiętnik oficera armii czerwonej tym razem w poetycznym wydaniu. Noc, pot, krew i gwiazdy.

"Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" to książka o realiach pogranicza polsko-radzieckiego pierwszej połowy lat 20. XX wieku. Sergiusz Piasecki zawarł w niej wątki autobiograficzne, bo sam przez pewien czas zajmował się handlem na pograniczu.

To jest moja druga książka, która przybliża żywot na Pograniczu, jednak ta jest o wiele przystępniejsza od "Pożogi" Zofii...

Z pop-kultury - mówiąc dzisiejszym językiem - dwudziestolecia międzywojennego próbę czasu przetrwały na pewno dzieła dwóch autorów – Tadeusza Dołęgi-Mostowicza oraz Sergiusza Piaseckiego. Co ciekawsze pierwszy z nich jako krytyk sanacji (co prawda z pozycji endeckich, ale tego nie uwypuklano) był w PRL-u popularny (i wielokrotnie filmowany), a drugi zakazany. Za to istniał...

Ciekawe doświadczenie, trochę niezrozumiały język jednak dobrze się czyta. Prawdziwie romantyczny bohater który pojawia się znikąd i znika w niebycie. Warto przeczytać.

Czy chcesz poświęcić kilka godzin i odkładając finalnie książkę Sergiusza nie żałować tego czasu? Przyjacielu… Tylko Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy!! Mocna opowieść o przemytnikach na granicy polsko-sowieckiej! Wsuń do kieszeni kilka sztuk amunicji, do drugiej Nagana i ruszaj z Władkiem. Tylko trzymaj się go blisko!

Klasyka. Trzeba przeczytać bez dwóch zdań.

Książka czytana przeze mnie już enty raz, odnaleziona kiedyś przypadkiem w bibliteczce rodziców ale za każdym razem pozostawiająca mnie w stanie zachwytu. Książka jest wciągająca , brawurowa i zawierająca prosty przepis jak żyć na 100% .

Polski western, kryminał i romans w jednym.

Czuję sympatię do takich czupurnych historii, o sympatiach między ludźmi, o przyjaźniach zawiązujących się groźną nocą, w ciemnej gęstwinie, pomiędzy wstrzymanymi oddechami i sercami dudniącymi pośpiesznie, o takich królach życia, którzy chodzą do spowiedzi, ale nie obiecują poprawy. Jadają z diabłami z tej samej miski, łyżką o długim końcu. Przynoszą mi obietnicę morowych...

Dyskusje

1 362