Twój drugi mózg

Feeria
The Mind-Gut Connection
popularnonaukowa
2017-05-24

Autor (lekarz z wieloletnim doświadczeniem) interpretuje wyniki badań naukowych z bogatej bibliografii książki.
Książka jest wstępem do eksploracji mikrokosmosu, którego siedliskiem jesteśmy my sami.

Bardzo dobra, popularno-naukowa książka przedstawiająca dotychczasowe wyniki badań nad wpływem mikrobioty jelitowej na mózg (nie tylko) ludzki. Zawiera też przypuszczenia autora co do możliwych innych powiązań, ale są one opatrzone odpowiednim słowem wstępu.
Bardziej interesujące zapewne dla medyków, farmaceutów i (mikro)biologów, dla czytelników jak ja, czyli nie-medyków,...

Zdecydowawszy się na podejście do zapoznania się z pracami na temat wpływu jelit na funkcjonowanie naszego organizmu, na "współpracę" między jelitami a mózgiem, kieruję się głównie motywami pragmatycznymi, a mianowicie jak wpłynąć, ażeby tak kooperacja przebiegała jak najsprawniej, ażeby ta relacja nie była zakłócana przez czynniki zewnętrzne poprzez żywienie lub czynniki...

W sumie niewiele się dowiedziałem z tej książki, raczej utwierdziłem się w przekonaniu, że w kwestii rozgryzienia tematu mikrobioty jesteśmy jeszcze w powijakach i wiele lat jeszcze upłynie zanim nauka da jakąś spójną odpowiedź w tej kwestii.

Na półkach: , , , , , ,

Wybitna książka! Jedna z najważniejszych, jakie przeczytałam w tym temacie. Rewelacyjnie napisana, wciągająca i odkrywcza. Naprawdę dużo mi dała. Szczególnie interesujące dla mnie było omówienie wpływu mikrobioty na psychikę.

Są takie książki, po przeczytaniu których jedynym rozwiązaniem wydaje mi się przeprowadzka do jakiejś eko-komuny i jedzenie tylko tego, co sama wyhoduję... I choć to byłoby pewnie najzdrowsze rozwiązanie, to autor tej właśnie książki nie pozwala stracić głowy ;) Przede wszystkim tłumaczy - jasno i obszernie, o co chodzi z tą całą mikrobiotą. Przedstawia wyniki badań i nie...

Książka dla zainteresowanych tematem całkiem ciekawa, jednak moim skromnym zdnaiem zbyt wiele w niej powtórzeń, przywoływania tych samych opisów itp. Temat całkiem ciekawy. Ogólnie warto było

Książka o dopiero odkrywanym powiązaniu między "mikrobiomem" mieszkających w nas bakterii a zdrowiem i samopoczuciem. Całościowe podejście do zdrowia. Odkrywcze. Warto przeczytać.

Napisana w sumie technicznym językiem, ale czyta się lekko, bardzo rzeczowa i dająca do myślenia. Warto pomyśleć co się do żołądka pcha. Mamy nową erę w historii istnienia człowieka, ewolucja nas nie przygotowała na istnienie koncernów reklamowych oraz na śmieciowe jedzenie.

Bardzo wiele ciekawych, przydatnych informacji oraz porad. Treść z całą pewnością zwraca naszą uwagę na to jak działa nasz organizm i myślę, że jeżeli jesteśmy zainteresowani naszym zdrowiem, powinniśmy przeczytać tego typu książkę.

• Do kupienia
  • Chcę w prezencie
  • 2018
  • Zdrowie
  • 2019
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Twój drugi mózg