The Aesthetics of Senecan Tragedy

Okładka książki Baźnie Aleksandra Bednarska, Adam Ciszewski, Adrian Gawin, Artur Grzelak, Jarosław Klonowski, Aleksandra Knap, Krzysztof Kotlarski, Rafał Łoboda, Kornel Mikołajczyk, Sylwester Nowicki, Michał Pięta, Joanna Pypłacz, Małgorzata Sanchez, Tomasz Siwiec, Krzysztof Szabla, Maciej Szymczak, Aleksandra Woźniak, Alan Żegota
Ocena 0,0
Baźnie Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Dekady w cieniu Krzysztof Biliński, Edward Bulwer-Lytton, Norbert Góra, Wojciech Gunia, Łukasz Gwiżdż, Dawid Kain, Jarosław Klonowski, Tobiasz Kruk, Łukasz Krukowski, Tadeusz Miciński, Anna Musiałowicz, Joanna Pypłacz, Juliusz Wojciechowicz, Marek Zychla
Ocena 0,0
Dekady w cieniu Krzysztof Biliński,...

Na półkach: , , , , , ,

W "The Aesthetics of Senecan Tragedy" J. Pypłacz pokazuje, na jakich elementach zasadza się nowość i oryginalność sztuk Seneki na tle dotychczasowej rzymskiej tradycji literackiej. Przede wszystkim epickiej, a nie dramatycznej, bowiem stan zachowania łacińskiej tragedii jest bardzo słaby, za to epiki zachowało się dużo i wywarła ona (zwłaszcza w swoim Owidiańskim wydaniu) znaczny wpływ na Senekę. Autorka bardzo mocno podkreśla, że Senecjańskie tragedie operują estetyką "barokową" i przeciwstawną do tej "klasycznej", jaką reprezentowali poeci augustowscy, jednak tragik w dużej mierze rozwinął elementy, które wprowadził do poezji już Owidiusz. Rozwinął je na dużą skalę zgodnie z gustami epoki Nerona, niemniej wyraźne są w jego sztukach (zwłaszcza w "Thyestesie") odwołania do Owidiańskich "Metamorfoz". J. Pypłacz tę skomplikowaną relację między obydwoma poetami ujmuje w schemat zaproponowanej przez H. Blooma walki z "lękiem przed wpływem" i w ten sposób wskazuje nie tylko na dużą odrębność i oryginalność Seneki, ale także na znaczną różnicę między gustami epoki augustowskiej i nerońskiej.

Tomasz Babnis

Dodaj cytat z książki The Aesthetics of Senecan Tragedy