Studies in the Auxilia of the Roman Army from Augustus to Trajan

Okładka książki Studies in the Auxilia of the Roman Army from Augustus to Trajan Paul A. Holder
Paul A. Holder Wydawnictwo: British Archaeological Reports Seria: International Series militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
International Series
Studies in the Auxilia of the Roman Army from Augustus to Trajan
British Archaeological Reports
1980-10-01
1980-10-01
Historia Historia starożytna Historia wojskowa starożytności Armia rzymska History Ancient History Ancient Military History Roman Army Roman Auxilia Dislocation of Roman Auxiliary Units

Niniejsza książka to klasyczna monografia naukowa. Została poświęcona zagadnieniom: dyslokacji, nazewnictwie i datowaniu rzymskich auxiliów od czasów rządów Augusta aż po rządy Trajana (lata 30 p.n.e. - 117 r. n.e.). Jej autorem jest Prof. Paul Holder z Uniwersytetu w Manchesterze i zarazem ekspert od epigrafiki rzymskiej oraz czołowy badacz armii rzymskiej we wczesnym cesarstwie, specjalizujący się w badaniach auxiliów. P. Holder w swojej wyczerpującej i jakże obszernej rozprawie naukowej omówił rzymskie jednostki pomocnicze podzielone na kohorty (cohortes) i (alae) dla poszczególnych prowincji Cesarstwa Rzymskiego, w których one stacjonowały. Omawiana w książce problematyka została przedstawiona w oparciu o rzymskie inskrypcje łacińskie. Praca zawiera ponadto rozbudowane aneksy. Zalicza się do nich m. in. spis inskrypcji traktujących o danych oddziałach auxiliów. Praca P. Holdera została napisana językiem naukowym i po angielsku. Dlatego też jest adresowana przede wszystkim do akademickich historyków, archeologów i epigrafików znających biegle język angielski. i zajmujących się wojskowością rzymską okresu pryncypatu Życzę miłej lektury! :)

• Epigrafika
  • Armia rzymska

Dodaj cytat z książki Studies in the Auxilia of the Roman Army from Augustus to Trajan