Wenus w pietruszce

literatura młodzieżowa
Akapit Press
2017-04-07
2017-04-07

Szczerzę mówiąc, to fabuła oraz styl pisania autorki niezbyt przypadły mi do gustu.

Gośka Tkacz - samo brzmienie tego imienia niesie ze sobą pewne przypuszczenia o charakterze jego właściciela. Bo nie Małgorzata, nie Gosia, nie Małgosia, a Gośka! Gośka jest twarda, wie na czym świat stoi, jak postępować z chłopcami i dziewczętami. Wie jak walczyć o swoje, jak odszczeknąć i jak się przymilić. Ogólnie ma świat ogarnięty w stu procentach. Nie to, co jej koleżanki.

A jednak czegoś jej brakuje. Nie myślcie, że jest jakąś chorą romantyczką, co to, to nie! Ale fajnie byłoby mieć chłopaka, z którym można by wyjść wieczorem na film, albo pograć w kręgle. Zwłaszcza, jeśli wszyscy są zajęci w swoich parach i jesteś skazany na piątkowe siedzenie w pokoju i oglądanie seriali. Gośka nie ma zamiaru się do tego nikomu przyznawać, nawet najbliższym przyjaciółkom. To nie w stylu pięknej, zadbanej, odpicowanej jak milion dolarów Gośki.

Co do przyjaciółek, to jedna z nich jest totalnie zafiksowana na punkcie eko-życia. Wiecie. Wegetarianizm, weganizm, ziółka, kasza, ciecierzyca i tak dalej. Co więcej, ta też postać chce wyciągnąć swoje dwie pozostałe koleżanki z paczki na obóz eko-świrów. Normalnie dziewczyny by się nie zgodziły, ale sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Kończy się gimnazjum, każda idzie do innego liceum, nie wiadomo co stanie się z wieloletnią przyjaźnią, trzeba skorzystać z ostatnich wspólnych wakacji.

Tym sposobem dziewczęta ruszają w dwutygodniową wycieczkę na polską, wiejską dzicz. Łajno, krowy, zielsko i błoto. To tak w skrócie. Całe szczęście jest też na czym zawiesić oko! Gośka już na peronie Warszawy Centralnej zauważa wysokiego, tajemniczego chłopca i od tego momentu nie może oderwać od niego wzroku. Wiecie, to typ faceta, którego milczenie przyciąga każdą dziewczynę. Gdy więc Gośka zostaje wylosowana do pracy w parze właśnie z Baszkiem nie zamierzała nie wykorzystać tego cudownego zrządzenia losu! Okazuje się jednak, że przybliżenie się do chłopaka nie będzie tak proste, jak mogłoby się to wydawać. Zwłaszcza, że jego młodszy, bardziej przebojowy brat nie daje naszej bohaterce spokoju. Tkacz się nie poddaje i dalej knuje jak tu wykorzystać swój kobiecy wdzięk, by zainteresować starszego o kilka lat przyszłego studenta Akademii Sztuk Pięknych.

Nic jednak nie idzie po jej myśli. Pojawia się dziewczę, które śmie z nią konkurować! Do tego jest to dziewczyna nosząca kolorowe, niedobrane ciuszki jakby dopiero co wróciła z podróży dookoła Afrykańskich wiosek ludów pierwotnych. A włosy, choć mają ładny kolor, to ułożenie ich pozostawia naprawdę wiele do życzenia.

Zrządzeniem losu Baszko pewnego popołudnia nie wylogowuje się z fejsbuka, a wartę przy komputerze po nim obejmuje Gośka. Nie należy do osób wścibskich, ale sami musicie przyznać, że los sam podsuwa jej pod nos sposoby na to, by przekonać do siebie tego chłopaka. Wchodzi więc w wiadomości, a tam rozmowa z przyjacielem. Rozmowa o niej. Ale czy na pewno chciała zobaczyć takie słowa? Od tego momentu wszystko zacznie się naprawdę komplikować. Ale to już nie moja rola, żeby Wam o tym opowiadać. Żeby przekonać się o dalszych losach Gośki i jej wakacyjnego zauroczenia musicie sięgnąć po książkę. A uwierzcie mi, że warto!

To pierwsza powieść Idy Pierelotkin, którą miałam przyjemność przeczytać. "Wenus w pietruszce" napisana jest przyjemnym językiem - łatwym, ale nie trywialnym. Do tego autorka dołożyła kilka ciekawych uwag z zakresu istnienia w zgodzie z filozofią eco, raw i slow. Nie dajcie się zwieść historii, to powieść nie tylko o poszukiwaniu wzajemności w zauroczeniu. Tekst mówi również o szacunku do samego siebie, do wiary we własne możliwości i docenianie ludzi, którym naprawdę na tobie zależy.

• Wygrane 26 i 12 książek Granice.pl
  • Przeczytane nikolki
  • Wygrane/Gratisowe
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Wenus w pietruszce